بررسی بازار جهانی نفت در روز نهم آگوست ۲۰۱۶

چهار شنبه 20 مرداد 1395   سرویس
بهای نفت در بازارهای بین المللی طی معاملات روز سه شنبه، تحت تأثیر بدبینی ها به توافق اعضای اوپک برای تثبیت سقف تولید نفت و انتشار گزارش انجمن نفت آمریکا ( API) از رشد ذخیره سازی تجاری نفت خام این کشور با کاهش روبرو شد.

بهای نفت در بازارهای بین المللی طی معاملات روز سه شنبه، تحت تأثیر بدبینی ها به توافق اعضای اوپک برای تثبیت سقف تولید نفت و انتشار گزارش انجمن نفت آمریکا ( API) از رشد ذخیره سازی تجاری نفت خام این کشور با کاهش روبرو شد. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر با ۴۱ سنت افت، در سطح بشکه ای ۴۴/۹۸ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه سپتامبر با ۲۵ سنت کاهش، در سطح بشکه ای ۴۲/۷۷ دلار به تثبیت رسید. بنابراین حق مرغوبیت نفت خام شاخص اروپا نسبت نفت خام شاخص آمریکا برای ماه اکتبر از ۱/۶۳ به ۱/۴۸ دلار در هر بشکه نزول یافت.
تشدید بدبینی ها نسبت به توافق اعضای اوپک به منظور تثبیت سقف تولید نفت در جلسه غیررسمی ماه سپتامبر گروه در الجزایر سبب شد تا انتظارات بازار در جهت کاهش قیمت شکل بگیرد. از یک سو، عربستان اعلام نمود، در مورد تثبیت تولید نفت خود با سایر اعضا مذاکره نخواهد کرد، مگر آن که همه اعضای این سازمان در این زمینه با یکدیگر توافق نمایند و از سوی دیگر، عراق نیز به منظور کسب سهم بیشتر در بازار درصدد رشد تولید نفت خام خود بوده و حاضر به کاهش تولید خود نمی باشد. تحلیل گران بازار نفت بر این باورند، در صورتی که توافق برای تثبیت سقف تولید نفت اوپک حاصل شود، آنگاه قیمت نفت خام نیز روند روبه رشد خود تا نزدیک ۶۰ دلار در هر بشکه را ادامه خواهد داد و در این حالت فرصتی برای اقتصادی شدن پروژه های سرمایه گذاری و تامین مالی شیل اویل آمریکا ایجاد می گردد و در این شرایط کشور های عضو اوپک با توجه به از دست دادن سهم خود در بازار، متضرر خواهند شد. علاوه بر این، انجمن نفت آمریکا ( API) در گزارش هفتگی خود از وضعیت موجودیهای تجاری نفت آمریکا در روز سه شنبه اعلام نمود که طی آن ذخیره سازی نفت خام این کشور در هفته قبل ۱/۲ میلیون بشکه فز ونی یافته و به سطح ۵۲۰/۸ میلیون بشکه رسیده است که این امر سبب شکل گیری انتظارات کاهش قیمت ها در بازار گردید.

به علاوه، اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، برآورد خود را از تولید نفت خام این کشور را در سال جاری، با توجه به روند رو به رشد تعداد دکل های حفاری نفتی آن در طی هفته های قبل افزایش داد که این امر موجب تشدید نگرانی ها در بازار گردیده و فضای روانی بازار را تحت تأثیر قرار داد و در نهایت در اثر آن قیمت ها کاهش یافتند.
در این میان، دست اندرکاران بازار نفت پیش بینی می نمایند، تقاضای بنزین آمریکا در تعطیلات روز کارگر رشد قابل ملاحظه ای را تجربه نمایند که این مسئله می تواند باعث بیشتر شدن سفر ها در این کشور شده و تا حدودی روند نزولی تقاضای بنزین در هفته گذشته را جبران نموده و تأثیر مثبتی بر قیمت نفت بر جای بگذارد. این در حالی است که قیمت نفت خام از ابتدای ماه ژوئن تا کنون حدود ۲۰ درصد افت را تجربه نموده و چنانچه قیمت نفت خام در فاصله یک ماه از بالاترین میزان خود ۲۰ درصد کاهش یابد، بازار وارد قلمرو Bear می گردد و هنگامی که قیمت ها در قلمرو رکودی قرار می گیرند، نگرانی ها در بازار تشدید می شود و در نتیجه در بازار بورس، عرضه قرار داد فیوچرز نفت رشد یافته و قیمت آن کاهش می یابد. با توجه همبستگی قیمت فیوچرز و بازار تک محمولات نفت خام، قیمت نفت خام در بازار فیزیکی هم کاهش می یابد که در روز گذشته، این امر موجب افت قیمت شد.

چهار شنبه 20 مرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد