بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 5 آگوست)

شنبه 23 مرداد 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به ۵ اوت) باز هم کاهش نشان داد که بخشی از آن نتیجه ....

حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به ۵ اوت) باز هم کاهش نشان داد که بخشی از آن نتیجه کمتر شدن اثرات بهبود کرک نفت گاز /دیزل بود. کرک نفتا این هفته با افت روبرو شدکه قسمتی از این روند نزولی ناشی از فشار مازاد عرضه بود زیرا جریان خروجی از سوی هند طی ماه اوت ۷۰۰ هزار تن گزارش شده که بالاترین میزان ماهانه خود از ماه فوریه محسوب می شد. تعمیرات واحدهای پتروشیمی نیز بیشتر از میانگین معمول واقع شده و به احتمال زیاد طی ماههای پیش رو نیز ادامه خواهد یافت به طوریکه تعمیرات کراکر با ظرفیت ۱/۰۳ میلیون تن در سال فورموسا تا اواخر نیمه دوم سپتامبر به طول خواهد انجامید. ضریب بالاتر بهره برداری پالایشی موجب عرضه بیشتری شده و پیش بینی می گردد که در هفته بعد از دوره مورد بررسی مازاد عرضه حدود ۸۰ هزار بشکه در روز بیشتر از اوت سال ۲۰۱۵ باشد. در این میان قیمت گازمایع نیز پایین بوده و علیرغم حاشیه سود مناسب واحدهای پتروشیمی سبب محدود شدن تقاضا برای نفتا شده است.
کرک بنزین کمی افزایش یافته اما همچنان نزدیک به سطح پایین مدت اخیر آن بود. تقویت هر چند جزئی آن به دلیل افزایش واردات اندونزی بود که پس از توقف عملیات واحد RFCC پالایشگاه Pertamina رخ داد که تولید با ظرفیت ۳۰ هزار بشکه در روز را تحت تأثیر قرار داد. البته تولید این واحد طی چند روز آینده از سر گرفته خواهد شد. همچنین شرکت نفت پاکستان نیز ۲۵۰ هزار تن برای تحویل در ماههای سپتامبر و اکتبر خریداری نمود که البته در ماه ژوئیه نیز ۲۶ درصد واردات خود را نسبت به ماه مشابه سال قبل افزود. این کشور در راستای محدود نمودن فروش بنزین با اکتان پایین رویکرد به مصرف بنزین با اکتان ۹۲ از اکتبر سال جاری خواهد داشت. تقاضای بالای فصلی در هفته های آینده به محدود نمودن روند نزولی کرک کمک خواهد کرد اما بایستی در نظر داشت که مازاد عرضه همچنان مشهود می باشد.

کرک نفت گاز/دیزل به پایین ترین سطح چهار ماه رسید. موجودی منطقه کماکان در سطح بالایی بوده و تعمیرات پالایشی نیز به بنا به معمول فصلی به حداقل رسیده است که موجب افزایش تولید و بیشتر شدن ذخیره سازی می گردد. داده های آماری نشان می دهد که واردات ویتنام در نیمه اول ژوئیه کاهش یافته است. پیش بینی می شود که اثرات تقاضای ضعیف که منجر به کمتر شدن واردات دیزل این کشور شد، تا حدودی از میان برود. همچنین انتظار بر اینست که فشار بر کرک نفت گاز تا قبل از افزایش فصلی تقاضا در جنوب آسیا در ماه سپتامبر ادامه یابد.

کرک سوخت جت/ نفت سفید به سطح پایین ۱۲ ماه گذشته رسید. موجودی نفت سفید ژاپن با شتابی بیشتر از دو سال قبل بالا رفت زیرا استحصال این فرآورده در نیمه اول سال ۲۰۱۶ رشد یک درصدی نسبت به سال قبل داشت. انتظار می رود که تقاضای سوخت جت در این فصل کمی بالاتر رود اما کرک آن تا قبل از تعمیرات پالایشگاهها در فصل پاییز بهبودی چندانی نخواهد داشت.

کرک نفت کوره با کمی کاهش مواجه شد هرچند که نزدیک به سطح بالای پنج ماه اخیر بود و کرک HSFo ۳۸۰ CST سنگاپور از ساختار بکواردیشن به کانتانگو تبدیل شد. فاصله قیمتی فرصت چندانی را برای آربیتراژ فراهم نکرده زیرا صادرات کمتر روسیه منجر به کاهش عرضه آن در اروپا شده و به تبع آن ارسال نفت کوره از رتردام به سنگاپور توسط VLCC سود کمتر از ۱۰ دلار در هر بشکه را نتیجه می دهد.
حاشیه سود پالایشی در منطقه شمالغرب اروپا طی هفته مورد بررسی عمدتا" باثبات بود در حالی‌که در منطقه مدیترانه تحت فشار بیشتری قرار گرفته بود. چرا که با اینکه بازار بنزین تقویت شده بود، اما تضعیف وضعیت سایر فرآورده‌های نفتی اثرات بهبودی حاصله برای بنزین را خنثی نمود.

در طی این دوره کرک فرآورده های میان‌تقطیر تحت تأثیر استمرار مازاد عرضه قرار گرفته و همچنین افزایش اخیر کرک نفت کوره نیز متزلزل گردید.

در هفته گذشته، کرک نفتا کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح یکسال اخیر خود در هر دو منطقه شمالغرب اروپا و مدیترانه رسید. قیمت گازمایع که از ابتدای ژوئیه روندی نزولی یافته بود، شرایط را برای نفتا دشوارتر نموده و بازار بنزین نیز نتوانست کمک چندانی به تقاضا برای نفتا و حمایت از آن نماید.

اما کرک بنزین در شمالغرب اروپا دومین هفته افزایش را تجربه نموده و در منطقه مدیترانه نیز به طور آشکار از افزایش قابل ملاحظه‌ای برخوردار گردید، اگرچه که شاخص مذکور همچنان کمتر از متوسط معمول فصلی بود. تلاش برای تأمین بنزین با اکتان بالا سبب شد تا MTBE در مقابل Eurobob در بالاترین سطح هفت ماه اخیر قرار گیرد.

آخرین گزارش وضعیت موجودیهای نفتی EIA حاکی از اینست که تمایلات مصرف بنزین در آمریکا بالا رفته و لذا حجم بیشتری از این فرآورده روانه بازار ایالات متحده شده است.

کرک نفت‌گاز/ دیزل از نوسان چندانی برخوردار نبود. جریان ورودی از آمریکا و شرق سوئز طی ماه ژوئیه نسبت به ماه پیش از آن تقلیل یافته و به ۱/۵۵ میلیون بشکه در روز رسید، هرچند که همچنان در سطح بالای سه سال گذشته بود. در ماه ژوئیه استحصال نفت گاز در پالایشگاههای منطقه ۰/۸ درصد نسبت به ماه ژوئن کمتر شده و به ۲۷/۲ درصد رسید. تولید روسیه در ماه اوت کمی بالاتر رفته اما همزمان تقاضای داخلی نیز افزایش یافت و لذا انتظار می رود که صادرات روسیه در این ماه ثابت باقی بماند. برنامه صادرات نفت گاز ۱۰ PPM از بندر پریمورسک در ماه اوت ۲۵۰ هزار بشکه در روز می باشد. کرک نفت کوره نیز با کاهش مواجه شد. تولید نفت کوره روسیه در ماه ژوئیه برای دومین ماه متوالی کمتر از یک میلیون بشکه بوده و پیش بینی می شود که به دلیل محدود شدن ضریب بهره برداری پالایشی در ماههای آینده نیز تولید آن محدود باقی بماند. اما در مقابل، شرکت توپراش نیز پیشنهاد فروش ۳۳ هزار تن HSFO برای بارگیری در آخر ماه اوت نموده و در این راستا اعلام کرده که به علت توقف عملیات واحد هیدروکراکر پالایشگاه Izmit برای شش هفته در صدد تأمین خوراک برای آن نخواهد بود.

 
 

 

 

شنبه 23 مرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد