بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۴اکتبر ۲۰۱۶

چهار شنبه 5 آبان 1395   سرویس
بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز دوشنبه تحت تاثیر اظهارات وزیر نفت عراق و خبر افزایش تولید نفت خام دریای شمال با کاهش همراه گردید.

بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز دوشنبه تحت تاثیر اظهارات وزیر نفت عراق و خبر افزایش تولید نفت خام دریای شمال با کاهش همراه گردید. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر در معاملات این روز با ۳۲ سنت (۰/۶درصد ) کاهش، به سطح بشکه ای ۵۱/۴۶ دلار رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه دسامبر با ۳۳ سنت ( ۰/۷ درصد ) کاهش در سطح بشکه ای ۵۰/۵۲ دلار قرار گرفت.
به دنبال اظهارات وزیر نفت عراق مبنی بر مستثنی شدن این کشور از محدودیت های اوپک برای تولید نفت خام با اذعان به نیاز این کشور به درآمدهای نفتی برای مبارزه با گروههای تروریستی ، بهای نفت خام کاهش یافت . وی اظهار نمود که عراق به عنوان دومین کشور تولید کننده OPEC باید همانند نیجریه و لیبی از توافق ایجاد شده بین کشورهای عضو این سازمان جهت کاهش سطح تولید مستثنی گردد. قابل ذکر است که کشورهای عضو این سازمان اجراء توافق صورت پذیرفته در ۲۸ سپتامبر در الجزایر را به یک کمیته عالی رتبه واکذار نموده اند. بر اساس توافق اعضاء سازمان OPEC باید سطح تولید نفت خام خود را به ۳۲/۵ تا ۳۳ میلیون بشکه درروز کاهش دهد. قابل توضیح است که میزان تولید نفت خام این سازمان در ماه سپتامبر روزانه ۳۳/۳۹ میلیون بشکه بوده است. این سازمان امیدوار است که بتواند ۷۰۰ هزار بشکه از مازاد عرضه ۱ تا ۱/۵ میلیون بشکه نفت خام در بازارهای جهانی را حذف نماید که در این رابطه قرار است سهم هر یک از اعضاء از این میزان کاهش در نشست ۳۰ نوامبر در وین مشخص گردد. از طرفی دیگر بهای نفت خام تحت تاثیر اخبار مربوط به افزایش تولید نفت در دریای شمال تحت فشار قرار گرفت.بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است میدان نفتی Buzzard در دریای شمال که از جمله منابع تولید نفت خام Forties می باشد و ظرفیت تولید روزانه ۱۸۰ هزار بشکه درروز را دارا است طی روز جاری و چهارشنبه به مدار تولید بازگردد. بااین حال با توجه به افزایش سطح موجودی ذخایر تجاری نفت خام ایالات متحده آمریکا به میزان تقریبی ۴۰۰ هزار بشکه در هفته منتهی به ۲۱ اکتبر که پس از کاهش رقم قابل ملاحظه ۵ میلیون بشکه ای این ذخایر در هفته منتهی به ۱۴ اکتبر بوقوع پیوست تغییر حجمی مهمی را در میزان ذخایر نفتی آن کشور رقم زد
.

البته، در حال حاضر تحلیلگران و معامله گران بازار نفت چشم انتظار گزارش جدید میزان تولید و موجودی نفت خام آمریکا و تغییرات صورت پذیرفته در ارقام آن هستند. گزارشات جدید از آن لحاظ حائز اهمیت هستند که هنوز بسیاری از پالایشگاهها دوره تعمیر و نگهداری خود را سپری ننموده اند. از طرفی دیگر، قیمت های نفت همچنان تحت فشار کاهش ناشی از افزایش تعداد دکلهای حفاری در ایالات متحده آمریکاست که خود به عنوان مانعی بر سر افزایش قیمت های نفت قرار گرفته است و می تواند در آینده ای نزدیک اثرات مشهود تری را نیز از خود برجای گذارد. پیش بینی می شود که تحلیگران بازار علاوه بر توجه به گزارشات پیش رو ، تغییرات سیاسی در جریان وقوع در ونزوئلا طی هفته جاری را نیز به عنوان عاملی تعیین کننده در معاملات خود لحاظ نمایند و معاملات را خود را با احتیاط بیشتری به پیش ببرند.

چهار شنبه 5 آبان 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد