بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 9 سپتامبر)

شنبه 27 شهریور 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی در بازارسنگاپور در هفته گذشته (منتهی به نهم سپتامبر) با افزایش همراه بود...

حاشیه سود پالایشی در بازارسنگاپور در هفته گذشته (منتهی به نهم سپتامبر) با افزایش همراه بود. حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور نسبت به بازار اروپا وضعیت بهتری را تجربه نمود که در این میان افزایش فاصله قیمتی نفت خام های شاخص برنت و دوبی بی تاثیر نبوده است. در چین نیز پس از رشد چشم گیر صادرات فرآورده های نفتی در ماه ژوئیه این میزان در ماه اوت در سطح ۸۴۰ هزار بشکه درروز بود. با این وجود شواهد هنوز حاکی از رشد ۱۹ درصدی صادرات فرآورده برای این کشور در مقایسه سالیانه است .
کرک نفتا در بازار سنگاپور اندکی افزایش داشت و در حال نزدیک شدن به سطوح ارزشی خود در ماه اوت است. این حمایت ناشی از اخبار رسیده مبنی بر کاهش مداوم آربیتراژ از سمت بازار غرب است که انتظار می رود طی چهارمین ماه متوالی در ماه اکتبر نیز کاهش مذکور تداوم داشته باشد. با این حال داده ها حاکی از کاهش بارگیری نفتا در منطقه خاورمیانه می باشد بگونه ای که در ماه اوت با کاهش ۲۰۰ هزار بشکه درروز در مقایسه با ماه قبل از آن به ۱/۰۵ میلیون بشکه درروز رسید.
کرک بنزین نیز تقویت قابل توجهی را در طول هفته گذشته تجربه نمود و در بالاترین سطح خود طی ۱۳ هفته گذشته قرار گرفت که البته نوعاً متاثر از تغییرات فصلی می باشد. با این حال مباحث مربوط به تولید پالایشگاههای USGC (خلیج مکزیک) در آمریکا به خصوص اخبار مربوط به کاهش ۴/۲ میلیون بشکه ای سطح ذخایر بنزین در مقایسه با سال قبل نیز تشدید کننده بوده است.در کوتاه مدت انتظار می رود با شروع تعطیلات ملی چین در ماه اکتبر تقاضا برای بنزین تشدید شود. آغاز دوره تعمیر و نگهداری پالایشگاهها طی ماههای سپتامبر تا نوامبر در منطقه خاورمیانه که شامل پالایشگاه ۴۰۰ هزار بشکه ای Yanbu عربستان سعودی نیزمی شود می تواند حمایت خوبی برای کرک بنزین ایجاد نماید.

کرک نفت گاز نیز با افزایش همراه بود بطوریکه در بالاترین سطح خود طی شش هفته گذشته قرار گرفت . با کاهش عرضه در بازار با توجه به دوره پاییزه تعمیر و نگهداری پالایشگاهها علی رغم ضعف تقاضا در ژاپن و کره جنوبی که به ترتیب در مقایسه سالیانه ۸ و ۳ درصد کاهش را نشان می دهد تعادل کرک نفت گاز را به سمت بالا مورد حمایت قرار داد. افزایش تقاضا در برزیل با توجه به اختلالات بوجود آمده در فرایند کار پالایشگاهها و کاهش صادرات ایران طی ماههای پیش رو با توجه به افزایش تقاضای داخلی ، حمایتهای بیشتری را برای کرک نفت گاز فرآهم خواهد آورد.

کرک نفت کوره طی هفته گذشته با اندکی کاهش همراه بود. با این حال هنوز نزدیک به سطوح حداکثری طی چند ماه گذشته قرار دارد . انتظار می رود با آغاز دوره تعمیر و نگهداری و و کاهش عرضه این فرآورده توسط روسیه کرک نفت کوره نیز مورد حمایت قرار گیرد. ذخایر نفت کوره سنگاپور و ژاپن پایین تر از سطوح یک سال گذشته قرار گرفته است . با این وجود نشانه های فعالیت در بازار غرب برای انجام آربیتراژ هویداست بگونه ای که بر اساس گزاارش Platts یک VLCC حاملHSFO آماده است تا از دانمارک در نیمه اکتبر وارد سنگاپور گردد.
اما بازار اروپا در هفته ی که گذشت با توجه به افزایش قیمت نفت خام ، کاهش حاشیه سود پالایشی را تجربه نمود. کرک نفتا با ادامه روند افزایشی دو ماهه خود این هفته را به پایان رساند. این روند افزایشی بیشتر از طرف تقاضا برای اختلاط حاصل گردیده است . با این حال با توجه به عدم انجام آربیتراژ بین بازار غرب و شرق حمایتی را نمی توان از جانب بازار آسیا شاهد بود و در کوتاه مدت بعید به نظر میرسد روند افزایشی خاصی برای کرک نفتا شکل گیرد.
کرک بنزین نیز با افزایش همراه بود و به بالاترین میزان خود طی ۲/۵ ماه گذشته رسید. که در این میان کاهش ذخایر بنزین آمریکا تاثیر زیادی داشت . با این حال انتظار می رود علی رغم شروع دوره تعمیر و نگهداری پالایشگاها با توجه به کاهش تقاضای فصلی و افزایش سطح ذخایر دراروپا از هفته آینده این روند صعودی متوقف گردد .
کرک نفت گاز/ دیزل در هفته گذشته به دنبال افزایش ذخایرARA با کاهش شدیدی همراه بود . با این حال انتظار میرود با آغاز دوره تعمیر و نگهداری پالایشگاهها و افزایش تقاضا با توجه به فصل برداشت در پاییز طی هفته های آینده با افزایش همراه باشد.
کرک سوخت جت/نفت سفید علی رغم افزایش دامنه سوخت جت و نفت گاز با کاهش همراه بود. تقاضا برای این فرآورده ها در بازار اروپا همچنان در سطوح پایینی قرار دارد این در حالیست که بی نظمی در واردات در ماه سپتامبرنیز همچنان عرضه دراین بازار را همانند ماه اوت در سطح بالائی نگه داشته است. گزارشات نیز حاکی از آن است که بیش ازنیمی سوخت جت که بوسیله کشتی های LR۲ به اروپا در طول ماههای اوت و سپتامبر حمل شده، از شرق کانال سوئز بمنظور استفاده از موقعیت کانتانگو در بازار و ایجاد تاخیر در ورود مسیر طولانی تری را سپری نموده اند.
کرک نفت کوره هفته گذشته را بدون تغییر نسبی سپری نمود. با این حال عرضه این فرآورده در بازار اروپا با توجه به کمبود سوخت کشتی در بندر هامبورگ پایین گزارش گردیده است. همچنین انتظار می رود که در کوتاه مدت علی رغم وجود فاصله قیمتی مناسب بین حوزه مدیترانه و شمال اروپا فرصت آربیتراژ بین منطقه ای برای این فرآورده همچنان مسدود باقی بماند.

شنبه 27 شهریور 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد