بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۳ دسامبر ۲۰۱۶

چهار شنبه 24 آذر 1395   سرویس
در پی نشانه هایی مبنی بر کاهش عرضه نفت از سوی برخی از تولیدکنندگان بزرگ ، قیمت نفت خام در معاملات بین المللی روز سه‌شنبه اندکی افزایش یافته و روند روبه رشد خود را ادامه داد.
 

در پی نشانه هایی مبنی بر کاهش عرضه نفت از سوی برخی از تولیدکنندگان بزرگ ، قیمت نفت خام در معاملات بین المللی روز سه‌شنبه اندکی افزایش یافته و روند روبه رشد خود را ادامه داد. بدین ترتیب قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه در معاملات این روز با ۳ سنت ( ۰/۱ درصد) رشد ، در سطح بشکه ای ۵۵/۷۲ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژانویه با ۱۵ سنت ( ۰/۳ درصد) افزایش ، در سطح بشکه ای ۵۲/۹۸ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به وست تگزاس اینترمدیت برای ماه فوریه از ۱/۹۴ به ۱/۷۸ دلار در هر بشکه تقلیل یافت.
انتشار اخباری مبنی بر اعلام برنامه کاهش پنج درصدی از عرضه نفت خام های Murban و Upper Zakum و همچنین کم نمودن سه درصد از صادرات نفت خام Das به مشتریان از سوی شرکت ملی نفت قطر در ابتدای سال آتی سبب افزایش قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه گردید. به علاوه، شرکت نفت کویت نیز مشابه شرکت فوق نیز برنامه خود برای تقلیل میزان تولید خود از ابتدای ماه ژانویه را به مشتریان خود اعلام نمود. در این راستا، اظهار نظر وزیر انرژی روسیه از کاهش تدریجی عرضه نفت خود از اواخر هفته جاری خبر داد که این امر نیز در روز سه شنبه سیگنال مثبت به بازار داده و باعث تقویت قیمت نفت شد. در مجموع این مسائل سبب شد تا حدودی عدم اطمینان موجود در بازار نسبت به اجرای توافق مذکور کمتر شده و باعث شکل گیری انتظارات افزایش قیمت نفت در این روز گردد.

البته بایستی در نظر داشت که فضای خوش بینانه در خصوص اجرایی نمودن توافق اخیر تولید کنندگان بزرگ و رشد قیمت نفت خام در طی روز های قبل موجب شدند تا بازار در وضعیت profit-taking قرار گرفت که بر این اساس معامله گران که در موقعیت Long در بازار فیوچرز قرار دارند، با توجه به پیش بینی افت قیمت غیر منتظره در آینده به منظور جلوگیری از ضرر ناشی از آن اقدام به باز فروش موقعیت خود می نمایند.
از سوی دیگر، آزانس بین المللی انرژی ( IEA) نیز گزارش ماهانه خود را منتشر نمود که در آن نشان می داد، رشد تقاضای نفت برای کشور های چین و روسیه در سال جاری حدود ۱۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است که این امر نیز در ایجاد آرامش بازار نفت در این روز موثر واقع گردید. به علاوه، بر اساس برخی از گزارشات پیش بینی می شود، میزان ذخیره سازی نفت در مناطق مختلف در نیمه اول سال آتی با توجه به اجماع تولید کنندگان برای کاهش حجم تولید نفت کاهش یابد. در مقابل، اداره اطلاعات انرژی آمریکا رشد تولید نفت شیل این کشور در هفت میدان اصلی آن را در ماه ژانویه ۲ هزار بشکه نسبت به ماه دسامبر برآورد نمود که این مسئله با توجه به روند رو به رشد دکل های حفاری فعال نفتی این کشور می تواند برای روند صعودی قیمت ها در سال آتی چالش جدی محسوب شود.
شایان ذکر است، انجمن نفت آمریکا ( API) افزایش میزان موجودی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به نهم دسامبر را ۴/۷ میلیون بشکه اعلام نمود که این امر نیز رشد بیشتر قیمت نفت در معاملات این روز ممانعت نمود.

 

 

چهار شنبه 24 آذر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد