بررسی بازار جهانی نفت روز ششم ژانویه ۲۰۱۷

یک شنبه 19 دی 1395   سرویس
بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته گذشته تحت تأثیر افزایش امیدواری ها نسبت به کاهش عرضه نفت تولیدکنندگان بزرگ رشد یافت گرچه تداوم روند صعودی تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا از افزایش بیشتر قیمت ممانعت به عمل آورد.

بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته گذشته تحت تأثیر افزایش امیدواری ها نسبت به کاهش عرضه نفت تولیدکنندگان بزرگ رشد یافت گرچه تداوم روند صعودی تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا از افزایش بیشتر قیمت ممانعت به عمل آورد. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۲۱ سنت ( ۰/۵ درصد ) رشد، در سطح بشکه ای ۵۷/۱۰ دلار به نثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه با ۲۳ سنت ( ۰/۴ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۳/۹۹ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینتر مدیت برای ماه مارس از ۲/۲۱ به ۲/۲۳ دلار در هر بشکه رسید.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا ( EIA) گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را در روز پنجشنبه منتشر نمود که در آن نشان می داد، میزان ذخیره سازی نفت خام آن در هفته منتهی ۳۰ دسامبر۷/۱ میلیون بشکه کمتر شده و به ۴۷۹ میلیون بشکه رسیده است که این امر موجب تقویت قیمت نفت خام در روز پنجشنبه شده و حفظ روند صعودی قیمت در روز جمعه را به دنبال داشت. همچنین، میزان روزانه واردات آن نیز با ۹۸۴ هزار بشکه کاهش ، در سطح ۷/۲ میلیون بشکه در روز قرار گرفت. این در حالی است که میزان روزانه تولید نفت خام این کشور در هفته مذکور ۴ هزار بشکه بیشتر شده و به ۸/۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. به علاوه، میزان موجودی بنزین و فرآورده های میان تقطیر به ترتیب با ۸/۴ و ۱۰/۱ میلیون بشکه افزایش، در سطوح ۲۳۵/۵ و ۱۶۱/۷ میلیون بشکه قرار گرفتند که این مسئله نیز تا حدود اثر فزاینده کاهش موجودی نفت خام بر روی قیمت را تعدیل کرده و از رشد بیشتر آن جلوگیری نمود.

البته، انتشار اخباری مبنی بر کاهش حجم تولید نفت از سوی کشور های تولیدکننده عضو اوپک در ماه فوریه نیز موجب شد تا فضای روانی بازار نسبت به اجرای تعهدات این گروه از عرضه کنندگان مثبت گردیده و باعث تقویت بیشتر قیمت نفت در معاملات این روز شد. در این راستا، شرکت نفت آرامکو عربستان کاهش ۳ تا ۷ درصدی از عرضه نفت خود در ماه فوریه را به مشتریان خود اطلاع داد که این امر سبب شکل دهی انتظارات افزایش قیمت نفت در روز جمه گردید. لازم به ذکر است که برخی از کشور های عضو اوپک نظیر کویت و قطر نیز در هفته های گذشته کاهش عرضه نفت خود را در ماه ژانویه اعلام نموده بودند. همچنین اعضای اوپک و برخی از کشور های غیر عضو این سازمان در ۳۰ نوامبر سال گذشته با یکدیگر در خصوص کاهش ۱/۸ میلیون بشکه در روز از عرضه نفت خود با یکدیگر از ابتدای سال ۲۰۱۷ به توافق رسیدند که این مسئله بالا رفتن قیمت نفت در اواخر سال گذشته را به دنبال داشت.
در مقابل، موسسه خدمات نفتی بیکر هیوز در گزارش هفتگی خود در مورد تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا را در هفته قبل
۵۲۱ واحد اعلام نمود که این میزان ۴ واحد افزایش نسبت به هفته قبل از آن نشان می دهد ( برای دهمین هفته متوالی) . فعالان بازار نفت بر این باورند که استمرار روند صعودی تعداد دکل های حفاری نفتی این کشور باعث تشدید نگرانی ها در خصوص مازاد عرضه نفت در بازار گردیده به طوری که سبب محدود نمودن رشد قیمت نفت در معاملات روز جمعه نیز گردید.
البته باید به این نکته نمود که انتشار گزارش افزایش فرصت شغلی و افزایش قدرت خرید کارگران در آمریکا در ماه دسامبر موجبات تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها را در روز جمعه فراهم نمود. همچنین، تقویت ارزش دلار باعث کاهش تقاضای مواد اولیه از جمله نفت گردیده و در نتیجه قیمت آنها نیز کاهش می یابد.

یک شنبه 19 دی 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد