بررسی بازار جهانی نفت در روز یکم نوامبر ۲۰۱۶

چهار شنبه 12 آبان 1395   سرویس
بهای نفت خام در بازار های بین المللی در معاملات روز سه شنبه تحت تأثیر گزارش هفتگی API از وضعیت موجودی نفت آمریکا و تشدید نگرانی ها نسبت به عدم حصول توافق میان تولید کنندگان بزرگ نفتی در مورد کاهش حجم تولید روند نزولی خود را ادامه داد.

بهای نفت خام در بازار های بین المللی در معاملات روز سه شنبه تحت تأثیر گزارش هفتگی API از وضعیت موجودی نفت آمریکا و تشدید نگرانی ها نسبت به عدم حصول توافق میان تولید کنندگان بزرگ نفتی در مورد کاهش حجم تولید روند نزولی خود را ادامه داد. بدین ترتیب ، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۴۷ سنت ( یک در صد) افت، در سطح بشکه ای ۴۸/۱۴ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه دسامبر با ۱۹ سنت ( ۰/۴ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۴۶/۶۷ دلار قرار گرفت.
البته اخبار مربوط به عدم حصول نتیجه مشخص برای کاهش حجم تولید میان تولیدکنندگان بزرگ نفتی در هفته گذشته همچنان سایه خود را بر بازار نفت گسترانیده است به طوری که فضای روانی بازار نفت را شدیداً متأثر نموده و به ادامه مسیر کاهش قیمت های نفت کمک نموده است. این در حالی است که تولیدکنندگان اوپک همچنان به منظور ایجاد اجماع میان تولیدکنندگان نفتی در خصوص محدود نمودن حجم تولید در حال رایزنی با کشور های غیر اوپک می باشند. تحلیل گران بازار نفت بر این باورند حصول توافق بر سر محدود نمودن تولید نفت میان این کشور ها امری بسیار دشوار است زیرا از یک سو، کشور های عراق، نیجریه، لیبی و ایران به دنبال معاف شدن از طرح فریز نفتی بوده و از سوی دیگر، سایر تولید کنندگان هم با توجه به افت سطح قیمت نفت در سال های اخیر با بحران مالی مواجه گردیده اند و نیازمند به سطح بلاتر قیمت نفت خام از سطح فعلی آن می باشند. لذا، اختلاف نظر های این دو گروه باعث تضعیف احتمال حصول توافق میان آنها بر سر طرح فوق در اجلاس رسمی اوپک در ماه جاری شده است.به علاوه، این مسئله موجب تشدید نگرانی ها نسبت به رشد مازاد عرضه نفت در بازار گردیده و سبب کاهش بیشتر قیمت نفت خام در معاملات این روز گردیده است. در این راستا، بانک گلدمن ساکس نیز از احتمال افت قیمت نفت به میزان ۱۰ درصد در طی روز های آینده خبر داد. همچنین، این بانک سطح قیمت ۴۰ دلاری را برای ایجاد توازن میان عرضه و تقاضای نفت خام برآورد نمود. به علاوه، این بانک آمریکایی تنها حصول توافق فوق در ماه جاری را به عنوان عامل بازدارنده از ادامه روند نزولی قیمت نفت تا پایان سال جاری می داند.

البته، حصول توافق اولیه میان تولید کنندگان نفتی در حاشیه مجمع انرژی الجزایر سبب رشد قیمت نفت در طی هفته های قبل گردیده بود به طوری که باعث عبور قیمت نفت خام از مرز ۵۰ دلار شد که این امر موجبات سودآوری شرکت های بزرگ نفتی در سه ماهه سوم سال جاری را فراهم نموده است. همچنین، شرکت های BP و Shell اعلام نمودند که با توجه به طولانی شدن مازاد عرضه نفت ، احتمال برقراری توازن میان عرضه و تقاضا در بازار نفت در سال آینده دور از انتظار نمی باشد.
از سوی دیگر، خرابی خط لوله Colonical که از طریق آن بنزین و فرآورده های سبک آمریکا موجب افزایش قیمت قابل توجه بنزین در این روز گردید. همچنین خرابی این خط لوله باعث کم شدن عرضه بنزین شده و در نتیجه تقاضای نفت خام را نیز کاهش دادکه این امر موجب کاهش قیمت نفت خام در روز سه شنبه گردید. به علاوه، انجمن نفت آمریکا نیز در گزارش هفتگی خود افزایش ذخیره سازی نفت خام آمریکا در هفته قبل را حدود ۹/۳ میلیون بشکه اعلام نمود که این مسئله نیز سبب افت بیشتر قیمت نفت در روز گذشته گردید
.

چهار شنبه 12 آبان 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد