بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 24 اکتبر)

چهار شنبه 5 آبان 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور در هفته منتهی به ۲۱ اکتبر تحت تاثیر تقویت بازار فرآورده های سبک افزایش یافت؛ گرچه وضعیت بازار برای سایر فرآورده ها نیز مناسب بود. به علاوه تداوم عملیات تعمیرو نگهداری پالایشگاه ها در آسیا موجب تقویت کرک بنزین و سوخت دیزل گردید.
 

حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور در هفته منتهی به ۲۱ اکتبر تحت تاثیر تقویت بازار فرآورده های سبک افزایش یافت؛ گرچه وضعیت بازار برای سایر فرآورده ها نیز مناسب بود. به علاوه تداوم عملیات تعمیرو نگهداری پالایشگاه ها در آسیا موجب تقویت کرک بنزین و سوخت دیزل گردید.
کرک نفتا در بازار سنگاپور در هفته مورد بررسی به بیشترین سطح در سه هفته اخیر افزایش یافت. زیرا حدود نیمی از ظرفیت واحدهای کراکر که به دلیل تعمیرات تعطیل شده بودند، مجدداً به خط تولید برگشته و در نتیجه تقاضا برای نفتا را افزایش دادند. همچنین قیمت LPG نیز در آسیا طی این هفته تقویت شد. لازم به ذکر است، قیمت هر تن از این محصول از ماه اوت تا کنون ۵۰ درصد افزایش یافته است به طوری که سبب افزایش بیشتر قیمت محصولات پتروشیمی که خوراک LPG آنها بیشتر از سایر محصولات می باشد، گردید. در نتیجه، حق مرغوبیت هر یک از این محصولات به ۴۰ تا ۶۰ دلار رسید. به علاوه، کاهش عرضه نفتا از هند نیز عاملی دیگر برای تقویت بازار آن شد؛ بدین صورت که صادرات آن از ۲۰۵ هزار بشکه در روز (در ماه سپتامبر) به ۱۷۵ هزار بشکه در روز (در ماه جاری) کاهش یافت و موجب رشد بیشتر کرک نفتا گردید.
همچنین، کرک بنزین نیز نسبت به آخرین میزان خود در ماه سپتامبر بهبود یافت زیرا تداوم تعمیرات پالایشگاهی در آسیا سبب کمبود این فرآورده در آن بازار شده و در نهایت کرک آن را نیز بالا برد.
این در حالی است که تقاضای بنزین در بازار سنگاپور هفته آرامی را طی نمود؛ اگرچه نشانه ای از افزایش تقاضای بنزین ناشی از زیاد نمودن ذخیره سازی آن مشاهده می شود. پیش بینی می شود با اتمام دوره تعمیرات پالایشگاه ها، کرک فرآورده های سبک تحت فشار قرار گرفته و در نتیجه کرک آنها در منطقه نیز کاهش یابند. البته علاوه بر موارد فوق، کرک نفت گاز/ سوخت دیزل نیز در هفته مذکور نسبت به هفته قبل بیشتر شده در حالی که رشد آن در ماه گذشته نسبت به ماه جاری حدود ۰/۰۵ در صد بوده است. از سوی دیگر، کمبود عرضه این فرآورده به دلیل قرار داشتن پالایشگاه های فورموسی تایوان و ریلاینس هند در دوره تعمیرات فصلی در آسیا و خاور میانه، تامین تک محموله های این فرآورده با محدودیت زیادی مواجه گردیده است. بنابراین، از یک سو کمبود ناگهانی عرضه این فرآورده و از سوی دیگر بالا رفتن نرخ اجاره کشتی های مخصوص حمل آن( LR )باعث شد تا ذخیره سازی آنها به طور قابل ملاحظه ای تقلیل یابد که این امر موجب گردید تا تقاضای منطقه ای نفت گاز / سوخت دیزل نیز کاهش یابد. در این راستا، تقاضای آنها در هند تحت تاثیر جاری شدن سیل شدید در ماه سپتامبر ۱۶۵ هزار بشکه در روز کمتر شده است (بیشترین درصد کاهش از ابتدای سال ۲۰۰۳ تا کنون).
در این میان، کرک سوخت جت/ نفت سفید نیز در بازار سنگاپور طی هفته مذکور با توجه به نزدیک شدن فصل زمستان بهبود یافت. زیرا براساس برخی از گزارشات پالایشگاه های ژاپن در حال تغییر الگوی پالایشی به فصل زمستان و افزایش تولید نفت سفید نوعPP۲/۴ می باشند. پیش بینی می شود تقاضای سوخت جت / نفت سفید حدود ۱۳۰ بشکه در روز نسبت به مدت مشابه در سال قبل (با توجه به رشد تقاضا جهت سوخت حرارتی) بیشتر شود. اگرچه عرضه آن نیز در این مدت بهبود خواهد یافت. به علاوه،کرک نفت کوره نیز در این هفته در بازار سنگاپور به بالاترین سطح خود در طی سه هفته گذشته رسیده و توازن نسبی میان عرضه و تقاضای این فرآورده برقرار می باشد. همچنین، فعالیت معاملاتی چشم گیری در اواسط هفته که معادل ۴۰ هزار تن نفت کوره cst ۱۸۰ می باشد، صورت پذیرفته که بیشترین میزان طی ماه گذشته تا کنون بوده است. البته جریان آربیتراژ این فرآورده از غرب به این بازار باعث ایجاد محدودیت در مسیر رشد کرک نفت کوره گردیده است.
برخلاف بازار آسیا، حاشیه سود پالایشی در بازار اروپا طی هفته منتهی به ۲۱ اکتبر تحت تأثیر کاهش کرک بنزین و نفت گاز تضعیف شد. البته ،کرک نفتا در هفته مورد بررسی در این بازار در مقایسه با هفته قبل از آن با توجه به وضعیت مناسب این فرآورده در بازار آسیا تقویت شد. به علاوه، با توجه به بالا بودن تقاضا برای محموله های آن در خاورمیانه، انتظارات افزایش قیمت نفتا در بازار اروپا شکل گرفت. لذا جریان آربیتراژ نفتا از شرق مدیترانه به بازار اروپا نیز گسترش یافت. از سوی دیگر، انتشار اخباری مبنی بر بازگشایی واحد های کراکر Ludwigshafen در طی روز های آینده موجبات شکل گیری انتظار افزایش تقاضای نفتا ( معادل ۵۰ هزار بشکه در روز) را نیز فراهم نموده و درنتیجه کرک آن نیز تقویت گردید. پیش بینی می شود، با توجه به سطح بالای قیمت LNG در کوتاه مدت، تولید کنندگان الفین در بازار اروپا در جهت استفاده بیشتر از نفتا هدایت شوند.
کرک بنزین در بازار اروپا در هفته مورد بررسی به دلیل محدود شدن آربیتراژ این فرآورده به آمریکا و غرب آفریقا تضعیف شد. البته بالا رفتن قیمت نفتا موجب کاهش اختلاف ریفرمینگ آن در منطقه شمال غرب اروپا در طی هفت ماه گذشته شده است. همچنین، این اختلاف در منطقه سنگاپور نسبت به مدیترانه کاهش یافته و باعث عرضه بنزین از مدیترانه به سنگاپور شده است.
کرک نفت گاز/ سوخت دیزل نیز در این بازار در اثر تشدید نگرانی ها در مورد افزایش عرضه آن در ماه آینده کاهش یافت زیرا به نظر می رسد حجم محموله های نفت گاز روسیه افزایش یابد و از سوی دیگر، خط لوله Sever بین مناطق Yaroslavi و Kirishi که حامل ULSD می باشد، در ماه آینده تکمیل خواهد شد. بنابراین، عوامل فوق موجب تشدید نگرانی ها در مورد عرضه این فرآورده گردیده و در نتیجه شرایط کاهش کرک آن را فراهم نمود. علاوه بر موارد فوق، کرک سوخت جت / نفت سفید نیز در این هفته نسبت به هفته قبل تحت تأثیرافزایش جریان ورودی فصلی ، تقاضای ضعیف و سطح بالای موجودی این فرآورده افت نمود. بر اساس برخی از گزارشات پیش بینی می شود، در ماه جاری حدود ۳/۲ میلیون تن از این فرآورده به وسیله ۳۶ نفتکش وارد بازار اروپا شود که این مسئله نیز نگرانی ها در مورد عرضه فراوان سوخت جت/ نفت سفید را تشدید خواهد نمود. به علاوه، در این هفته کرک نفت کوره با درجه سولفور کم ( LSFO ) افزایش یافت در حالی که کرک نفت کوره با درجه سولفور بالا ( HSFO) کاهش یافت که این امر نیز موجب افزایش فاصله قیمتی نفت کوره با سولفور بالا با نفت کوره با سولفور کم گردیده و باعث تقویت کرک نفت کوره با سولفور متوسط شد.

 

 

چهار شنبه 5 آبان 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد