بررسی بازار جهانی نفت در روز اول فوریه ۲۰۱۷

شنبه 16 بهمن 1395   سرویس
بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر تحقق تعهدات تولیدکنندگان بزرگ برای کاهش حجم تولید نفت فراتر از حد انتظار در ماه ژانویه رشد قابل ملاحظه ای را تجربه نمود.

بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر تحقق تعهدات تولیدکنندگان بزرگ برای کاهش حجم تولید نفت فراتر از حد انتظار در ماه ژانویه رشد قابل ملاحظه ای را تجربه نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل در معاملات این روز با ۱/۲۲ دلار (۲/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۶/۸۰ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۱/۰۷ دلار (۲ درصد) رشد، در سطح بشکه ای ۵۳/۸۸ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه آوریل به ۲/۳۱ دلار در هر بشکه رسید.
انتشار برخی از گزارشات مبنی بر کاهش ۸۵ درصدی حجم تولید نفت کشورهای عضو اوپک (معادل یک میلیون بشکه در روز) فضای روانی بازار را متأثر نموده و و قیمت نفت را در معاملات روز چهارشنبه افزایش داد. لازم به ذکر است، معامله گران بازاراز اوایل ماه ژانویه تا کنون در حال رصد اقدامات تولیدکنندگان بزرگ اعم از عضو و غیر عضو اوپک بوده اند تا انتظارات خود را بر اساس آن تعدیل نمایند لذا، اخبار منتشره در خصوص عملکرد مناسب تولیدکنندگان عضو اوپک در اجرای تعهدات خود در ماه قبل در روز چهارشنبه موجبات رشد قابل توجه قیمت نفت را فراهم ساخت. همچنین، روسیه نیز در ماه ژانویه حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز از سهم روزانه ۳۰۰ هزار بشکه خود را کاهش داد.
به علاوه، علائم و شواهد حاکی از کاهش حجم تولید نفت توسط عراق نیز می باشد که این مسئله منجر به تقویت بیشتر قیمت در این روز شد. شایان ذکر است، این کشور قبل از توافق سال گذشته میان کشورهای عضو اوپک با توجه به نیاز شدید مالی برای تامین هزینه های جنگ داخلی درصدد معافیت از طرح محدود نمودن تولید خود بود که در اجلاس رسمی اعضای این سازمان دراواخر نوامبر با درخواست آن موافقت نگردید. لذا بر این اساس کارشناسان احتمال کاهش حجم تولید نفت از سوی عراق را اندک می دانستند. بنابراین، در مجموع تولیدکنندگان بزرگ در ماه قبل حدود ۱/۲ میلیون بشکه در روز از حجم تولید نفت خود کاسته اند که این مسئله سبب تعدیل نگرانی ها در مورد عملی شدن توافق اخیر آنها شد. با این وجود، تحلیل گران بازارمعتقدند که رشد قیمت نفت ناشی از حصول توافق اخیر تولیدکنندگان اوپک موقتی می باشد زیرا تداوم روند صعودی دکل های حفاری نفتی آمریکا و به تبع آن افزایش تولید نفت این کشور موجب تشدید نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت شده و در نتیجه از رشد بیشتر قیمت ممانعت خواهد نمود.
البته باید به این نکته نیز اذعان نمود که عدم تغییر نرخ بهره آمریکا از سوی فدرال رزرو بعد از نشست کمیته سیاست پولی آن در روز چهارشنبه سبب تقویت بیشترقیمت نفت گردید زیرا عدم تغییر نرخ بهره این کشور در نشست کمیته مذکور برخلاف انتظارات شکل گرفته شده در سال قبل (افزایش نرخ بهره طی سه مرحله در سال جاری) بوده که این امر نیز زمینه تقویت بیشتر قیمت را فراهم نمود.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا ( EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که در آن نشان می داد، میزان ذخیره سازی نفت خام آن در هفته منتهی به ۲۷ ژانویه ۶/۵ میلیون بشکه بیشتر شده ( برای چهارمین هفته متوالی) و به ۴۹۴/۸ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، میزان روزانه واردات این کشور در هفته مورد بررسی با ۴۸۰ هزار بشکه افزایش به ۸/۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که میزان روزانه تولید آن ۴۶ هزار بشکه کاهش یافته و در سطح ۸/۹ میلیون بشکه در روز قرار گرفته است. به علاوه، میزان موجودی فرآورده های بنزین و میان تقطیر در هفته مذکور به ترتیب با ۳/۹ و ۱/۶ میلیون بشکه بیشتر شده و به سطوح ۲۵۷/۱ و ۱۷۰/۷ میلیون بشکه رسیدند که این امر از رشد بیشتر قیمت نفت در این روز جلوگیری نمود.

شنبه 16 بهمن 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد