بررسی بازار جهانی نفت در روز نهم نوامبر ۲۰۱۶

شنبه 22 آبان 1395   سرویس
در پی مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا بازار نفت موقتاً به یک آرامش نسبی رسید اگرچه همچنان در انتظار تصمیمات اعضای اوپک در آخر ماه جاری می باشد. بر این اساس بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه اندکی افزایش یافت.

در پی مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا بازار نفت موقتاً به یک آرامش نسبی رسید اگرچه همچنان در انتظار تصمیمات اعضای اوپک در آخر ماه جاری می باشد. بر این اساس بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه اندکی افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۳۲ سنت ( ۰/۷ درصد) رشد ، در سطح بشکه ای ۴۶/۳۶ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه دسامبر با ۲۹ سنت ( ۰/۶ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۴۵/۲۷ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژانویه از ۱/۰۶ به ۰/۴۲ دلار در هر بشکه کاهش یافت.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا ( EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که در آن نشان می داد، میزان ذخیره سازی آن در هفته منتهی به چهارم نوامبر ۲/۴۳ میلیون بشکه بیشتر شده ( برای دومین هفته متوالی) و به ۴۸۵/۰۱ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، میزان روزانه تولید آن با ۱۷۰ هزار بشکه افزایش در سطح بشکه ای ۸/۷ میلیون بشکه در روز قرار گرفته است. این در حالی است که میزان روزانه واردات آن در هفته مورد بررسی با ۱/۶ میلیون بشکه به ۷/۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. به علاوه، میزان موجودی فرآورده های بنزین و میان تقطیر در هفته مذکور به ترتیب ۲/۸ و ۲ میلیون بشکه کمتر شده و به سطوح ۲۲۱ و ۱۴۸/۶ میلیون بشکه قرار گرفتند که این مسئله تا حدودی اثر کاهنده افزایش موجودی نفت خام را جبران نموده و سبب بالا رفتن قیمت نفت خام در این روزگردید.

در این میان، روز گذشته نتیجه انتخابات آمریکا اعلام گردید که این مسئله در آغاز واکنش شدید بازار های مالی نسبت به آن را در این روز به همراه داشته و سبب افت شاخص بازار سهام در این فاصله زمانی گردید و به دنبال آن قیمت نفت خام نیز کاهش یافت. اما پس از سخنرانی ترامپ و اظهار نظر وی مبنی بر عدم مناقشه آمریکا با هیچ یک از کشور های جهان روند صعودی خود را ادامه داد. البته، با این وجود، تحلیل گران بازار نفت بر این باورند که با توجه به سیاست ها و برنامه های جمهوری خواهان در حوزه انرژی، احتمالاً تولید نفت ایالات متحده آمریکا افزایش خواهد یافت که این مسئله سبب تشدید نگرانی ها نسبت به فزونی مازاد عرضه نفت شده در نتیجه موجبات کاهش قیمت نفت را فراهم خواهد نمود. از سوی دیگر، با توجه به مشخص شدن رئیس جمهور آمریکا، تمرکز بازار نفت از انتخابات این کشور به اجلاس رسمی اوپک در ۳۰ نوامبر تغییر یافت زیرا دست اندرکاران بازار نفت معتقدند که تنها حصول توافق میان تولید کنندگان بزرگ نفتی بر سر کاهش حجم تولید نفت در اجلاس مذکور می تواند به برقراری توازن میان عرضه و تقاضای نفت کمک نماید. البته با توجه به اظهارنظر های متناقض تولیدکنندگان اوپک در طی روز های قبل در مورد کاهش حجم تولید نفت، امیدواری ها نسبت به حصول توافق در این زمینه کاهش یافته است.

شنبه 22 آبان 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد