بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به هشتم ژوئیه)

چهار شنبه 23 تیر 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به هشتم ژوئیه) علیرغم کاهش اندک بهای نفت خام شاخص از ثبات نسبی برخوردار بود.

حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به هشتم ژوئیه) علیرغم کاهش اندک بهای نفت خام شاخص از ثبات نسبی برخوردار بود.

بارندگی شدید در جنوب چین نه تنها حمل و نقل و فروش فرآورده های نفتی را مختل نمود، بلکه بر عملیات پالایشگاههای منطقه نیز تأثیر منفی بر جای گذاشت، به طوریکه ضریب بهره برداری یکی از پالایشگاههای ساینوپک به نام Wuhan به نصف تقلیل یافته و احتمال می رود که تقاضا در منطقه نیز به علت آسیب دیدن محل سکونت بسیاری از مردم متأثر گردد.

کرک نفتا در همان سطح هفته پیش از دوره مورد بررسی باقی ماند. با اینکه خاتمه تعمیرات واحدهای کراکر منجر به افزایش تقاضای نفتا گردید، اما در مقابل پایین تر بودن قیمت گاز مایع توانست بازار نفتا را تحت فشار قرار دهد. ساختار کانتانگوی بازار این فرآورده سبک موجی از بدبینی را میان معامله گران ایجاد کرده است.

 صادرات هند در ماه ژوئیه ۱۲۰ هزار تن بیشتر از ماه ژوئن گزارش شده اما از سوی دیگر آربیتراژ کمتر از جانب غرب می تواند روند نزولی کرک نفتا را محدود سازد.

کرک بنزین روند کاهشی خود را ادامه داده و عمده فشار بر آن از سوی تضعیف تقاضای در حوزه آتلانتیک و همچنین در هند ناشی از وقوع سیل در جنوب چین بوده است. البته ارسال بیش از ۵۶ هزار تن از این فرآورده از سنگاپور به مکزیک تا حدودی به آن کمک نمود، هرچند که نتوانست مانع از افزایش قابل توجه موجودی بنزین شده و به تبع آن معامله گران به ذخیره سازی شناور نیز روی آورده اند.

در مقابل، کرک نفت گاز/دیزل کمی نسبت به هفته پیش از آن بهتر شده و ساختار بازار آن همچنان بکواردیشن می باشد. تقاضای خرید تک محموله از جانب آمریکای جنوبی علیرغم پتاسیل ضعیف آربیتراژ به اروپا توانست از بازار نفت گاز حمایت نماید. به علاوه، فیلیپین به دلیل برخورداری از رشد اقتصادی بالا و در نتیجه افزایش تقاضا همچنان به عنوان بازار جذب حجم مازاد این فرآورده در ماههای اخیر محسوب می گردد و در این راستا، آمار اداره گمرک چین نیز نشان می دهد که متوسط صادرات این کشور طی ماههای ژانویه – مه روزانه ۴۰ هزار بشکه بوده که این میزان چهار برابر حجم صادرات ۲۰۱۵ می باشد. با اینحال پیش بینی می شود که همزمان با کاهش تقاضای فصلی در جنوب آسیا از کرک نفت گاز کاسته گردد.

به طور مشابه، حاشیه سود سوخت جت/ نفت سفید نیز روند صعودی طی نمود. آخرین ارزیابی های IATA حاکی از ادامه رشد شاخص درآمد بر کیلومتر (RPKs- Revenue Passenger Kilometers) در آسیا به ویژه هند و چین می باشد، هرچند که این شاخص در ماه مه نسبت به ماه پیش از آن اندکی کاهش نشان داد. علاوه بر این، آربیتراژ به ایالات متحده نیز همزمان با بهبود شرایط اقتصادی این کشور افزایش یافته است. برای سوخت جت نیز همانند نفت گاز انتظار می رود که پیشی گرفتن عرضه از تقاضا منجر به کاهش کرک آن در هفته های پیش رو گردد.

کرک نفت کوره نیز در سطح بالایی که هفته پیش از آن واقع شده بود، ثابت باقی ماند. بازار به راحتی توان جذب محمولات صادراتی ژاپن را دارد که متوسط چهار هفته اخیر آن ۷۰ درصد بیشتر از سال قبل می باشد. البته پیش بینی می شد به دلیل آغاز تعمیرات واحدهای ثانویه پالایشگاههای ژاپن، باز هم صادرات این کشور تقلیل یابد. در خبرها آمده است که دو نفتکش VLCC از ونزوئلا به مقصد سنگاپور در نظر گرفته شده اند که هر کدام ۲۷۰ هزار تن نفت کوره حمل خواهند کرد. همچنین انتظار جریان خروجی بیشتری از جانب روسیه نیز می رود.
 

اما حاشیه سود پالایشی در اروپا به روند نزولی خود ادامه داد. با اینکه بهای نفت خام کاهش شدیدی داشته و بازار فرآورده های سنگین نیز تقویت شده بود، اما ضعف بازار فرآورده های سبک منجر به پایین آمدن حاشیه سود در این منطقه گردید.

کرک نفتا نسبت به هفته پیش از آن تقلیل یافت زیرا علاوه بر ضعف عوامل بنیادین در بازار منطقه، امکان آربیتراژ به آسیا نیز کمتر شد. بخش عمده ای از فشار از جانب نامساعد بودن بازار بنزین بود چرا که حاشیه سود ریفرمیت در شمالغرب اروپا به پایین ترین سطح چهار ماه اخیر رسید که بالطبع عملیات اختلاط نفتا با بنزین نیز تحت تأثیر قرار گرفت و البته نفتای سبک بکر در رقابت با انواع نفتای مصارف پتروشیمی به منظور اختلاط نیز بود.

در این میان، واردات نیجریه نیز از رونق چندانی برخوردار نبود. به علاوه، با اینکه کاهش هزینه حمل موجب بهتر شدن فرصت آربیتراژ به شرق بود، اما تقاضا از سوی واحدهای پتروشیمی آسیا و نیز برای مصارف اختلاط با بنزین پایین بوده و امیدی نیز به بهبود آن در کوتاه مدت نمی رود.

کرک بنزین در شمالغرب اروپا نیز به کمترین میزان چهار ماه گذشته رسید چرا که مازاد عرضه جهانی این فرآورده رو به تشدید گذاشته و موجودی بنزین در شرق خلیج مکزیک نیز ۱۹ درد بیشتر از سال قبل گزارش شده است به طوریکه چند نفتکش در بندر نیویورک منتظر تخلیه محمولات خود می باشند. همچنین عدم جریان فرآورده به غرب آفریقا نیز سبب افزایش موجودی در منطقه ARA شده است. کرک بنزین در مدیترانه نیز به دلیل کاهش تقاضای خاورمیانه شرایط مطلوبی نداشت زیرا قیمت این فرآورده در شرق نسبت به مدیترانه از جذابیت بیشتری برای خریداران حوزه خلیج فارس برخوردار بود. به طور مشابه، کرک نفت گاز/دیزل نیز به دلیل مواجهه با رشد عرضه نسبت به هفته قبل از آن با کاهش روبرو گردید، هرچند که بالا بودن تقاضای تابستانی توانست شرایط را در مدیترانه بهتر نماید.

انتظار می رود که طی این ماه جریان ورودی آربیتراژ از آسیا و خاورمیانه افزایش یافته و ساختار کانتانگوی نفت گاز را عمیق تر نماید. البته بازار تقویت شده تر سنگاپور سبب می شود تا واردات از شرق در ماه اوت کمتر گردد. خرید کمتر نفت گاز در شمال اروپا و نیز از سوی غرب آفریقا بر بازار شمالغرب اروپا فشار وارد نموده اما خرید بالاتر از سوی شمال آفریقا توانست در بازار مدیترانه توازن بیشتری برقرار نماید.

به همین ترتیب، کرک سوخت جت نیز اندکی کاهش نشان داد. با اینکه تقاضا برای آن نسبتا" مطلوب بود، انتظار جریان ورودی بالایی از این سوخت طی هفته های پیش رو می رود. البته شرایط در مدیترانه بهتر بود زیرا نفتکشهای LR به دلیل محدودیتهای ترمینال ناچار به دور زدن منطقه می باشند. به علاوه، عرضه توسط تولیدکنندگان منطقه مانند الجزایر کاهش یافته و همزمان تقاضا برای سفر به کشورهای مدیترانه در این فصل از سال شدت می یابد. در مقابل، کرک نفت کوره همانطور که پیشتر اشاره شد، به روند صعودی خود ادامه داده و به بالاترین سطح پنج ماه اخیر رسید. محدودیت عرضه این سوخت در مدیترانه موجبات حمایت از آن را فراهم آورد و در همین حال بارگیری از ترکیه و ایتالیا نیز کمتر شده و تقاضا در مرکز و غرب مدیترانه بالاتر رفت. لازم به ذکر است که چند محموله برای ارسال به آسیا در اواخر ژوئیه در نظر گرفته شده است.

چهار شنبه 23 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد