آرگوس اعلام کرد

IMF: افزایش نقش ایران به عنوان ترانزیت انرژی منطقه

شنبه 12 تیر 1395   سرویس
بنا به نظر معاون اول صندوق بین المللی پول، David Lipton، ایران می تواند به عنوان مسیر ترانزیت برای منابع نفت و گاز طبیعی تولیدی از در یای خزر باشد. وی اظهار داشت که اگر بر اساس سناریوی محتمل ایران بتواند با غرب مصالحه نماید، قابل تصور است که ایران می تواند روابط انرژی نزدیک تری با همسایگان شمالی خود یعنی آذربایجان و ترکمنستان داشته باشد.

بنا به نظر معاون اول صندوق بین المللی پول، David Lipton، ایران می تواند به عنوان مسیر ترانزیت برای منابع نفت و گاز طبیعی تولیدی از در یای خزر باشد. وی اظهار داشت که اگر بر اساس سناریوی محتمل ایران بتواند با غرب مصالحه نماید، قابل تصور است که ایران می تواند روابط انرژی نزدیک تری با همسایگان شمالی خود یعنی آذربایجان و ترکمنستان داشته باشد. در چنین شرایطی کشورهای غربی به طرح پرسشی که ترجیحات آنها برای انتقال منابع نفت و گاز دریای خزراز طریق روسیه به اروپا یا از طریق ایران باشد، خواهند پرداخت. این مقام مسئول که اشاره به تبدیل ایران به قطب ترانزیت انرژی می نماید در حال حاضر صندوق بین المللی پول را به عنوان معاون سرپرستی می کند اما قبلا مدیر ارشد خزانه داری آمریکا- در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون بوده است. از طرفی از آنجا که دولت ایران توسعه منابع نفت و گاز خود را دنبال می نماید لذا به نظر Lipton، ممکن است این امر موضوعی باشد که غرب در صدد تمرکز بر آن نیز باشد.
از نظر معاون صندوق بین المللی پول ، این مرکز از اصلاحات عمیق اقتصادی ایران دفاع می نماید، به طوری که اقتصاد ایران با بر طرف شدن تحریم های هسته ای جانی دوباره خواهد گرفت. به نظر Lipton، بسته اصلاحی باید شامل حذف موانع رقابت و سرمایه گذاری خارجی و کاهش انحصار خصوصا در بخش بانکی و شرکت های خصوصی باشد. البته ،اگرچه فرایند آزادسازی اقتصادی، نرخ های بهره مقرر شده را تهدید خواهد کرد اما دولت ایران بسیار امیدوار است که بتواند مزایای ناشی از اصلاحات بوجود آمده را در معرض نمایش بگذارد. بنا بر اظهار وزیر نفت ایران ، تولید نفت خام آن کشور در اواسط ژوئن به ۳/۸ میلیون بشکه در روز رسید که در مقاسیه با رقم تولیدی اشاره شده توسط آرگوس بمیزان ۳/۴۵ میلیون بشکه در روز در ماه مه افزایش قابل توجه داشته است. ایران اعلام کرده که تا سال ۲۰۲۰ صادرات گاز خود را به ۶ برابر مقدار موجود افزایش خواهد داد.

 
 

 
     
 

 

شنبه 12 تیر 1395
منبع خبر : شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد