بررسی بازار جهانی نفت در روز ۱۳ فوریه ۲۰۱۷

سه شنبه 26 بهمن 1395   سرویس
بهای نفت خام در معاملات بین المللی اولین روز کاری هفته جاری تحت تأثیر پیش بینی رشد تولید نفت شیل آمریکا کاهش قابل ملاحظه ای را تجربه نمود گرچه فضای روانی مثبت نسبت به اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ از افت بیشتر قیمت در روز دوشنبه ممانعت نمود.
 

بهای نفت خام در معاملات بین المللی اولین روز کاری هفته جاری تحت تأثیر پیش بینی رشد تولید نفت شیل آمریکا کاهش قابل ملاحظه ای را تجربه نمود گرچه فضای روانی مثبت نسبت به اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ از افت بیشتر قیمت در روز دوشنبه ممانعت نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل در معاملات این روز با ۱/۱۱ دلار (۲ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۵/۵۹ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۹۳ سنت (۱/۷ درصد) افت، در سطح بشکه ای ۵۲/۹۳ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت از۲/۳۷ به ۲/۱۶دلار در هر بشکه رسید.
انتشار برخی از گزارشات مبنی بر افزایش تولید نفت شیل آمریکا در ماه مارس موجب شد تا فضای روانی بازار شدیداً متأثر گردیده به طوری که اثرات فزاینده طرح کاهش حجم تولید نفت اعضای اوپک را بر روی قیمت خنثی نموده و در نتیجه قیمت نفت را در روز دوشنبه کاهش داد. در این راستا، اداره اطلاعلات انرژی آمریکا (EIA) پیش بینی نمود که تولید نفت شیل این کشور حدود ۸۰ هزار بشکه در روز در ماه مارس نسبت به ماه فوریه رشد یافته (برای سومین ماه متوالی)و بیشتر این افزایش مربوط به میدان Permian خواهد بود. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که گزارش قبلی این اداره، میزان رشد تولید نفت شیل آن در ماه فوریه را حدود۴۱ هزار بشکه در روز برآورد نموده بود.لازم به ذکر است، تعداد دکل های حفاری نفتی آن نیز در ماه ژانویه رشد بی سابقه ای را از سال ۲۰۱۲ تا کنون تجربه نموده به طوری که تعداد این دکل ها در سطح کنونی آن (۵۹۱ واحد) بالاترین سطح از ماه اکتبر ۲۰۱۵ تا کنون بوده است.

در مجموع مسائل فوق سبب تشدید نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت در بازار گردید به طوری که این امر سبب شد تا خالص موقعیت Long قرار دادهای نفت خام شاخص آمریکا در هفته منتهی به هفتم فوریه ۵/۴ درصد کاهش یابد در حالی که خالص موقعیت Short آن حدود ۲۶ درصد افزایش یافت. همچنین، خالص موقعیت Long قراردادهای نفت خام برنت در بازار ICE نیز حدود ۲/۱ درصد در این هفته افت نمود. این در صورتی است که خالص موقعیت Long برای نفت خام های شاخص مذکوردرهفته قبل از آن در اثر اقدامات مثبت تولیدکنندگان بزرگ در جهت کاهش حجم تولید نفت به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۶ تا کنون رسیده بود.
در مقابل، گزارش ماهانه اوپک حاکی از اجرای فراتر از حد انتظار تعهدات اعضای این سازمان برای کاهش حجم تولید نفت (حدود ۹۳درصد) در ماه ژانویه بود که این امر سبب شد تا حدودی تردیدها نسبت به برقراری توازن میان عرضه و تقاضای نفت در این روزتعدیل گردیده و از افت بیشتر قیمت در معاملات این روز جلوگیری کرد. به علاوه، اوپک در گزارش خود کاهش بیشتر تولید نفت عربستان در ماه قبل را عاملی مهم برای تقویت قیمت در این فاصله زمانی اعلام نمود. شایان ذکر است، کشورهای تولیدکننده نفت اوپک به استثنای نیجریه و لیبی با برخی از تولیدکنندگان غیر عضو این سازمان نظیر روسیه به منظور ایجاد ثبات در بازار برای کاهش مجموعاً ۱/۸ میلیون بشکه در روز از حجم تولید نفت خود در اواخر نوامبر سال گذشته با یکدیگر به توافق رسیدند. البته بانک ABN Amro نسبت به رشد بیشتر قیمت از سطح کنونی آن تحت تأثیر طرح مذکور مردد بوده و بر همین اساس پیش بینی خود در خصوص متوسط قیمت نفت خام برنت را از ۵۵ به ۵۰ دلار در هر بشکه کاهش داد
.

 

 

سه شنبه 26 بهمن 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد