بررسی بازار جهانی نفت ۲۹ آگوست ۲۰۱۶

چهار شنبه 10 شهریور 1395   سرویس
در پی افزایش احتمال رشد نرخ بهره آمریکا، تقویت ارزش دلار و تشدید نگرانی ها در مورد بیشتر شدن مازاد عرضه نفت، بهای نفت خام در معاملات بین المللی اولین روز کاری هفته جاری تقلیل یافت.

در پی افزایش احتمال رشد نرخ بهره آمریکا، تقویت ارزش دلار و تشدید نگرانی ها در مورد بیشتر شدن مازاد عرضه نفت، بهای نفت خام در معاملات بین المللی اولین روز کاری هفته جاری تقلیل یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر در روز دوشنبه با ۶۶ سنت ( ۱/۳ درصد) افت، در سطح بشکه ای ۴۹/۲۶ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه اکتبر با ۶۶ سنت ( ۱/۴ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۴۶/۹۸ دلار قرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام شاخص اروپا نسبت به نفت خام شاخص آمریکا از ۲/۲۸ به ۲/۱۸ دلار در هر بشکه کاهش یافت.

انتشار اخباری مبنی بر افزایش تولید نفت خام عراق در روز دوشنبه سبب تشدید نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت خام در بازار شده و انتظارات بازار نفت را در جهت کاهش قیمت نفت خام شکل داد. این در حالی است که عراق در نشست قبلی اوپک از موافقان طرح سقف تولید نفت خام بوده است. از یک سو، ناکامی‌های اجلاس اوپک در ماه های قبل در خصوص توافق بر سر محدود نمودن تولید نفت و از سوی دیگر، رشد تولید و صادرات نفت خام عراق در ماه اوت، احتمال رسیدن اعضای این سازمان به توافق در مذاکرات حاشیه نشست الجزایر را کاهش داده است. در این راستا، ایران نیز اعلام کرده است تنها در صورتی در نشست فریز نفتی ماه آینده کشورهای نفتی شرکت خواهد کرد که کشورهای دیگر نیز حق ایران را برای به دست آوردن تمام سهم خود در بازار جهانی به رسمیت بشناسند.

این در حالی است که بانک گلدمن ساکس نسبت به رشد تولید نفت خام در بازار هشدار داده است . همچنین این بانک، افزایش تولید نفت خام کشورهای نیجریه، عراق و لیبی را در نیمه دوم سال جاری را از عوامل کاهنده قیمت دانسته است. به علاوه، دست اندرکاران بازار نفت بر این باورند که با توجه به رشد کند اقتصادی چین در نیمه دوم سال جاری و نزدیک شدن به پایان فصل اوج مصرف در آمریکا، چشم انداز تقاضای نفت خام تیره تر خواهد شد که این امر نشان می دهد، برقراری توازان عرضه و تقاضای نفت در مدت زمان طولانی تری امکان پذیر خواهد شد.

به دنبال اظهارنظر ژانت یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا روز جمعه، افزایش احتمال بیشتر شدن نرخ بهره آمریکا در روز دوشنبه از یک سو، فضای روانی بازار را در جهت تقلیل قیمت ها تحت تأثیر قرار داد و از سوی دیگر، تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارز ها را به همراه داشت. تقویت ارزش دلار سبب تضعیف تقاضا برای مواد اولیه از جمله نفت خام شده و در نتیجه قیمت آنها را نیز تقلیل داده است. کارشناسان اقتصادی انتظار دارند که با توجه به اظهارات رئیس فدرال رزرو آمریکا مبنی بر مساعد بودن شرایط اقتصادی این کشور برای افزایش نرخ بهره ، این نرخ در طی ماه آینده بالاتر رود. این در حالی است که آمار اشتغال آمریکا که در روز های آینده منتشر می شود که در تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره به شدت اثر‌گذار خواهد بود.

چهار شنبه 10 شهریور 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد