بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 22 ژوئیه)

دو شنبه 11 مرداد 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به ۲۲ ژوئیه) به دلیل افزایش قیمت نفت خام شاخص منطقه و ضعف عوامل بنیادین برای چند فرآورده کلیدی با کاهش روبرو گردید

حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به ۲۲ ژوئیه) به دلیل افزایش قیمت نفت خام شاخص منطقه و ضعف عوامل بنیادین برای چند فرآورده کلیدی با کاهش روبرو گردید. در این میان، ضریب بهره برداری پالایشگاههای کره جنوبی در ماه ژوئن با ۳ درصد کاهش نسبت به ماه پیش از آن به پایین ترین سطح از ماه نوامبر رسید که عمدتا" ناشی از تعمیرات اساسی بود که به نظر می رسد پایین بودن این نرخ تداوم داشته باشد. اما مشخص نیست علت آن عدم صرفه اقتصادی است یا اینکه تعمیرات همچنان ادامه خواهد داشت.

کرک نفتا نسبت به هفته پیش از آن تقلیل یافت. داده های آماری نشان می دهد که واردات چین از این فرآورده کاهش یافته و همزمان تولید آن ۷ درصد نسبت به سال قبل بالاتر رفته است. در این ضمن، تولید اتیلن به دلیل انجام تعمیرات با کاهش روبرو گردید که نتیجتا" مقدار بیشتری از نفتا روانه مخازن ذخیره سازی شده و یا برای اختلاط با بنزین در نظر گرفته می شود. همچنین آمارها نشان می دهد که حجم بالایی از صادرات نفتا از جانب خلیج فارس برای ماه ژوئن در نظر گرفته شده که این امر نیز مانع از افزایش کرک این فرآورده خواهد شد. تنها عامل تقویت بازار نفتا مربوط به کمتر شدن صادرات هند بوده است.

به طور مشابه، کرک بنزین نیز پس از یک دوره تقویت بار دیگر افت نشان داد به طوریکه استمرار مازاد عرضه سبب آربیتراژ غیرمعمول به سمت آمریکا (مکزیک و پرو) شد. صادرات از چین به رکورد جدیدی در ماه ژوئن دست یافته و به حدود ۳۱۰ هزار بشکه در روز بالغ شد که ۳۲ درصد فراتر از ماه پیش از آن بود. این امر نتیجه افزایش شش درصدی استحصال پالایشگاههای این کشور بوده است. از سوی دیگر، صادرات هند نیز در حجم بالا ادامه یافت که فشار بیشتری بر بازار وارد نمود. در این میان افزایش تقاضای فصلی ژاپن و کره جنوبی چندان کمکی به بازار آسیا نخواهند کرد مگر اینکه از ضریب بهره برداری پالایشی کاسته گردد.

در مقابل، کرک نفت گاز کمی بهبود یافته اما ساختار بازار نفت گاز ۰/۵ درصد سنگاپور همچنان کانتانگو باقی ماند. حمایت از جانب صادرات به صورت تک محموله به اروپا برای مصارف ذخیره سازی شناور نیز صورت پذیرفته است. همچنین صادرات چین با ۲۳ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به پایین ترین سطح از فوریه رسید که ناشی از افت استحصال نفت گاز از پالایشگاههای این کشور (در حدود ۳۳ درصد) بوده است. از طرف دیگر، تقاضای کره جنوبی نیز در سطح مطلوبی بوده و در ماه ژوئن ۸ درصد فراتر از سال قبل گزارش گردید.

کرک سوخت جت/ نفت سفید نیز نسبت به هفته پیش از آن بهبودی حاصل کرد زیرا جریان ارسال آن به غرب خلیج مکزیک افزایش یافت. تقاضای بالا در آسیا به ویژه چین موجب حمایت از بازار سوخت جت شد زیرا صادرات چین نیز به همین دلیل در ماه ژوئن کاهش نشان داد. البته در مقابل بر صادرات هند افزوده گشت.

اما کرک نفت کوره از سطح بالای مدت اخیر خود افت کرد که معلول افزایش بهای نفت خام بود. ساختار بازار HSFO سنگاپور کانتانگو بوده و تمایل به ذخیره سازی آن بالا می باشد. البته هنوز آمار تقاضای کره جنوبی امیدوارکننده بوده و حاکی از افزایش ۴۸ درصدی آن در ماه ژوئن نسبت به ماه مه می باشد. پیش بینی می شود بهبود تقاضا همچنان ادامه یابد.
اما حاشیه سود پالایشی در اروپا به دلیل کاهش بهای نفت خام با بهبودی مواجه گردید. کرک بنزین و نفت کوره در شمالغرب اروپا افزایش یافته اما برای فرآورده های میان تقطیر روند باثباتی داشت. کرک نفتا در شمالغرب اروپا نسبت به هفته قبل از آن شرایط مساعدتری داشته و افزایش یافت. حاشیه سود بالای واحدهای پتروشیمی و نرخ بالای بهره برداری آنها سبب شد تا تقاضای این بخش همچنان در سطح تقویت شده ای باقی بماند.

حاشیه سود واحدهای کراکر نفتا و گازمایع در نیمه اول سال جاری به طور متوسط ۵۵۰ دلار به ازای هر تن گزارش شده است. بر طبق آخرین آمار دریافتی از واحدهای پتروشیمی، تولید اتیلن ۱۵ کشور اتحادیه اروپا، نروژ و ترکیه طی سه ماهه اول سال در بالاترین میزان از سه ماهه اول ۲۰۰۸ تاکنون بود به طوریکه ۹ درصد بیشتر از دوره مشابه سال قبل نیز بوده است.

کرک بنزین کمی افزایش نشان داد که ناشی از کاهش قیمت نفت خام در منطقه بود. البته عوامل بنیادین بازار این فرآورده سبک کمی تغییر کرده و همچنان از تداوم مازاد عرضه و محدود بودن فرصت آربیتراژ تحت فشار می باشد. بالا رفتن حجم ذخیره سازی بنزین در ایالات متحده موجب دشوار شدن امکان آربیتراژ شده، هرچند که نسبت به سال قبل در سطح بالاتری واقع شده است. از سوی دیگر، مشکلات نقدینگی در نیجریه نیز امکان جریان صادرات به آن کشور را سخت تر کرده است.

بازار مدیترانه نیز شاهد عرضه بیشتر از جانب ترکیه بوده اما در مقابل بر خرید الجزایر و مصر افزوده شده است. انتظار می رود که با پایان یافتن فصل رانندگی از ضریب بهره برداری پالایشی کاسته شده و علاوه بر آن پالایشگران به تولید سایر فرآورده ها به جای بنزین روی آورند که بالطبع از موجودی این فرآورده کاسته خواهد شد.

کرک دیزل در شمالغرب اروپا نسبت به هفته پیش از آن ثابت باقی ماند چرا که جریان کمتر ورودی از روسیه با جریان بیشتری از سایر مناطق جبران گردید. لازم به ذکر است که صادرات نفت گاز ۱۰PPM از بندر پریمورسک در ماه ژوئیه ۲۵۰ هزار بشکه در روز است که روزانه ۴۰ هزار بشکه کمتر از ماه ژوئن گزارش شده است. علت این امر تعمیرات پالایشگاهها ذکر شده است. با این وجود، عرضه داخلی آن در اروپا همچنان بالاست زیرا پالایشگران اروپا از تولید بنزین به سمت تولید فرآورده های میان تقطیر روی آورده اند به طوریکه استحصال دیزل در ۱۵ کشور اتحادیه اروپا و نروژ در ماه ژوئن سه درصد بیشتر از ماه مه بوده است. البته کرک سوخت جت به دلیل اوج مصرف آن در فصل تابستان از شرایط مطلوبی برخوردار بود.

کرک نفت کوره در شمالغرب اروپا نیز به دلیل کاهش بهای نفت خام و جذب محمولات آن توسط بازار آسیا تقویت شد. صادرات کمتر روسیه به حمایت از بازار نفت کوره در هر دو منطقه مدیترانه و شمالغرب اروپا منجر گردید. صادرات این کشور نسبت به سال قبل ۱۵ درصد کاهش نشان داد که ناشی از تغییر نرخ مالیات و آغاز به کار واحدهای ثانویه پالایشی بوده است.

دو شنبه 11 مرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد