بررسی بازار جهانی نفت در روز چهارم ژانویه ۲۰۱۷

شنبه 18 دی 1395   سرویس
بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر افزایش امیدواری ها نسبت به اجرای تعهدات تولید کنندگان بزرگ در خصوص کاهش حجم تولید نفت و گزارش هفتگی API رشد قابل ملاحظه ای را تجربه نمود.

بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر افزایش امیدواری ها نسبت به اجرای تعهدات تولید کنندگان بزرگ در خصوص کاهش حجم تولید نفت و گزارش هفتگی API رشد قابل ملاحظه ای را تجربه نمود. بدین ترتیب ، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس در معاملات این روز با ۹۹ سنت (۱/۸ درصد) افزایش ، در سطح بشکه ای ۵۶/۴۶ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه با ۹۳ سنت ( ۱/۸ درصد) رشد، در سطح بشکه ای ۵۳/۲۶ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به وست تگزاس اینترمدیت برای ماه مارس از ۲/۱۸ به ۲/۲۴ دلار در هر بشکه رسید.
از مهمترین عوامل موثر در بازار در این روز می توان به اقدام شرکت نفت کویت به کاهش عرضه خود (۱۳۱ هزار بشکه در روز) در سه ماهه اول سال جاری خبر داد که این مسئله موجب شد تا فضای روانی بازار شدیداً متأثر شده و باعث تقویت قیمت نفت خام در معاملات گردد. البته عراق و عمان نیز روز سه شنبه اعلام نموده بودند که از ماه ژانویه عرضه نفت خود را کاهش خواهند داد . لذا این امر نیز سبب تقویت نگاه خوشبینانه معامله گران نسبت به اجرای تعهدات تولید کنندگان بزرگ در مورد محدود نمودن عرضه نفت شده و موجب شکل گیری انتظارات افزایش قیمت نفت در این روز گردید. به علاوه، کمیته ای متشکل از کشور های عضو و غیر عضو اوپک به منظور بررسی و نظارت بر اجرای تعهدات مطابق توافق اخیر در۲۱ ژانویه در وین برگزار خواهد شد. تحلیل گران بازار نفت بر این باورند که در صورت عملی شدن توافق مذکور از سوی عرضه کنندگان بزرگ احتمال افزایش قیمت نفت در نیمه اول سال جاری بسیار زیاد بوده و می تواند باعث تقویت موقتی قیمت نفت در این بازه زمانی گردد به طوری که پیش بینی می نمایند،افزایش قیمت آن تا سطح ۶۰دلار در هر بشکه نیز دور از انتظار نخواهد بود.
به علاوه، دست اندرکاران بازار پیش بینی می نمایند، عربستان با توجه به تصمیم کاهش حجم عرضه نفت خود درصدد افزایش فرمول رسمی قیمت‌ نفت خام خود درماه فوریه در بازار آسیا می باشد که این مسئله نیز در ایجاد فضای روانی مثبت بازار نسبت به اجرای تعهدات این گروه از تولید کنندگان موثر واقع گردید. شایان ذکر است، قیمت نفت در ابتدای سال قبل در کمترین سطح خود قرار داشت که پس از اختلالات عرضه نفت لیبی، نیجریه و کانادا در ماه های بعد از آن قیمت نفت از کانال ۳۰ به۴۰ دلار در هربشکه رسید اما کسری بودجه و کمبود نقدینگی شدید تولید کنندگان عضو اوپک در اثر افت قیمت ، آنها را به سمت اجماع برای کاهش حجم تولید نفت هدایت نمود به طوری که این امر از اواخر نوامبر به بعد موجب تغییر کانال قیمتی از ۴۰ به ۵۰ دلار شد.

البته باید به این نکته اذعان نمود که هنوز چشم انداز مبهم اقتصاد جهانی در سال قبل سایه خود را بر بازار نفت گسترانیده به طوری که این مسئله موجب کندی رشد تقاضای جهانی نفت در این سال نیز گردیده است. در این راستا، معامله گران بازار نفت در انتظار سیاست های اقتصادی و انرژی رئیس جمهور جدید آمریکا(به عنوان اولین اقتصاد جهان) می باشند تا برنامه های سرمایه گذاری خود را بر اساس آن تعدیل نمایند. همچنین، انتشار گزارشاتی مبنی بر افزایش شاخص فعالیت‌های صنعتی آمریکا فراتر از حد انتظار در ماه قبل سبب تقویت ارزش دلار گردیده و در مجموع از رشد بیشتر قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه ممانعت نمود.
از طرفی،انجمن نفت آمریکا نیز گزارش هفتگی خود در مورد موجودی نفت را روز گذشته منتشر نمود که نشان می داد، میزان ذخیره سازی تجاری نفت خام آن کشور در هفته گذشته ۷/۴ میلیون بشکه کاهش یافته که این امر نیز به تقویت بیشتر قیمت نفت در این روز کمک نمود. البته فعالان بازار در انتظار انتشار گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز می باشند که با توجه به تعطیلی سال جدید این گزارش در روز پنجشنبه اعلام خواهد شد.

شنبه 18 دی 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد