بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۸ اکتبر ۲۰۱۶

دو شنبه 10 آبان 1395   سرویس
در پی افزایش بدبینی ها نسبت به حصول توافق میان تولیدکنندگان بزرگ نفتی بر سر کاهش حجم تولید نفت، بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته گذشته کاهش یافت.

در پی افزایش بدبینی ها نسبت به حصول توافق میان تولیدکنندگان بزرگ نفتی بر سر کاهش حجم تولید نفت، بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته گذشته کاهش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۷۶ سنت ( ۱/۵ درصد) افت، در سطح بشکه ای ۴۹/۷۱ دلار به تثبیت رسید که این میزان چهار درصد کاهش نسبت به هفته قبل از آن نشان می دهد. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه دسامبر با ۱/۰۲ دلار (۲/۱ درصد) افت، در سطح بشکه ای ۴۸/۷۰ دلار دلار قرار گرفت که این رقم ۴/۲ درصد کاهش نسبت به هفته قبل از آن نشان می دهد. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت ( WTI) برای ماه دسامبر به ۱/۰۱ دلار در هر بشکه رسید.
به عبارت دیگر، عدم حصول به نتیجه مشخصی در خصوص محدود نمودن تولید در نشست میان تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک در وین موجب شکل گیری انتظارات کاهش قیمت نفت گردید. البته ، اظهار نظر وزیر انرژی روسیه مبنی بر پذیرش فریز نفتی به جای کاهش حجم تولید فضای روانی بازار نفت را نیز شدیداً متأثر نموده و سبب تضعیف شدن احتمال حصول توافق اجلاس اوپک در ماه نوامبر میان تولید کنندگان بزرگ برای محدود نمودن تولید میان معامله گران گردیده است که این مسئله منجر به کاهش قیمت نفت خام در روز جمعه شد. به علاوه، درخواست عراق نیز مبنی بر مستثنی شدن این کشور در مورد کاهش حجم تولید خود با توجه به نیاز این کشور به درآمد بیشتری نفت برای تامین هزینه های جنگ داخلی خود نیز باعث کم شدن احتمال دستیابی به توافق میان این گروه از تولید کنندگان شد. لازم به ذکر است، عربستان و سایر تولید کنندگان اوپک با توجه به افت شدید در طی دو سال گذشته قیمت نفت با کسری بودجه شدید مواجه شدند که برای رفع کسری خود نیازمند به رشد قیمت نفت خام فراتر از سطح قیمتی۶۰ دلار می باشد اما عربستان در این میان دارای نیاز شدیدتری به افزایش قیمت نفت می باشد. البته، انتشار اخباری مبنی بر احتمال کاهش چهار درصدی عربستان و برخی از تولیدکنندگان اوپک تا حدوی انتظارات کاهش قیمت نفت را تا حدودی تعدیل نمود.

همچنین، موسسه خدمات نفتی بیکر هیوز در گزارش هفتگی خود در مورد تعداد دکل های حفاری فعال نفتی امریکا در هفته قبل ( به عنوان شاخصی برای تولید نفت آن) را در روز جمعه منتشر ساخت که در آن نشان می داد ، تعداد این دکل ها برای اولین بار از ماه ژوئن تا کنون دو واحد کاهش یافته و به ۴۴۱ واحد رسیده است. البته روند صعودی رشد تعداد دکل های حفاری نفتی آمریکا در هفته های گذشته موجبات تشدید نگرانی ها در بازار نفت نسبت به مازاد عرضه را فراهم نموده بود که کاهش تعداد این دکل ها در هفته گذشته تا حدودی نگرانی ها نسبت به مازاد عرضه نفت با توجه به روند صعودی در طی هفته های قبل را تعدیل نمود.
از سوی دیگر، از نگاه برخی از تحلیل گران اقتصادی بازار نفت، فدرال رزرو آمریکا وضعیت بازار کار این کشور را نزدیک به حالت اشتغال کامل در بررسی کمیته سیاست پولی خود در نظر خواهد گرفت لذا احتمالاً در جلسه میان مقامات فدرال رزرو در دوم نوامبر هیچ گونه تصمیمی مبنی بر تغییر نرخ بهره اتخاذ نخواهد شد. اما گروهی از اقتصاددانان احتمال افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر را می دهند که در این صورت بهای دلار تقویت شده و درنتیجه قیمت نفت خام را کاهش خواهد داد.
البته علاوه بر موارد فوق، تحلیل گران بازار نفت چشم به انتخابات ریاست جمهوری در بزرگترین مصرف کننده انرژی چشم دوختند چرا که سیاست های حوزه انرژی دو حزب جمهوری خواه و دموکرات با یکدیگر متفاوت بوده و لذا پیامد های مختلفی را برای بازار نفت به همراه خواهد داشت. در صورتی که کاندیدای جمهوری خواه در انتخابات پیش رو آمریکا پیروز گردد، سیاست انرژی این کشور به سمت استقلال کامل انرژی و حذف قوانین محدود کننده ( زیست محیطی) برای تولید نفت پیش خواهد رفت که این مسئله تا حدودی به سودآوری شرکت های نفتی کمک خواهد نمود. اما در صورت پیروزی نامزد دموکرات مجدداً در انتخابات آینده پیروز شوند در جهت استفاده بیشتر از انرژی های پاک و تشدید قوانین زیست محیطی حرکت خواهند نمود که در صورت محقق شدن این مسئله قیمت نفت خام دستخوش تغییر خواهد شد
.

دو شنبه 10 آبان 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد