بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 12 آگوست)

یک شنبه 31 مرداد 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشگاهی در بازار سنگاپور در هفته گذشته(منتهی به ۱۲ اوت) تغییر محسوسی از خود نشان نداد. با این حال با توجه به روند کاهشی چند هفته اخیر هنوز ...
 

حاشیه سود پالایشگاهی در بازار سنگاپور در هفته گذشته(منتهی به ۱۲ اوت) تغییر محسوسی از خود نشان نداد. با این حال با توجه به روند کاهشی چند هفته اخیر هنوز در پایین ترین سطح طی ۱۳ ماه گذشته قرار گرفته است.بهای نفت خام نیز تغییر مشابهی داشت و افزایش ناچیزی نسبت به هفته ماقبل آن از خود نشان داد و همانگونه که انتظار می رفت مصرف خوراک پالایشی در چین در ماه ژوئیه با افت محسوسی همراه بود که در این میان آغاز برنامه تعمیر و نگهداری پالایشگاههای کوچک(teapot) در چین در کاهش مصرف بی تاثیر نبوده است این در حالیست که این میزان در ماه ژوئیه به رکورد بی سابقه ای دست یافته بود. با این وجود در مجموع سالیانه خوراک پالایشگاهی در چین با افزایش ۴ درصدی(۴۲۰ هزار بشکه درروز) همراه بوده است. انتظار می رود خوراک پالایشی با افزایش تقاضای فصلی این کشور در نیمه دوم سال جاری میلادی با اندکی افزایش همراه باشد با این حال رسیک های داخلی کاهش تقاضا در چین از جمله تاثیر متغیر های کلان و خسارت های احتمالی سیل به پالایشگاهها همچنان به قوت خود باقیست.
البته در مقایسه هفتگی کرک نفتا اندکی افزایش را تجربه نمود با این حال هنوز نسبت به رکورد سالیانه خود فاصله قابل توجهی دارد. انتظار می رود که عدم فروش محموله این فرآورده در بازار سنگاپور به عنوان یک عامل کاهنده در کرک نفتا عمل نماید. در حال حاضر LPG به عنوان یک خوراک جایگزین نفتا با تخفیف های قابل توجهی در بازار در حال معامله است و احتمال کمی وجود دارد که طی هفته های پیش رو تقاضای خود را به نفتا بدهد. تعمیر و نگهداری واحد های کراکر در کشورهای تایوان و ژاپن تا اواسط ماه آینده ادامه خواهد داشت و انتظار می رود که تا آن زمان کرک نفتا در سطوح فعلی باقی بماند.
کرک بنزین نیز طی هفته گذشته روند مشابهی را سپری نمود. تقاضا برای بنزین در هند در ماه ژوئیه افزایش غیر منتظره ای داشته است این در حالیست که با توجه به تغییرات فصلی و آب و هوا معمولا تقاضا برای این فراورده کاهش می یابد. با این حال تقاضا برای بنزین با افزایش ۱۵ درصدی(۷۰ هزار بشکه درروز) به صورت سالیانه منتهی به ماه جولای همراه بوده است. انتظار می رود تقاضای هند تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به صورت میانگین با افزایش ۹/۴ درصدی(۵۰ هزار بشکه درروز) همراه باشد. پیش بینی میگردد کرک بنزین با توجه به کاهش تقاضا در منطقه آتلانتیک و رشد کوتاه مدت تقاضا در منطقه شمال شرق با افزایش اندکی همراه باشد.
کرک نفت گاز/دیزل در طول هفته گذشته بدون تغییر گزارش گردیده است. آمار مربوط به تقاضای هند برای دیزل در ماه ژوئیه تقریباً مشابه سال گذشته میلادی بوده است و تنها رشد ۲ درصدی(۲۰ هزار بشکه درروز) به صورت سالیانه را تجربه نموده است. با شروع فصل بارندگی طی هفته های اینده و طبق روند فصل های گذشته انتظار می رود اندکی افزایش در تقاضا برای این نوع فراورده ها بوجودآید. همچنین با افزایش خوراک پالایشگاهها انتظار کمی می رود که کرک نفت گاز/دیزل با افزایش همراه باشند.
در این هفته همچنین کرک نفت سفید/ سوخت جت با اندکی افزایش همراه بودند. روند صادرات این نوع فراورده ها ازژاپن با کاهش همراه بوده اند و در مجموع کاهش ۱۵ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال گذشته داشته است و سطح موجودی این محصولات در این کشور را بالا برده است. سطح تقاضای هند با توجه به متمایل شدن مصرف کنندگان به مصرف LPG به عنوان یک سوخت پاک و جایگزین برای نفت سفید درطول ماه ژوئیه با کاهش همراه بوده است و این کاهش در تقاضا در طول حداقل ۶ سال گذشته بی سابقه گزارش گردیده است. این در حالیست که با رونق بخش هواپیمائی داخلی در هند تقاضا برای سوخت جت نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد ۱۱ درصدی(۱۰ هزار بشکه در روز) را تجربه نموده است.
کرک نفت کوره با اندکی کاهش همچنان در نزدیکی سطوح بالای ۵ ماه گذشته قرار گرفته است . صادرات نفت کوره از ژاپن همچنان رقم بالایی است و نسبت به ماه گذشته با افزایش ۲۵ درصدی (۳۰ هزار بشکه درروز) همراه بوده است. با این حال فعالیت شرکت های کره ای با خرید ۳۰ هزار تن نفت کوره برای تحویل در ماه اوت مشهود است. با توجه به عرضه پایین این فرآورده توسط روسیه به بازار و همچنین تمایل اندک به پایین آوردن نرخ بهره وری واحد های تبدیل کننده نمی توان انتظار داشت سطح تولید و عرضه این محصول در کوتاه مدت به سطوح سال گذشته میلادی برسد و در نتیجه کرک نفت کوره همچنان بالا باقی خواهد ماند.
در بازار اروپا کرک نفتا در پایین ترین سطح خود طی یکسال گذشته قرار گرفته است و انتظار می رود که در کوتاه مدت با توجه به قیمت های پایینLPG و در جریان بودن دوره تعمیر و نگهداری واحد های نفتا کراکر، کرک آن همچنان در سطح پایین باقی بماند.
کرک بنزین در اروپا درهفته های اخیر با اندکی افزایش همراه بوده است اگرچه هنوز پایین ترازسال گذشته است. این افزایش اندک به دنبال افزایش واردات آمریکا در فصل تابستان(فصل سفر و رانندگی) صورت پذیرفته که چندان بادوام نخواهد بود .
همچنین با توجه به کمبود نقدینگی فرصت آربیتراژ به WAF با محدودیت هائی همراه می باشد که خود مزید بر علت می باشد.
احتمالا کرک دیزل با توجه تغییرات فصلی در آینده نزدیک و رشد تقاضا ی سالانه برای این فرآورده در شمال غرب اروپا و مدیترانه افزایش خواهد یافت. با این حال اساساً با توجه به کاهش مصرف نفت خام در اروپا و کاهش ادامه دار حاشیه سود پالایشی انتظار می رود تولید این فرآورده با کاهش همراه باشد.کرک سوخت جت نیز با الگوی تغییرات فصلی همراه است با این حال انتظار می رود در آینده نزدیک با توجه به کاهش تقاضا برای این فرآورده در اروپا مقدار آن با کاهش همراه باشد.

 

 

یک شنبه 31 مرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد