بررسی بازار جهانی نفت در یکم آگوست ۲۰۱۶

چهار شنبه 13 مرداد 1395   سرویس
بهای نفت خام در بازار جهانی در طی معاملات اولین روز کاری هفته در اثر تشدید نگرانی ها در مورد رشد عرضه نفت، چشم اندازه تیره تقاضای نفت و تقویت دلار با کاهش روبرو شد.

بهای نفت خام در بازار جهانی در طی معاملات اولین روز کاری هفته در اثر تشدید نگرانی ها در مورد رشد عرضه نفت، چشم اندازه تیره تقاضای نفت و تقویت دلار با کاهش روبرو شد. بدین ترتیب قیمت نفت خام برنت در بازارICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر با ۱/۳۹ دلار ( ۳/۲ درصد) افت، در سطح بشکه ای ۴۲/۱۴ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه سپتامبر با ۱/۵۴ دلار ( ۳/۷ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۴۰/۰۶ دلار قرار گرفت.
طی چند روز گذشته، استمرار مازاد عرضه نفت خام و فرآورده های نفتی در بازار به ویژه در آمریکا توانسه انتظارات بازار نفت را در جهت افت قیمت ها شکل دهد. در این راستا، انتشار اخباری در مورد تولید کشور های عضو اوپک در ماه ژوئیه به ویژه رشد تولید نفت خام در کشور های ایران، عراق، عربستان و لیبی، تا حدود زیادی فضای بازار نفت در روز دوشنبه را تحت تاثیر قرار داده و حرکت قیمت ها در مسیر نزولی را نتیجه داد. اگرچه فعالان بازار نفت، در انتظار انتشار گزارش اوپک در ۱۰ ماه اوت می باشند تا بدین ترتیب انتظارات خود از وضعیت عرضه نفت این سازمان را تعدیل نمایند.
از سوی دیگر، با توجه به رشد ۱۸ درصدی تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا در طی هشت هفته گذشته (از زمان نوسان قیمت ها در کانال ۵۰ دلار)، علائم رشد تولید نفت در این کشور تقویت شده است . در حالی که تعداد این دکل ها در مقایسه با اکتبر ۲۰۱۴همچنان ۷۷ درصد کاهش را نشان می دهد، اما استمرار روند صعودی آن، انتظارات معامله گران را در بازار را تغییر شکل داده و روند تقلیل قیمت ها را نیز در طی روز های قبل هموارتر نموده است. علاوه بر این، مازاد عرضه نفت خام و فرآورده های نفتی در طی هفته های گذشته در آمریکا، قیمت نفت خام شاخص این منطقه را حدود ۲۱/۸ در صد نسبت به بالاترین سطح قیمت آن در ابتدای ماه ژوئن (۵۱/۲۳ دلار در هر بشکه ) کاهش داده است و در این راستا تقویت دلار در مقابل سایر ارز ها به عنوان متغیری در جهت افت بیشتر قیمت این نفت خام عمل کرد.

در این میان، چشم انداز تیره اقتصاد جهانی سایه خود را بر تقاضای نفت گسترانیده است به طوری که اقتصاد های بزرگ جهان به دنبال رشد کند اقتصادی، آهنک ملایم تقاضا ی نفت را تجربه می نمایند. در این خصوص، آزانس بین المللی انرژی (IEA) میزان فزونی عرضه جهانی نفت خام از تقاضای آن را در نیمه دوم سال جاری ۲۰۰ هزار بشکه در روز برآورد نموده است. این در حالی است که سطح پایین قیمت نفت خام و نرخ اجاره کشتی سبب جذابیت بیشتر و اقتصادی شدن ذخیره سازی ونگهداری نفت روی کشتی گردیده و احتمال عمیق تر شدن ساختار کانتانگو را در بازار نفت میسر می سازد.

چهار شنبه 13 مرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد