بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 29 ژوئیه)

چهار شنبه 13 مرداد 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به ۲۹ ژوئیه) به پایین‌ترین سطح ده ماه اخیر رسید به‌طوریکه کاهش بهای نفت خام نیز نتوانست کمکی به بهبود این شاخص نماید، زیرا ضعف عوامل بنیادین در بازار تمامی فرآورده‌ها مشاهده می‌شد.

حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به ۲۹ ژوئیه) به پایین‌ترین سطح ده ماه اخیر رسید به‌طوریکه کاهش بهای نفت خام نیز نتوانست کمکی به بهبود این شاخص نماید، زیرا ضعف عوامل بنیادین در بازار تمامی فرآورده‌ها مشاهده می‌شد.

راه اندازی آزمایشی یک پالایشگاه ۲۶۰ هزار بشکه در روز چین در اوائل اکتبر و همچنین میزان تولیدات فعلی پالایشگاه Yunnan در جنوب غربی این کشور منجر به ایجاد فشار مازاد عرضه فرآورده‌های نفتی چین خواهد گردید.

کرک نفتا نسبت به هفته پیش از آن افت کرد که بخشی از آن ناشی از مشکلات ایجاد شده برای یک واحد کراکر با ظرفیت ۵۶۷ هزار تن در سال میتسوبیشی بوده که به تبع آن واردات ژاپن در ماه ژوئن نسبت به سال قبل ۲۷ درصد کاهش یافته و به کمترین میزان از مارس ۲۰۱۲ رسید.

در همین حال به نظر نمی‌رسد که بزودی قیمت گازمایع از قیمت نفتا فراتر رود چرا که مازاد عرضه آن سبب ذخیره سازی شناور این فرآورده در سنگاپور شده است. به علاوه، فاصله آربیتراژ بازارهای شرق و غرب توانسته فرصت ارسال محمولات غرب را به آسیا فراهم آورد که در نهایت فشار بیشتری بر آسیا وارد خواهد ساخت.

کرک بنزین نسبت به سطح پایین آن طی مدت اخیر از شرایط بهتری برخوردار شد، اما با این وجود ضعف بازار این فرآورده در حوزه آتلانتیک و مازاد عرضه آن در آسیا که از تولیدات بالای پالایشگاهها منتج شده، همچنان بازار بنزین را تحت فشار قرار داده است. اما عاملی که وضعیت را برای کرک بنزین کمی مساعدتر ساخت، صادرات آن به مکزیک بود که در پی برنامه تعطیلی پالایشگاههای این کشور به دلیل کمبود آب به وقوع پیوست. البته آمار موجودی بنزین چین با اینکه کاهش جزئی ذخیره سازی آن را نشان می دهد، اما حاکی از انباشت این فرآورده می باشد. معهذا، تقاضای بالاتر بنزین در ماه ژوئن (۴ درصد بیشتر از سال قبل) و نیز صادرات کمتر ژاپن (به دلیل فصل اوج مصرف داخلی) کمک به محدودتر کردن روند نزولی کرده و انتظار می رود که در هفته های پیش رو نیز بهبودی بیشتری حاصل نماید.

کرک نفت گاز/دیزل از عوامل ضعیف معمول فصلی متأثر شد اما با اینحال ساختار نفت گاز ۰/۵ درصد سنگاپور به بکواردیشن تبدیل شد چرا که خرید به صورت تحویل فوری از سوی تانزانیا و کنیا موجبات حمایت از این فرآورده را فراهم آورد. همچنین سطح موجودیهای چین حاکی از افزایش تقاضا در ماه ژوئن بوده است. سیل اخیر نیز مشکلاتی برای زیرساختها به وجود آورده که ریسک کاهش بیشتر کرک را به دنبال دارد. لذا با ادامه ضعف فصلی تقاضا برای یک ماه دیگر در جنوب آسیا، نمی توان انتظار بهبود کرک را برای هفته های آتی داشت.

 به طور مشابه، کرک نفت سفید/ سوخت جت نیز کاهش داشت اما این کاهش به دلیل تقاضای مطلوب برای آن به شدت کرک نفت گاز نبود. با اینکه داده های آماری حاکی از افزایش ۱۹ درصدی تقاضای چین در ماه ژوئن نسبت به دوره مشابه سال قبل می باشد، اما از سوی دیگر حجم موجودی آن نیز در این کشور دو میلیون بشکه از سال قبل فراتر رفته است. تولید بالاتر این فرآورده در سالهای اخیر نتیجه سیاست افزایش ظرفیت مخازن آن بوده اما اینک باید دید که این تولیدات اضافی قادر به راهیابی به بازار می باشند یا خیر. تقاضای داخلی سوخت جت در ژاپن در ماه ژوئن نسبت به سال قبل ۵ درصد تقلیل یافت که البته انتظار می رود بر رشد تقاضا افزوده گردد زیرا رشد تقاضای سوخت جت ژاپن طی دوره ژانویه تا مه ۱/۶ درصد بیشتر از کل سال ۲۰۱۶ بوده است.

کرک نفت کوره نسبت به هفته پیش از آن روند تقریبا" باثباتی داشته و HSFO ۳۸۰ CST ساختار بکواردیشن داشت. تقاضای خرید تک محموله ژاپن از بازار آن حمایت کرد زیرا نیروگاههای گازی و ذغالسنگ این کشور از مدار تولید خارج شدند و همچنین تقاضای واحدهای utility در ماه ژوئیه به دلیل گرمتر شدن هوا افزایش ۲۲ درصدی نسبت به سال قبل داشت. اما واردات چین طی ماه ژوئن به کمترین میزان ده سال گذشته رسیده و در مقابل صادرات آن رشد ۲۴ درصدی نسبت به سال گذشته داشت. با افزایش ضریب بهره برداری پالایشی در آسیا بایستی شاهد تولید بیشتر نفت کوره و به تبع آن کاهش کرک آن باشیم.

اما حاشیه سود پالایشی اروپا در هفته قبل در هر دو منطقه شمالغرب اروپا و مدیترانه با افزایش روبرو گردید که به دلیل بهبودی خفیف برای کرک بنزین و نیز ادامه تقویت کرک نفت کوره بود به طوریکه این عامل بر ضعف بازار فرآورده‌های میان‌تقطیر ناشی از ادامه فشار مازاد عرضه غلبه نمود. کرک نفتا همچنان شرایط نامطلوبی داشته و در پایین‌ترین سطح چند ماه قبل واقع شد. بازار منطقه ای همچنان اشباع بوده و معامله گران اروپایی در تلاش برای یافتن خریدارانی در آسیا می باشند که البته در این میان تقاضا برای اختلاط با بنزین نیز اندک است به طوریکه گزارش شده یک کشتی در جبل طارق به مدت یک هفته منتظر یک خریدار می باشد. اما پیش بینی می شود که افزایش جزئی برای کرک این فرآورده تا قبل از سه ماهه چهارم تحقق یابد زیرا در آن هنگام به طور معمول فصلی بر تقاضای گاز مایع و قیمت آن افزوده شده و لذا تولیدکنندگان پتروشیمی به نفتا به عنوان خوراک روی خواهند آورد که البته در این ضمن تعمیرات پاییزه پالایشگاهها نیز به توازن بازار کمک خواهد نمود.

کرک بنزین اروپا در دوره مورد بررسی نسبت به هفته پیش از آن افزایش نشان داد اما همچنان نسبت به این فصل از سال در سطح پایینی قرار گرفت. وضعیت مازاد عرضه بدتر شده و موجودی بنزین در مخازن ARA به بالاترین سطح در کل دوره بهره برداری از آنها تاکنون رسیده است. بهتر شدن شرایط کرک به دلیل مشاهده برخی از نشانه های افزایش تقاضا از جانب غرب آفریقا بود که در پی بهبودی وضعیت نقدینگی دلار در نیجریه، امکان مبادلات تجاری بیشتری برای آن کشور فراهم آمد. در گزارش‌ها آمده که برخی از پالایشگران، تولید بنزین با مشخصات زمستانی را آغاز کرده اند که نشان می دهد بازار تا آخر فصل رانندگی از بنزین تابستانی اشباع می‌باشد.

کرک دیزل/ نفت گاز در این هفته کاهش داشت و البته وضعیت آن در مدیترانه بدتر از شمالغرب اروپا بود. زیرا در شمالغرب اروپا تقاضای تابستانی دیزل برای مصارف کشاورزی مشاهده شد، هرچند که پایین آمدن سطح آب در رودخانه راین موجب بروز مشکل در انتقالات داخلی شده است. نرخ بالای حمل و ساختار کانتانگوی عمیق نفت گاز بازار ICE توانسته ذخیره سازی شناور را اقتصادی نماید و هم اکنون چند محموله نیز در بریتانیا و مالتا به صورت شناور نگهداری می شوند. لازم به ذکر است که حاشیه سود پالایشی چند پالایشگر اروپایی در سه ماهه دوم سال کاهش قابل توجهی داشت. به عنوان مثال این کاهش برای شرکت توتال ۳۵ درصد بوده است.

کرک نفت کوره افزایش قابل توجهی داشته و به بالاترین سطح شش ماه گذشته بالغ شد. بارگیری دو نفتکش VLCC به سمت سنگاپور منجر به پایین آمدن موجودی ARA شد. فرصت آربیتراژ محمولات از غرب به شرق همچنان فراهم بوده و سه کشتی VLCC نیز برای ماه اوت در نظر گرفته شده اند. زیرا که آسیا تقاضای تقویت شده ای داشته و نرخ حمل مناسب برای VLCC و سوئز ماکس نیز صادرات را از صرفه اقتصادی برخوردار می‌نماید. به علاوه، چند بندر در شمال ایتالیا و هامبورگ با کاهش سوخت بانکر در هفته قبل مواجه شدند و از سوی دیگر، بالا رفتن تقاضای داخلی روسیه سبب جذب تولیدات پالایشگاهی این کشور شده است. لذا انتظار می رود که محدودیت موجودی نفت کوره در اروپا طی چند هفته آینده تداوم یابد.

چهار شنبه 13 مرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایران



نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد