امروز در بورس انرژی

عرضه اولیه قرارداد سلف موازی استاندارد برق شرکت تولید نیروی برق سنندج مپنا در نمادسنندج 961

چهار شنبه 26 آبان 1395   سرویس
سود روزشمار 21 درصد و سود سالانه حداقل 22 و حد اکثر 23 درصد خواهد بود.

دکتر سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی ایران از دومین تامین مالی صنعت برق با استفاده از قراردادهای سلف موازی استاندارد توسط شرکت تولید نیروی برق سنندج مپنا به ارزش 2000 میلیارد ریال در چهارشنبه هفته جاری (26/08/95) خبر داد.

مدیر عامل بورس انرژی ایران ضمن اشاره به تجربه موفق نخستین تامین مالی صنعت برق در اسفندماه سال گذشته توسط شرکت تولید نیروی برق آرین ماهتاب گستر به ارزش 200 میلیارد ریال، به بیان جزئیات تامین مالی 2000 میلیاردی ریالی شرکت تولید نیروی برق سنندج مپنا پرداخت. به گفته ایشان، دارایی پایه هر قرارداد بسته برق (انرژی الکتریکی) معادل یک "کیلووات" در هر ساعت از "دوره مصرف" در "دوره تحویل" می‌باشد و خریداران در صورت داشتن شرایط تحویل و اعلام آمادگی جهت تحویل، قادر خواهند بود دارایی پایه قرارداد را در نقطه مرجع داد و ستد (هاب) انرژی الکتریکی در شبکه سراسری برق کشور تحویل بگیرند. همچنین با توجه به قابلیت تسویه نقدی قراردادها، خریداران میتوانند در طول دوره معاملاتی یا در تاریخ سررسید قرارداد نسبت به تسویه نقدی این قراردادها اقدام نمایند. این قراردادها منضم به اختیار فروش تبعی و اختیار خرید تبعی به ترتیب با قیمت 122% و 123% قیمت عرضه اولیه در سررسید میباشند. همچنین بازارگردان این قرارداد در سقف تعهد روزانه خود ملزم به بازخرید قراردادهای مذکور با نرخ قیمت عرضه اولیه به علاوه سود معادل 21 درصد سالانه به صورت روز شمار میباشد.

ایشان در ادامه با اشاره به این موضوع که هدف از عرضه این اوراق، تامین سرمایه در گردش شرکت تولید نیروی برق سنندج مپنا می‌باشد، بیان نمود با توجه به این موضوع که طی برنامه ششم توسعه بایستی قریب به 20 هزار مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاه‌های کشور جهت پاسخگویی به تقاضای برق اضافه گردد، وجود پتانسیل‌های تامین مالی در بازار سرمایه می‌تواند کمک شایانی به تحقق این مهم و تامین مالی پروژه‌های نیروگاهی نماید.

دکتر سید علی حسینی در پایان با بیان این موضوع که خوشبختانه صنعت برق از ابزارهای تامین مالی موجود در بورس انرژی ایران از قبیل سلف موازی استاندارد و صندوق پروژه استقبال خوبی نموده است، ابراز امیدواری نمود متعاقباً پس از تامین مالی 2000 میلیاردی شرکت تولید نیروی برق سنندج مپنا به زودی شاهد تامین مالی چندین نیروگاه به منظور پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای خود از طریق این ابزار تامین مالی خواهیم بود.

 

چهار شنبه 26 آبان 1395
بورس انرژینظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد