بلومبرگ گزارش می دهد

غیرمعقول دانستن قیمت ۱۰۰ دلاری نفت خام توسط رییس جدید اوپک

دو شنبه 18 مرداد 1395   سرویس
بنا بر نظر دبیرکل جدید اوپک، محمد بارکیندو، که از اول اوت این مسئولیت را پذیرفته است؛ قیمت نفت خام که تا قبل از سقوط در سال ۲۰۱۴ ببیشتر از ۱۰۰ دلار در هر بشکه بود، تحت شرایطی غیرطبیعی هدایت و حاصل شده بود که نمی توانست ادامه دار باشد.

بنا بر نظر دبیرکل جدید اوپک، محمد بارکیندو، که از اول اوت این مسئولیت را پذیرفته است؛ قیمت نفت خام که تا قبل از سقوط در سال ۲۰۱۴ ببیشتر از ۱۰۰ دلار در هر بشکه بود، تحت شرایطی غیرطبیعی هدایت و حاصل شده بود که نمی توانست ادامه دار باشد. بنا بر اظهار ایشان در بولتن ماهانه اوپک؛ بالا رفتن سرسام آور قیمت ها که منجر به افزایش قیمت نفت خام به ۱۴۷ دلار در سال ۲۰۰۸ گردید ناپایدار بوده و احتمالا برای اقتصاد جهانی مضر بوده است. وی گفت؛ سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، با تولیدکنندگان و مشتریان دیگر نفتی همکاری خواهد نمود تا قیمت های عادلانه این فراورده ها محقق شود.
افزایش تقاضای نفت ، وجود ریسک های سیاسی در جهت ایجاد اختلال در عرضه و تضعیف دلار همگی دست به دست هم دادند که سفته بازان قیمت نفت را به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسانند. پس از کاهش اثرات بحران مالی سال ۲۰۰۸، قیمت های نفت بهبودی حاصل کرده و به نزدیک ۱۰۰ دلار تا تابستان ۲۰۱۴ رسید، زمانی که بازارهای جهانی نفت با مازاد عرضه ناشی از ورود شیل اویل مواجه شده و قیمتها سقوط نمود.
بارکیندو افزود؛ افزایش مجدد تعداد دکل های حفاری آمریکا به احتمال بسیار کمی به مازاد حجم عرضه نفت خام معنی و تأثیر منفی آن بر قیمت منجر خواهد شد. اخیرا قیمت نفت کمی افزایش نشان داد. در این خصوص Merril Lynch از Citigroup Inc پیش بینی کردند که کاهش قیمتی اخیر کوتاه مدت می باشد در حالی که Societe General SA ادعا دارد که اصلاح قیمتی به دلیل برقرار شدن توازن میان عرضه و تقاضا محدود خواهد بود.

 
 

 
     
 

 

دو شنبه 18 مرداد 1395
منبع خبر : شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد