بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۲ نوامبر ۲۰۱۶

چهار شنبه 3 آذر 1395   سرویس
صورت که قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۲۲ سنت (۰/۵درصد) افزایش ، در سطح بشکه ای ۴۹/۱۲ دلار به تثبیت رسید.

صورت که قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۲۲ سنت (۰/۵درصد) افزایش ، در سطح بشکه ای ۴۹/۱۲ دلار به تثبیت رسید. این در حالی است که قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژانویه با ۲۱ سنت (۰/۴ درصد) کاهش ، در سطح بشکه ای ۴۸/۰۳ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژانویه از ۰/۶۶ به ۱/۰۹ دلار در هر بشکه رشد یافت.
انتشار اخباری مبنی بر احتمال کاهش ۴ تا ۴/۵ درصدی حجم تولید نفت اعضای اوپک به استثنای لیبی و نیجریه در روز گذشته در مورد نشست نمایندگان کشور های عضو این سازمان موجب شد تا فضای روانی بازار نسبت به حصول توافق میان این گروه از تولید کنندگان برای محدود نمودن تولید نفت را مثبت نماید به طوری که باعث بالا رفتن قیمت نفت خام شاخص بازار اروپا در این روز گردید. این در حالی است که کشور های ایران و عراق نیز به دنبال معاف شدن از طرح کاهش حجم تولید می باشند. البته اظهار نظر های برخی از نمایندگان کشور های عضو اوپک بعد از نشست کارشناسی سبب ایجاد انتظارات خوشبینانه نسبت ایجاد توافق نسبی میان کشور های این سازمان در اجلاس پیش رو گردید. از سوی دیگر، برخی از تولید کنندگان غیر اوپک نظیر روسیه نیز تمایل به مشارکت در طرح کم نمودن حجم تولید نفت خود نمی باشند و اعلام نمودند تنها در طرح تثبیت تولید در سطح فعلی خود همکاری خواهند نمود که این مسئله نیز دستیابی به یک تصمیم واحد برای این گروه از تولید کنندگان را بسیار دشوار ساخته است. تحلیل گران بازار نفت بر این باورند که در صورت حصول توافق میان تولید کنندگان بزرگ نفتی امکان افزایش قیمت نفت خام در میان مدت فراهم گردیده و موجب ایجاد آرامش موقتی در بازار نفت خواهد شد. به علاوه، تحلیل گران بانک Saxo پیش بینی نمودند که احتمال حصول توافق میان تولید کنندگان بزرگ نفتی بسیار زیاد است زیرا عدم دستیابی به توافق مذکور اعتبار این سازمان در خصوص ایجاد ثبات در بازار نفت را مخدوش خواهد ساخت.
در این راستا، بانک گلدمن ساکس نیز با توجه به ایجاد فضای روانی مثبت نسبت به ایجاد توافق اوپک برآورد خود از قیمت نفت خام در سال آینده را بیشتر نموده به طوری که متوسط بهای آن را در نیمه اول سال آتی ۵۵ دلار در هر بشکه پیش بینی نمود.
البته علاوه بر موارد فوق، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پیروزی ترامپ در طی روز های اخیرباعث تشدید نگرانی ها نسبت به مازاد عرضه نفت خام در بازار گردیده است چرا که سیاست های نفتی ترامپ درحوزه نفت و گاز را عاملی برای افزایش تولید نفت شیل آمریکا می دانند که این مسئله باعث رونق صنعت نفت آمریکا خواهد شد اما این مسئله برای ایجاد توازن میان عرضه و تقاضای نفت مناسب نخواهد بود. به علاوه، روز گذشته تقویت احتمال حمایت ترامپ از گسترش نفت شیل سبب کاهش قیمت نفت خام شاخص بازار آمریکا گردید. لذا در صورت تحقق برنامه اعلامی از سوی ترامپ موجب خنثی شدن سیاست کشور های عضو اوپک برای ایجاد ثبات به بازار نفت خواهد گردید که این امر باعث شکل گیری انتظارات کاهش قیمت نفت در بلند مدت خواهد شد.

چهار شنبه 3 آذر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد