بررسی بازار جهانی نفت در روز ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۶

شنبه 2 مرداد 1395   سرویس
قیمت نفت خام در بازار های جهانی نفت در اثر استمرار روند نزولی ذخیره سازی نفت خام آمریکا در معاملات روز ۲۰ ژوئیه رشد یافت گرچه تقویت ارزش دلار از رشد بیشتر قیمت ها ممانعت نمود.

قیمت نفت خام در بازار های جهانی نفت در اثر استمرار روند نزولی ذخیره سازی نفت خام آمریکا در معاملات روز ۲۰ ژوئیه رشد یافت گرچه تقویت ارزش دلار از رشد بیشتر قیمت ها ممانعت نمود. بدین ترتیب ،قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر در معاملات این روز با ۵۱ سنت ( ۱/۱ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۴۷/۱۷ دلار به تثبیت رسید. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه اوت با ۲۹ سنت ( ۰/۷ درصد) افزایش ، در سطح بشکه ای ۴۴/۹۴ دلار قرار گرفت. بنابراین حق مرغوبیت نفت خام شاخص اروپا نسبت به نفت خام شاخص آمریکا در این روز ۲/۲۳ دلار در هر بشکه افزایش یافت.همچنین قیمت نفت خام از نهم ژوئن ( که قیمت ۵۱/۶۷ دلار در هر بشکه را تجربه نمود) تا کنون ۱۳ درصد کاهش نشان داده است. از طرفی ،اداره اطلاعات انرژی آمریکا ( EIA) گزارش هفتگی وضعیت موجودیهای نفتی کشور را منتشر ساخت که طی آن نشان می دهد از حجم موجودی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۵ ژوئیه، ۲/۳ میلیون بشکه کاسته شده و مقدار آن به سطح ۵۱۹/۵ میلیون بشکه رسیده است. همچنین واردات نفت خام آن روزانه ۳۰۰ هزار بشکه رشد نموده در حالیکه میزان تولید نفت خام آن بدون هیچ تغییری نسبت به هفته قبل از آن در سطح ۸/۵ میلیون بشکه در روز قرار گرفت. میزان ذخیره سازی فرآورده بنزین نیز با ۹۱۱ هزار بشکه افزایش در سطح ۲۴۱ میلیون بشکه قرار گرفت در حالیکه فرآورده های میان تقطیر با ۲۱۴ هزار بشکه افت، به ۱۵۲/۷ میلیون بشکه رسید. ضریب بهره برداری پالایشی نیز ۰/۹ درصد افزایش یافت. افزایش موجودی بنزین و کاهش برآورد این اداره از رشد تقاضای این فرآورده درآمریکا علیرغم انتظارات بازار مبنی بر رشد تقاضا در فصل رانندگی موجب ایجاد نگرانی ها در خصوص چشم انداز تیره تقاضا برای آن گردیده بطوریکه قیمت هر گالن بنزین برای تحویل در ماه اوت با ۰/۹ درصد کاهش به ۱/۳۶ دلار رسید.

از سوی دیگر، فضای بازار تحت تاثیر بدبینی به وضعیت اقتصاد جهانی است به طوری که همچنان نگرانی ها از کاهش رشد اقتصادی اتحادیه اروپا در اثر تصمیم بریتانیا به خروج از این اتحادیه، تردید هایی از رشد اقتصادی این منطقه در سال آینده ایجاد نموده است که بعنوان متغییری در خلاف روند صعودی قیمت ها می باشد و سبب شکل گیری انتظارات بازار خواهد گردید . برگشت عرضه نفت خام کانادا به وضعیت عادی پس از آتش سوزی باعث تشد ید نگرانی ها از وضعیت مازاد عرضه نفت خام گردیده است . در این میان از یک سو، اعلام عدم توافق روسیه با کشورهای عضو اوپک برای تثبیت تولید و کاهش تولید و از سوی دیگر، برنامه عربستان برای بیشتر نمودن سرمایه گذاری در پروژه های نفتی و تولید نفت خام به منظور تصاحب سهم بیشتر در بازار های آسیای شرقی ، تا حدودی دورنمای مازاد عرضه در بازار را تقویت نمود و در مجموع این موارد عواملی در جهت کند کردن رشد قیمت ها در روز گذشته بودند. برخی از تحلیل گران بازار نفت بر این باوراند که علیرغم افزایش تعداد دکل های حفاری فعال نفتی در شش هفته گذشته برای برگشت بیش از ۱۰۰۰ واحد دکل حفاری نفتی سال گذشته قیمت هر بشکه نفت خام را ۶۰ دلار برآورد نمودند.

شنبه 2 مرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد