بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 18 نوامبر)

چهار شنبه 3 آذر 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور در هفته منتهی به ۱۸نوامبر روند کاهشی خود را ادامه داد و به پایین ترین میزان خود طی سه هفته گذشته رسید که ناشی از تضعیف بازار بنزین و فرآورده های میان تقطیر بود.

حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور در هفته منتهی به ۱۸نوامبر روند کاهشی خود را ادامه داد و به پایین ترین میزان خود طی سه هفته گذشته رسید که ناشی از تضعیف بازار بنزین و فرآورده های میان تقطیر بود.

کرک نفتا در این بازار طی هفته گذشته اندکی تقویت شد که معلول افزایش ضریب بهره برداری واحدهای کراکر از یک سو و تعمیر و نگهداری پالایشگاهها در منطقه خاور میانه از سوی دیگر بود که عامل دوم موجب کاهش آربیتراژ از خاورمیانه به بازار آسیا گردید . با این حال انتظار می رود ۱ تا ۱/۳ میلیون تن نفتا در ماه دسامبر از اروپا وارد بازارآسیا گردد که افزایش ۲۵ درصدی را نسبت به ماه نوامبر در پی خواهد داشت ولی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در سطح پایین تری قرار خواهد گرفت. صادرات این فرآورده توسط هند نیز در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل از آن کاهش روزانه ۶۰ هزار بشکه ای را تجربه نمود اما بعد ازآغاز به کار واحد reformer پالایشگاه Paradip با ۸۵-۸۰ درصد ظرفیت عملیاتی خود در ماه گذشته این میزان صادرات به مقادیر میانگین ۵ سال قبل نزدیک تر گردید. انتظار می رود طی هفته های پیش رو با توجه به عدم محدود شدن عرضه در ماه دسامبر و احتمال افزایش آربیتراژ کرک نفتا در سطوح فعلی خود باقی بماند .

در مقابل، کرک بنزین که در هفته قبل در پایین ترین سطح خود طی ۴ هفته گذشته قرار گرفته بود سرانجام توانست در اواخر هفته با جبران کاهش خود تنها اندکی پایین تر از هفته پیش قرار گیرد. در این میان افزایش ضریب پالایشی موجب تضعیف کرک این فرآورده گردید اگرچه وجود تقاضای قوی از جانب اندونزی به گونه ای که در طول دو هفته گذشته در حدود ۲ میلیون بشکه از این فرآورده از بازار سنگاپور توانست از کاهش بیشتر کرک آن جلوگیری نمود . از دیگر عوامل تضعیف کننده این کرک می توان به آغاز به کار مجدد واحد reformer پالایشگاه ۱۸۹ هزار بشکه ای Kashima متعلق به شرکت JX Nippon ژاپن با ظرفیت ۲۰ هزار بشکه درروز نام برد. طی هفته های آینده انتظار می رود با افزایش شدید ضریب بهره برداری پالایشگاهها و در نتیجه افزایش عرضه، کرک این فرآورده نیز با کاهش همراه باشد . اگر چه این افزایش عرضه نیز طی ماه دسامبر کاهش خواهد یافت به طوریکه کمبود عرضه ۱۰ هزار بشکه در روز از افت بیشتر کرک ممانعت به عمل خواهد آورد.

کرک نفت گاز/ سوخت دیزل نیز با توجه به افزایش عرضه این فرآورده ها در نتیجه اتمام دوره تعمیر و نگهداری پالایشگاهها با کاهش همراه بود و به پایین ترین سطح خود طی ۴ هفته گذشته رسید . از طرفی دیگر تولید این فرآورده ها در ماه اکتبر در چین بدلیل افزایش ضریب بهره وری پالایشگاهها با رشد همراه بود و برای اولین بار در سال جاری میلادی رشد ۴ درصدی (۱۵۰ هزار بشکه درروز) را تجربه نمود. با این وجود افزایش واردات پاکستان در ماه اکتبر ( ۲۵ هزار بشکه درروز) نسبت به مدت مشابه سال گذشته و افزایش فعالیت در معادن زغال سنگ در چین به دلیل حذف محدودیت های دولت چین در این بخش و کاهش قیمت های خرده فروشی سوخت دیزل در هند حمایت های خوبی را برای این کرک فرآهم خواهد آورد. طی هفته های پیش رو با توجه به پایین بودن تقاضای فصلی بازار آسیا در ماه دسامبر نسبت به سال گذشته میلادی انتظار میرود کرک این فرآورده نیز با کاهش بیشتری همراه گردد.

کرک سوخت جت/ نفت سفید نیز با افزایش عرضه در بازار اروپا و آمریکای شمالی با کاهش همراه بود. با این حال فاصله قیمتی سوخت جت و نفت گاز نیز با کاهش بیشتر در کرک نفت گاز/ سوخت دیزل افزایش یافت . انتظار برای پایداری هوای سرد در شمال شرق آسیا در طول زمستان منجر به افزایش تقاضا ی گرمایشی در این منطقه گردیده است . همچنین تقاضا برای نفت سفید در ژاپن نیز در هفته منتهی به ۱۲ نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی ۱۰۰ هزار بشکه درروز افزایش داشته است. طی هفته های پیش رو پوشش عرضه این فرآورده ها با افزایش تقاضای گرمایشی منجر به پایداری کرک سوخت جت/ نفت سفید در سطوح فعلی خود خواهد گردید.

کرک نفت کوره در این بازار طی هفته گذشته با توجه به تقویت تقاضا در بخش نیروگاهی با اندکی افزایش همراه بود . بر اساس گزارش رویترز واحدهای تولید کننده نفت کوره کره جنوبی بمنظور جبران توقف ۸ نیروگاه هسته ای این کشوردر حال تولید این فرآورده با حد کثر ظرفیت خود می باشند. با این حال افزایش در کرک این فراورده با توجه به برقرار بودن جریان آربیتراژ از بازار غرب می تواند محدود گردد به گونه ای که دو کشتی VLCC حامل۲ HSFO در ماه دسامبر به مقصد سنگاپور ثبت گردیده است. طی هفته های پیش رو با کاهش عرضه روزانه ۳۵۰ هزار بشکه ای نفت کوره درماه دسامبر نسبت به سال قبل از آن انتظار می رود کرک نفت کوره نیز در سطوح حداکثری فعلی باقی بماند.
به همین ترتیب حاشیه سود پالایشی در اروپا نیز کاهش شدیدی را تجربه نمود که از افزایش بهای نفت خام، تضعیف عوامل بنیادین بنزین و افت کرک نفت کوره ناشی می گردید.

کرک نفتا افزایش اندکی داشت چرا که تقویت این فرآورده سبک در بازار آسیا توانست موجبات حمایت آن را در بازار غرب نیز فراهم آورد. آربیتراژ به شرق تواسنت مازاد عرضه در مدیترانه را بکاهد به طوریکه محمولات کمتری از مدیترانه روانه شمالغرب اروپا شدند. تخمین ها حاکی از افزایش آربیتراژ به آسیا از ۸۰۰ هزار تن در این ماه به ۱/۳ میلیون تن در ماه دسامبر است. علیرغم کمتر شدن فاصله قیمتی گاز مایع با نفتا در مدت اخیر، واحدهای پتروشیمی اروپا سهم بیشتری به نفتا برای خوراک داده اند.

اما کرک بنزین کاهش شدیدی را مشاهده نمود هرچند که اواخر هفته بهبودی حاصل کرد. عرضه بالا در بازار توگو بر تولیدات شمالغرب اروپا و غرب آفریقا فشار وارد آورد اما در مقابل آربیتراژ در حوزه آتلانتیک از میان رفت. افزایش موجودی در منطقه ARA به بالاترین سطح از اواخر ماه اوت رسیده اما با اینحال بازار مدیترانه شرایط مساعدی را داشت به طوریکه فاصله قیمتی میان مدیترانه و شمالغرب اروپا به بالاترین سطح هشت ماه رسید. تقاضای بالای غرب آفریقا و فاصله جذاب قیمتی شرق /غرب که فرصت آربیتراژ به منطقه خلیج فارس را فراهم آورده از کرک آن در مدیترانه حمایت نمود. کرک دیزل/ نفت گاز نیز کمی کاهش یافت چرا که قیمت بالای نفت خام اثرات ثبات عوامل بنیادین بازار را خنثی نمود. موجودی در ARA به پایین ترین سطح از مه ۲۰۱۵ رسید که حاکی از ادامه روند برداشت از آن طی دوران تعمیرات پالایشی می باشد. در این فصل عموما" تقاضای دیزل افزایش یافته و سطح آب رودخانه راین نیز مناسب است. البته قبل از خاتمه سال نیز سعی بر برداشت از موجودی ها می گردد که شرایط ناطمئنی را رقم خواهد زد. با وجود تقاضای مناسب برای آمریکای لاتین، آربیتراژ به خلیج مکزیک دشوار است و تنها ۱۸ کشتی حامل ۷۸۰ هزار تن از این فرآورده به سمت آمریکا عزیمت نموده اند. در این ضمن، صادرات روسیه نیز در این ماه به ۱/۷ میلیون تن خواهد رسید.

کرک نفت سفید/ سوخت جت با اینکه کاهش نشان داد اما بهترین عملکرد را میان فرآورده های نفتی داشت. خرید در منطقه اروپا کمتر شده و البته در این میان آربیتراژ ورودی نیز کاهش داشته به طوریکه از میانگین ۲ میلیون تن به ۱/۶ میلیون تن رسید که در راستای کاهش تقاضای اروپا می باشد. کرک نفت کوره در هر دو منطقه شمالغرب اروپا و مدیترانه افت کرده و شرایط برای HSFO نامناسبتر بود. موجودی در ARA به سطح بالایی رسیده اما دو یا سه کشتی VLCC روانه شرق خواهند شد.

چهار شنبه 3 آذر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد