بررسی بازار جهانی نفت در روز پنجم آگوست ۲۰۱۶

دو شنبه 18 مرداد 1395   سرویس
در پی افزایش تعداد دکل های فعال حفاری نفتی آمریکا و همچنین تقویت ارزش دلار، بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته قبل تقلیل یافت، هرچند که انتشار آمار افزایش فرصت های شغلی آمریکا از افت بیشتر قیمت ها ممانعت نمود.

در پی افزایش تعداد دکل های فعال حفاری نفتی آمریکا و همچنین تقویت ارزش دلار، بهای نفت خام در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته قبل تقلیل یافت، هرچند که انتشار آمار افزایش فرصت های شغلی آمریکا از افت بیشتر قیمت ها ممانعت نمود. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر با دو سنت کاهش، در سطح بشکه ای ۴۴/۲۷ دلار به تثبیت رسید. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه سپتامبر با ۱۳ سنت ( ۰/۳ درصد) افت، در سطح بشکه ای ۴۱/۸۰ دلار قرار گرفت. با اینحال قیمت نفت خام های شاخص اروپا و آمریکا در طی هفته قبل به ترتیب ۱/۷ و ۰/۵ درصد رشد داشته اند. لازم به ذکر است که حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به WTI برای تحویل محموله در ماه اکتبر به ۱/۷۰ دلار در هر بشکه رسید.

البته علاوه بر موارد فوق، بدبینی نسبت به مازاد عرضه در بازار طی روز های گذشته نیز به افت قیمت نفت خام کمک کرد، به طوری که قیمت نفت شاخص آمریکا حتی قیمت ۳۹ دلار در هر بشکه را طی هفته گذشته تجربه نمود. اما بعد از انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز چهارشنبه مبنی بر کاهش موجودی بنزین این کشور، تا حدود زیادی فضای بازار را در روز پنجشنبه تحت تأثیر قرار داده و موجب رشد قیمت در این روز شد. در همین حال گزارش هفتگی موسسه خدمات نفتی بیکر هیوز نشان می دهد، تعداد دکل های فعال حفاری نفتی برای ششمین هفته متوالی روند صعودی خود را ادامه داده و با هفت واحد افزایش به ۳۸۱ واحد رسید که نسبت به هفته منتهی به ۲۴ ژوئن نیز ۵۱ دکل حفاری نفتی دیگر نیز فعال شده اند. این امر موجب تشدید نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت شده و موجب شکل گیری قیمت نفت خام در جهت نزول قیمت ها در روز جمعه شد به طوری که حتی انتشار آمار فرصت های شغلی ایجاد شده درماه ژوئیه در آمریکا (۲۲۵ هزار ) فراتر از انتظارات کارشناسان اقتصادی ( ۱۸۵ هزار)، نیز نتوانست، فضای روانی بازار نفت در جهت تقلیل قیمت ها را به طور کامل تعدیل نماید. کارشناسان بازار نفت بر این باورند که، کاهش قیمت نفت خام در طی روز های گذشته تاثیری بر فعالیت دکل های حفاری نفتی به جای نگذاشته است، چراکه تعداد این دکل ها بر خلاف روند نزولی قیمت نفت در روز های قبل، به روند صعودی خود ادامه داده اند.

از سوی دیگر، افزایش تولید نفت اوپک، روسیه و برزیل به طور همزمان سبب تشدید نگرانی ها در مورد مازاد عرضه در بازار گردیده است و زمان برقراری تعادل بین عرضه و تقاضای نفت را نسبت به زمان مورد انتظار طولانی تر خواهد نمود و باعث تقویت چشم انداز افت قیمت ها در طی روز های آینده خواهد شد.به علاوه، عربستان اولین صادر کننده نفت خام اوپک، به منظور تصاحب سهم بیشتر بازار آسیا در مقابل رقبای خود (روسیه، عراق و ایران) قیمت رسمی فروش نفت خود را به بازار آسیا در اواخر هفته قبل کاهش داد. تحلیل گران بازار نفت بر این عقیده اند که قیمت نفت خام در مدت زمان کوتاهی در نزدیک ۴۰ دلار در هر بشکه خواهد بود و سپس به تدریج تا پایان سال به قیمت ۵۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید. در این میان، تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارز ها تقاضای مواد اولیه از جمله نفت را کاهش داده و در نتیجه تضعیف قیمت ها را در این روز به دنبال داشته است.

دو شنبه 18 مرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد