بررسی بازار جهانی نفت در روز ۱۱ژوئیه۲۰۱۶

چهار شنبه 23 تیر 1395   سرویس
دلایل عمده کاهش قیمت نفت: تقویت دلار ، افزایش نگرانی ها در مورد چشم انداز مبهم تقاضا ، افزایش تولید اوپک و رشد مازاد عرضه ، افزایش دکل های حفاری نفت ، انتشار اخباری در مورد خروج ایرلند از اتحادیه اروپا

به دنبال تقویت دلار، تشدید نگرانی ها در مورد چشم انداز تیره تقاضا و افزایش تولید اوپک در ماه گذشته بهای نفت خام در معاملات اولین روز کاری هفته جاری دربازار های جهانی نفت کاهش یافت. قیمت نفت خام برنت برای تحویل در ماه سپتامبر در بازار ICE لندن در طی معاملات روز ۱۱ ژوئیه ۵۱ سنت (۱/۱ درصد) تقلیل یافته و در سطح بشکه ای ۴۶/۲۵ دلار به تثبیت رسید. همچنین قیمت نفت خام WTI برای تحویل در ماه اوت با ۶۵ سنت ( ۱/۴ درصد ) کاهش در سطح بشکه ای ۴۴/۷۶ دلار قرار گرفت. بدین ترتیب قیمت نفت خام های شاخص اروپا و آمریکا در این روز در کمترین سطح از ۱۰ مه تا کنون قرار گرفتند.
به دنبال افزایش تعداد دکل های حفاری نفت در طی پنج هفته گذشته، نگرانی ها در بازار در مورد افزایش مازاد عرضه نفت شدت گرفته است و علاوه بر آن، بر اساس آخرین گزارش اوپک میزان تولید نفت خام سازمان در ماه ژوئن، ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. همچنین تولید کشور های نیجریه و لیبی نیز در حال برگشت به وضعیت عادی خود می باشند که این می تواند کمتر شدن تولید ونزئلا در طی ماه های گذشته را جبران نماید. در مجموع این افزایش های تولید نفت خام (رشد مازاد عرضه) قیمت نفت خام را در جهت کاهشی تحت فشار قرار خواهد داد و انتظارات بازار را در جهت کانتانگو بودن، در طی روز های آینده حفظ خواهد نمود. از سوی دیگر، چشم انداز تاریک تقاضای نفت عامل دیگر در تقویت شکل گیری انتظارات کاهشی قیمت نفت خام است . در این میان، کاهش تقاضای نفت خام پالایشگران آسیایی در اثر کاهش حاشیه سود پالایشی ( بر اثر رشد کند اقتصادی و عرضه فراوان فراورده های پالایشی در این منطقه )، سبب تشدید نگرانی های کاهش تقاضا در بازار نفت گردیده است. این در حالی است که تحلیل گران بازار ، معتقدند تصمیم اخیر اجلاس وزاری گروه بیست در چین مبنی بر افزایش حمایت های مالی از تجارت بین المللی در راستای رشد تقاضای اقتصادی موثر می باشد و در طی روز های آینده می تواند تا حدودی این نگرانی ها (چشم انداز کاهشی تقاضای) را کاهش دهد.
این در حالی است که به دنبال رای مردم به خروج از بریتانیا، همچنان سرمایه گذران برای انجام معاملات خود با نااطمینانی و مخاطراتی مواجه می باشند و در این شرایط انتشار اخباری در مورد خروج ایرلند از اتحادیه اروپا این ناطمینانی ها را افزایش داد. وزارت اقتصاد این کشور، در واکنش به برنامه هماهنگ سازی مالیات در اتحادیه اروپا اعلام نمود، هر گونه افزایش مالیات در این کشور می تواند خروج آن از این اتحادیه را به دنبال داشته باشد و تداوم این ناطمینانی ها در بازار، کاهش حجم معاملات در طی روز های آینده را به دنبال خواهد داشت.

برخی از تحلیل گران بازار های مالی بر این باورند که روند نزولی قیمت نفت خام در طی روز های گذشته تحت تاثیر بازیگران بازار های مالی بوده است، به طوری که آنها با تغییر موقعیت خود از Long به موقعیت Short ، انتظارات بر روند نزولی قیمت را تقویت نمودند بدین صورت که آنان موقعیت Long خود را از قرار داد های Futures و Option نفت خام در طی چهار هفته گذشته از ۶۳۳ به ۴۸۵ میلیون بشکه نفت خام کاهش دادند.

چهار شنبه 23 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد