بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 15 ژوئیه)

شنبه 2 مرداد 1395   سرویس
در هفته منتهی به ۱۵ ژوئیه بازار فرآوردهای نفتی مهمترین خبر خود را در بازار آسیا با آغاز بکار مجدد ولی محدود تاسیسات آروماتیک (با ظرفیت ۱۰۰۰۰۰ بشکه در روز ) در Jurong در سنگاپور شروع کرد که بدلیل کم بودن حاشیه سود پالایشی در حدود ۱۸ ماه قبل فعالیت خود را متوقف نموده بود.

در هفته منتهی به ۱۵ ژوئیه بازار فرآوردهای نفتی مهمترین خبر خود را در بازار آسیا با آغاز بکار مجدد ولی محدود تاسیسات آروماتیک (با ظرفیت ۱۰۰۰۰۰ بشکه در روز ) در Jurong در سنگاپور شروع کرد که بدلیل کم بودن حاشیه سود پالایشی در حدود ۱۸ ماه قبل فعالیت خود را متوقف نموده بود.البته شروع بکار آن نیز بدلیل اختلاف قیمت میعانات گازی در شرق کانال سوئز یاد شده است.زیرا در ماه های آتی بازار مناسبی را برای میعانات گازی با افزایش تقاضا در کشور های قطر،ایران و سنگاپور پیش بینی می کنند که بدون مورد آخری در حال حاضر ظرفیتی معادل ۳۷۰۰۰۰ بشکه در روز را بخود اختصاص خواهند داد.بهر ترتیب ، انتظار می رود که چشم انداز نفتا و LPG نیز از نظر فصلی در ادامه سال شرایط و تقاضای خوبی را پشت سر بگذارند بعلاوه آنکه در بهار تاسیسات کراکر کمی برای تعمیرات برنامه ریزی شده اند. البته آینده فعالیت پالایشی نیز در تغییر شرایط فوق نیز بی تاثیر نخواهد بود.
با اینهمه در هفته گذشته حاشیه سود پالایشی نسبت به هفته قبل از آن ثابت بود .بازار چین افزایش خوراک را در ماه ژوئن نشان می دهد که از متوسط رشد ماهانه ۵/۰ در صد و سالانه ۴/۰ در صد نیز برخوردار بوده و به رکورد ۱۰/۹۸ میلیون بشکه در روز نیز رسید. اما با آغاز بکار واحد تفکیک میعانات گازی در سنگاپور فشار بر نفتا نسبت به هفته قبل از آن بیشتر شد که با موارد اشاره شده در فوق تاثیر بیشتری بر بازار نفتا خواهدگذاشت اگرچه بسته بودن دریچه آربیتراژ از آمریکا ممکن است تا حدودی بازار آنرا حمایت کند. بازار بنزین پس از کاهش هفته قبل از آن اخبار خوشی را از جانب ژاپن در مورد افزایش تقاضا دریافت نمود و افزایش واردات ۹/۰ در صدی پاکستان نسبت به سال قبل انتظار بازار خوبی را برای آن رقم زده است اگرچه افزایش فعالیت پالایشی روند تقویت بازار آنرا در کوتاه مدت محدود خواهد کرد.
کرک سوخت دیزل نیز در طول هفته گذشته(منتهی به ۱۵ ژوئیه) بدلیل کاهش تقاضای فصلی تا حدودی نزولی بود زیرا در هند تقاضا به حداقل خود در هشت ماه گذشته رسید و فقط افزایش ۲/۰ در صدی نسبت به سال قبل داشت و انتظار افزایش تقاضا در نیمه دوم سال همانند سال گذشته برای عرضه کنندگان وجود ندارد که بخشی بعلت افزایش قیمت آن در بازار داخلی هند می باشد. البته همین روند تقاضا در پاکستان نیز وجود دارد که مقدار واردات آن در ژوئن نسبت به مه به نصف و معادل ۷۰۰۰۰ بشکه در روز رسید. انتظار میرود این روند نزولی تا زمان کاهش خوراک پالایشی ادامه دار باشد.
کرک نفت سفید نیز در هفته قبل تحت فشار بود که در نتیجه کاهش آربیتراژ محمولات آن به غرب کانال سوئز یکی از دلایل مهم آن اشاره شده است.از هند تعداد سه محموله بسوی شمال غرب اروپا بارگیری شد که در نهایت با تغییر مسیر به مقاصد کانادا و یا ایسلند روانه شدند اگرچه علیرغم وجود شرایط مناسب آربیتراژ همچنان محمولاتی از آن روانه بازار سواحل خلیج آمریکا شده است.
کرک نفتکوره نیز در این هفته از آن شرایط خوب خود تا حدودی دور گردید که آنهم متاثر از بازار نفت خام بود . اما بازار فوروارد سنگاپور بحالت بکواردیشن تغییر جهت یافت.این در حالی است که بازار تقاضای سوخت کشتی بسیار فعال بود و در ماه ژوئن نسبت به سال قبل ۱۶ در صد افزایش داشت. در همین حال میزان محمولات ورودی به سنگاپور در ماه ژوئیه با ۲۵ در صد کاهش نسبت به ژوئن همراه خواهد بود. اگرچه با آربیتراژ محمولات آن به منطقه بار دیگر فشار برکرک آن افزایش خواهد یافت.

شنبه 2 مرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد