بررسی بازار جهانی نفت در روز پنجم دسامبر ۲۰۱۶

چهار شنبه 17 آذر 1395   سرویس
حصول توافق میان تولید کنندگان بزرگ نفتی در خصوص محدود نمودن عرضه نفت همچنان سایه خود را بازار گسترانیده است به طوری که سبب شکل گیری فضای روانی مثبت نسبت به کاهش عرضه نفت خام این گروه از تولید کنندگان از ابتدای ماه ژانویه شده است.

حصول توافق میان تولید کنندگان بزرگ نفتی در خصوص محدود نمودن عرضه نفت همچنان سایه خود را بازار گسترانیده است به طوری که سبب شکل گیری فضای روانی مثبت نسبت به کاهش عرضه نفت خام این گروه از تولید کنندگان از ابتدای ماه ژانویه شده است. در این راستا، تولید کنندگان غیر اوپک نیز در مورد عملی نمودن برنامه کاهش حجم تولید نفت خود (۶۰۰ هزار بشکه در روز) در جلسه مشترک با اعضای اوپک در ۱۰ دسامبر با یکدیگر ملاقات خواهند نمود. البته، برخی از دست اندرکاران بازار پیش بینی می نمایند که کشور های تولید کننده اوپک و غیر اوپک با توجه به محدودیت زمانی حدود یک ماهه تا اجرای توافق فوق برای استفاده از شرایط بازار و قیمت بالای نفت خام، صادرات نفت خام خود را در ماه دسامبر بیشتر نمایند. به علاوه، تحلیل گران بازار نفت بر این باورند، حصول توافق مذکور موقتاً توانسته تا حدودی نگرانی ها نسبت به مازاد عرضه نفت خام را تعدیل نماید. اما این در حالی است که برخی دیگر از تحلیل گران، امکان برقرای تعادل بین عرضه و تقاضای نفت خام را با توجه به مازاد عرضه فراوان آن در بازار در افق زمانی کوتاه مدت، امری دشوار می دانند.

با این وجود بانک گلدمن ساکس نیز اعلام نمود، تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا که در اثر افت قیمت نفت خام در ابتدای سال جاری کاهش یافته بود، در هفته های قبل با توجه به رشد قیمت افزایش یافته و در سال آتی میزان تولید نفت شیل آن حدود ۵۵ هزار بشکه در روز بیشتر خواهد شد.
از سوی دیگر، معامله گران در بازار ICE با توجه به خوش بینی نسبت به افزایش قیمت نفت خام طی روز های آینده، در روز دوشنبه خالص موقعیت Long خود را در این بازار افزایش دادند به طوری که حجم آن در معاملات این روز در بالاترین سطح خود طی چهار هفته گذشته قرار گرفت. به علاوه، معامله گرانی که در روز دوشنبه در وضعیت Short قرار داشتند، به دلیل انتظارات خود نسبت به رشد قیمت نفت در روز های آینده در مورد تغییر موضع خود از آن منصرف شدند که این امر موجب تقلیل عرضه قرارداد فیوچرز نفت خام شده و سبب افزایش قیمت قرار داد فیوچرز نفت خام در روز دوشنبه گردید. همچنین، با توجه به ارتباط مستقیم بین بازار فیوچرز و فیزیکی نفت خام ، قیمت نفت خام در بازار تک محموله نیز به تبع آن افزایش یافت.
البته علاوه بر موارد فوق، تضعیف بهای دلار در مقابل سایر ارز ها نیز موجب افزایش تقاضا برای مواد اولیه از جمله نفت خام شده و در نتیجه قیمت آنها نیز تقویت نمود.

 

چهار شنبه 17 آذر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد