بررسی بازار جهانی نفت در روز هفتم نوامبر ۲۰۱۶

سه شنبه 18 آبان 1395   سرویس
بهای نفت خام در معاملات بین المللی اولین روز کاری هفته جاری تحت تأثیر ابراز امیدواری دبیر کل اوپک مبنی بر تعهد اعضای این سازمان بر سر کاهش حجم تولید نفت و کم شدن ذخیره سازی نفت آمریکا در منطقه کوشینگ اکلاهما افزایش یافت.

بهای نفت خام در معاملات بین المللی اولین روز کاری هفته جاری تحت تأثیر ابراز امیدواری دبیر کل اوپک مبنی بر تعهد اعضای این سازمان بر سر کاهش حجم تولید نفت و کم شدن ذخیره سازی نفت آمریکا در منطقه کوشینگ اکلاهما افزایش یافت. بدین ترتیب قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه در معاملات روز دوشنبه با ۵۷ سنت ( ۱/۳ درصد) رشد، در سطح بشکه ای ۴۶/۱۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه دسامبر با ۸۲ سنت ( ۱/۹ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۴۴/۸۹ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت ( WTI)برای ماه ژانویه از ۹۳ به ۶۸ سنت در هر بشکه کاهش یافت.
اظهارات دبیرکل اوپک مبنی بر متعهد بودن تولید کنندگان به توافق الجزایر درمورد کاهش حجم تولید نفت موجب شد تا انتظارات کاهش قیمت نفت خام در طی هفته قبل را تعدیل نموده و سبب بالارفتن قیمت در معاملات این روز شود. البته این در حالی است که تهدید اخیر عربستان برای افزایش تولید نفت خود نیز سبب کاهش احتمال اجرای شدن این توافق شده بود. لازم به ذکر است، کارشناسان بازار نفت بر این باورند که عربستان در صورت زیاد نمودن تولید نفت خام خود و در نتیجه افت مجدد قیمت نفت با توجه به کسری بودجه شدید این کشور زیان بیشتری را نسبت به سایر تولید کنندگان متحمل خواهد شد. از سوی دیگر، حتی نشست تولیدکنندگان اوپک با تولید کنندگان نفت غیر اوپک ازجمله روسیه در اواخر ماه گذشته نیز نتوانست به اجماع این گروه بر سر محدود نمودن تولید نفت کمک شایانی نماید. اما علی رغم اظهارات دبیرکل اوپک، برخی از تحلیلگران بازار نفت بر این باورند با توجه به زیاد شدن اختلاف نظر ها در میان این گروه برای مستثنی شدن برخی از کشورها از طرح فوق، موجب شده تا امکان حصول توافق میان تولیدکنندگان اعم از اوپک و غیر اوپک برای کم نمودن حجم تولید نفت ضعیف شود. به علاوه، برخی از تولید کننگان عضو این سازمان نظیر عراق با توجه به شرایط وخیم اقتصادی نیز در خواست معافیت از طرح کاهش فریز نفت را دارند.

در این میان وقوع زلزله در منطقه کوشینگ اکلاهما باعث کاهش ذخیره سازی در هفته منتهی به چهارم نوامبر دراین منطقه گردیده است که این امر نیز سبب رشد بیشتر قیمت نفت خام در این روز را فراهم نمود.
البته لازم به ذکر است انتشار آمار نامساعد از وضعیت اقتصادی آمریکا در ماه اکتبر باعث تشدید نگرانی ها در مورد چشم انداز تقاضا در این کشور گردید چرا که این گزارش حاکی از ایجاد فرصت های شغلی اندک این کشور در ماه اکتبر بود. برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که تداوم این روند در ماه آینده می تواند فدرال رزرو آمریکا را نسبت به افزایش نرخ بهره در کمیته سیاست پولی آن برای ایجاد رونق اقتصادی در این کشور مردد نماید که در صورت تحقق این امر از کانال های مختلف قیمت نفت خام را متأثر می نماید. زیرا بیشتر شدن نرخ بهره آمریکا تقویت ارزش دلار را به همراه خواهد داشت . همچنین رشد بهای دلار در مقابل سایر ارز ها باعث تقلیل تقاضا برای مواد اولیه از جمله نفت شده و در نتیجه قیمت آنها نیز کاهش خواهد داد. با این وجود، دست اندرکاران بازار نفت در انتظار نتیجه انتخابات روز سه شنبه آمریکا بوده تا بتوانند متناسب با برنامه کاندیدای پیروز این انتخابات اقدام به سرمایه گذاری در بازار های مالی نمایند
.

سه شنبه 18 آبان 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد