بررسی بازار جهانی نفت در روز چهارم ژوئیه ۲۰۱۶

سه شنبه 15 تیر 1395   سرویس
بهای قیمت نفت خام در بازار جهانی در اولین روز کاری هفته جاری در اثر نگرانی ها در مورد چشم انداز اقتصاد جهان کاهش یافت.

بهای قیمت نفت خام در بازار جهانی در اولین روز کاری هفته جاری در اثر نگرانی ها در مورد چشم انداز اقتصاد جهان کاهش یافت. قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت در طی معاملات روزچهارم ژوئیه با ۲۵ سنت کاهش در سطح ۵۰/۱۰ دلار در هر بشکه قرار گرفت این در حالی است که دربازار نایمکس نیویورک به دلیل تعطیلی به مناسبت روز استقلال هیچ گونه معامله ای بر روی نفت خام WTI انجام نپذیرفت. قیمت این نفت خام در بازار کاغذی بورس نایمکس نیویورک در این روز با ۲۳ سنت کاهش در ۴۸/۷۶ دلار در هر بشکه قرار گرفت.
تحلیلگران بازار نفت بر این باورند که چشم انداز تار و مبهم اقتصاد جهانی بروضعیت تقاضای جهانی نفت و قیمت آن سایه انداخته و سبب ایجاد عدم اطمینان در بازارهای مالی شده و در نتیجه رشد تقاضای نفت در مناطق مختلف را متأثر نموده است. علاوه بر این چشم انداز روند کاهشی تقاضای چین به عنوان دومین اقتصاد جهان قیمت نفت خام را تحت تاثیر قرار داده ولذا کارشناسان احتمال کاهش قیمت را برای روزهای آتی دور از انتظار نمی دانند. همچنین با توجه به پایان نیافتن تعمیرات برخی از واحد های پالایشگاهی در آسیا این روند کاهشی تقویت خواهد شد.
در این میان موسسه JP Morgan در آخرین گزارش خود در خصوص چشم انداز بازار نفت، ریسک تزلزل پارامتر های ژئوپولتیک اقتصاد کلان را به عنوان عامل مهم در شکل گیری رفتار قیمت نفت خام در آینده معرفی می نماید، اگرچه احتمال افزایش قیمت نفت را به دلیل روند کاهش موجودی ذخیره سازی و ریسک سیاسی پیش بینی نموده است. این موسسه ، متوسط قیمت نفت خام های برنت و WTI را در سال جاری به ترتیب ۴۷/۳۰ و ۴۶/۳۰ دلار در هر بشکه پیش بینی نمود در صورتی که متوسط آنها در سال ۲۰۱۷ را ۵۶/۷۵ دلار در هر بشکه گزارش نمود.
همچنین بر اساس اظهارات وزیر نفت انرژی عربستان و دبیرکل اوپک : بازارجهانی نفت در حال پیشروی به سمت مسیرتعادل است گرچه علائمی در خصوص کاهش تقاضا در آسیا مشاهده می شود. به نظر می‌رسد، این اعلام نظر در ایجاد آرامش نسبی در بازار و قیمت نفت خام در روز گذشته موثر بوده است.
در این میان اعلام کارگران نیجریه برای اعتصاب به منظور تصویب قوانین جدید نفتی در هفتم ژوئیه، می تواند اختلال مجدد در عرضه نفت این کشور که در حال برگشت به وضعیت قبلی خود بود، ایجاد نماید.علاوه بر این بحران حمله شبه نظامیان این کشور به تاسیات نفت و گازدر افزایش قیمت نیز دخیل بوده و از کاهش بیشتر قیمت نفت خام ممانعت نموده است. از سوی دیگر، در صورت تحقق تلاش لیبی برای مذاکره با اعضای اوپک برای افزایش تولید نفت خام خود، رفع هر گونه کمبود عرضه نفت را در سال ۲۰۱۷ مرتفع خواهد نمود و روند افزایش قیمت نفت خام را با چالش مواجه خواهد ساخت.

همچنین پیش بینی می شود، میزان تولید نفت خام فورتیس در اکتبربا توجه به ادامه تعمیرات میدان Buzzard به ۴۰۱ هزار بشکه در روز کاهش یابد. در بازارمدیترانه نیز شرکت توپراش ترکیه حدود ۸۰ هزار تن از نفت خام ترش و سبک بصره عراق برای تحویل در در دوره ۳۰-۲۰ ماه اوت را با قیمت ۵/۶۰ دلار کمتر از قیمت نفت خام برنت موعدداربر مبنای Cif Augusta خریداری نمود.

سه شنبه 15 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد