بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۷ ژانویه ۲۰۱۷

دو شنبه 11 بهمن 1395   سرویس
بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته گذشته تحت تأثیر افزایش تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا تقلیل یافت، اگرچه اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ در خصوص کاهش حجم تولید نفت مانع از افت بیشتر قیمت در روز جمعه شد.

بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته گذشته تحت تأثیر افزایش تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا تقلیل یافت، اگرچه اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ در خصوص کاهش حجم تولید نفت مانع از افت بیشتر قیمت در روز جمعه شد. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۷۲ سنت (۱/۳درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۵/۵۲ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۶۱ سنت (۱/۱ درصد) افت، در سطح بشکه ای۵۳/۱۷ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه مارس به ۲/۳۵ دلار در هر بشکه رسید.
انتشار گزارشاتی در خصوص رشد تولید نفت آمریکا در سال جاری موجب شد تا فضای روانی بازار شدیداً متأثر گردیده و سبب کاهش قیمت نفت در معاملات روز جمعه شد. همچنین، با توجه به رشد قیمت در هفته‌های قبل، صنعت نفت شیل آمریکا نیز گسترش بیشتری داشته است به طوری که روند غالب تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آن در ماه های گذشته افزایشی بوده است. به علاوه، تداوم افزایش تعداد این دکل ها نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت در بازار را تشدید نموده و مانعی برای تقویت قیمت نفت در روزهای قبل بوده است. در این راستا، موسسه خدمات نفتی بیکر هیوز نیز گزارش هفتگی خود در خصوص تعداد دکل های حفاری نفتی آمریکا را در روز جمعه منتشر نمود، که در آن نشان می داد، تعداد این دکل ها برای دوازدهمین هفته از سیزدهمین هفته ۱۵ واحد رشد یافته و به ۵۶۶ واحد رسیده است که این امر موجب کاهش بیشتر قیمت نفت در این روز گردید.

تحلیل گران بازار بر این باورند که افزایش تولید نفت شیل آمریکا و نیز با پایان یافتن دوره شش ماهه طرح کاهش تولید نفت توسط تولیدکنندگان بزرگ و عدم تمدید آن می تواند منجر به برگشت بی ثباتی در بازار در نیمه دوم سال جاری شود چرا که احتمالاً اعضای اوپک در بازه زمانی مذکور درصدد حفظ و تصاحب سهم بیشتری از بازار نفت خواهند بود.
البته علاوه بر موارد فوق، بر اساس گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا در هفته قبل موجودی بنزین در این کشور رشد قابل توجهی داشته که این مسئله بیانگر تقاضای ضعیف برای آن می باشد. لذا علاوه بر نگرانی ها از ناحیه عرضه نفت، وضعیت نامساعد تقاضای فرآوره های نفتی نیز موجبات افت بیشتر قیمت در این روز را فراهم نمود.
در مقابل، اجرای تعهدات تولیدکنندگان بزرگ برای کاهش حجم تولید نفت در هفته های قبل سبب تعدیل نگرانی ها در زمینه فزونی عرضه نفت شده به طوری که این امر موجب افزایش خالص موقعیت Long نفت خام های شاخص بازار آمریکا و اروپا در بازار فیوچرز شده است. شایان ذکر است، کشورهای تولیدکننده اعم از عضو و غیر عضو اوپک در اواخر نوامبر سال گذشته به منظور ایجاد ثبات در بازار در خصوص کاهش حجم تولید نفت خود ( مجموعاً حدود دو درصد از عرضه جهانی) با یکدیگر به توافق رسیدند.
البته باید به این نکته نیز اذعان نمود که سیاست های ترامپ در حوزه انرژی برای استقلال انرژی آمریکا ذهن بسیاری از فعالان بازار را به خود مشغول نموده است. بر این اساس به نظر می رسد، سیاست های وی بر روی کاهش وابستگی نفتی آن به تولید کنندگان خاورمیانه و افزایش سطح تولید داخلی نفت آمریکا تمرکز یابد. لذا رشد تولید نفت آن در دوره ریاست جمهوری ترامپ دور از انتظار نخواهد بود.

دو شنبه 11 بهمن 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد