بررسی بازار جهانی نفت ۱۳ ژوئیه در ۲۰۱۶

شنبه 26 تیر 1395   سرویس
بهای جهانی نفت خام در معاملات روز ۱۳ ژوئیه در اثر رشد قابل توجه موجودی فراورده های نفت آمریکا در هفته گذشته و تقویت ارزش دلار تقلیل یافت.

بهای جهانی نفت خام در معاملات روز ۱۳ ژوئیه در اثر رشد قابل توجه موجودی فراورده های نفت آمریکا در هفته گذشته و تقویت ارزش دلار تقلیل یافت. بدین ترتیب قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر در این روز با ۲/۲۱ دلار ( ۴/۶درصد) تقلیل، در سطح ۴۶/۲۶ دلار در هر بشکه قرار گرفت. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه اوت با ۲/۰۵ دلار (۴/۴ درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۴۴/۷۵ دلار قرار گرفت.
بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا که میزان موجودی های نفتی آمریکا ، در روز کذشته، ذخایر تجاری نفت خام این کشور در هفته منتهی به هشتم ژوئیه نسبت به هفته قبل از آن، میزان موجودی نفت خام این کشور، حدود ۲/۵ میلیون بشکه کاهش یافته و میزان آن به ۵۲۱/۸ میلیون بشکه رسید. میزان موجودی نفت در منطقه کوشینگ اوکلاهما ۲۳۲ هزار بشکه کاهش در سطح ۶۳/۹ میلیون بشکه قرار گرفت. این درحالی است که میزان تولید نفت نفت خام این کشور با ۵۷ هزار بشکه در روز رشد، به سطح ۸/۵ میلیون بشکه در روز رسید اما میزان واردات آن با ۵۲۲ هزار بشکه در روز ( ۶ درصد ) افت به ۷/۸ میلیون بشکه در روز رسید. همچنین بر خلاف کاهش ضریب بهره برداری پالایش حدود ۰/۲ درصد، میزان ذخیره سازی فراورده های بنزین و میان تقطیر در هفته مذکور به ترتیب ۱/۲ و ۴ میلیون بشکه افزایش یافته و به ترتیب در سطوح ۲۴۰ و ۱۵۳ میلیون بشکه قرار گرفتند.

تحلیل گران بازار نفت بر این باوراند که افزایش بیش از انتظار موجودی فراورده های نفتی به ویژه بنزین و در نتیجه تقاضای کم آن علی رغم فصل رانندگی، باعث کاهش قیمت نفت در روز گذشته گردیده است . همچنین پیش بینی می نمایند، در هفته آینده در صورت عدم تقویت تقاضای نفت ، روند نزولی موجودی نفت خام آمریکا همچنان ادامه داشته باشد.
از سوی دیگر، اوپک در مورد تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر بازار نفت، پیش بینی نمود، که این مسئله رشد اقتصادی را در سال آینده محدود خواهد کرد و تقاضا برای نفت را نیز کاهش خواهد داد. علاوه بر این، انتشارخبر تصمیم اتحادیه اروپا برای اعمال جریمه کشورهای اسپانیا و پرتغال و محدود نمودن کمک های مالی به آنان در خصوص عدم پایبندی این دو کشور به کاهش هزینه های عمومی خود تا حدودی سبب ایجاد افزایش عدم نااطمینانی ها در بازار گردیده و انتظارات کاهش تقاضای نفت خام را به دنبال داشت و در مجموع این مسائل در روز گذشته، باعث تحت فشار قرار دادن قیمت رو به پایین شد


همچنین موسسه Wood Mackenzie اعلام نمود، در صورت باقی ماندن قیمت نفت در سطح ۵۰ دلار در هر بشکه، پروژه های مهم نفتی در معرض خطر قرار خواهند گرفت، به طوری که از ابتدای نیمه ۲۰۱۴ همزمان با کاهش قیمت نفت، هزینه صنایع بالادستی و اکتشاف جهانی نفت به بیشتر از یک تریلیون دلار بشکه کاهش یافته است، همچنین این موسسه در ارزیابی اقتصادی میادین نفت و گاز جهان، قیمت ۵۰ دلار در هر بشکه جهت تامین مالی پروژه های آبهای عمیق آفریقای جنوبی و تولید کنندگان غیر اوپک را غیر اقتصادی دانست.

.

شنبه 26 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد