بررسی بازار جهانی نفت خام در روز ۲۹ ژوئن ۲۰۱۶

شنبه 12 تیر 1395   سرویس
بهای نفت در بازارهای جهانی روز چهارشنبه بیش از چهار درصد افزایش نشان داد. کاهش فراتر از انتظار ذخیره سازی نفت خام آمریکا به همراه کمرنگ شدن نگرانی ها در باره طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، اعتصاب در نروژ و بحران ونزوئلا سبب بالا رفتن قیمت نفت شد.

بهای نفت در بازارهای جهانی روز چهارشنبه بیش از چهار درصد افزایش نشان داد. کاهش فراتر از انتظار ذخیره سازی نفت خام آمریکا به همراه کمرنگ شدن نگرانی ها در باره طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، اعتصاب در نروژ و بحران ونزوئلا سبب بالا رفتن قیمت نفت شد.
بدین ترتیب، بهای نفت خام برنت در بازار
ICE لندن برای تحویل در ماه اوت طی معاملات روز ۲۹ ژوئن ۲/۰۳ دلار (۴/۲ درصد) افزایش یافته و به هر بشکه ۵۰/۶۱ دلار بالغ گردید. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه اوت نیز با ۲/۰۳ دلار (۴/۲۴ درصد) افزایش در سطح بشکه ای ۴۹/۸۸ دلار به تثبیت رسید.
روز گذشته اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش هفتگی وضعیت موجودیهای نفتی خود را منتشر ساخت که طی آن نشان می داد از حجم موجودی نفت خام این کشور در هفته منتهی به ۲۴ ژوئن ۴/۱میلیون بشکه کاسته شده و موجودی نفت در منطقه کوشینگ اوکلاهما نیز ۹۵۱ هزار بشکه کمتر شده است. کاهش روزانه ۹۹۳ هزار بشکه ای واردات، کمتر شدن تولید نفت آمریکا به میزان ۵۵ هزار بشکه در روز (و رسیدن آن به ۸/۶۲ میلیون بشکه در روز) و همچنین بالا رفتن ۱/۷ درصدی ضریب بهره برداری پالایشی منجر به این امر شده است.

ذخیره سازی فرآورده های میان تقطیر نیز ۱/۸ میلیون بشکه کاهش نشان داده اما در مقابل یک نکته قابل توجه و توجیه ناپذیر نیز در این گزارش به چشم می خورد و آن بالا رفتن حجم موجودی بنزین به میزان ۱/۴ میلیون بشکه بوده است. طارق زهیر، تحلیل‌گر و مشاور سرمایه گذاری در این خصوص گفت؛ کاهش موجودی نفت خام بیش از انتظار بود اما در مقابل، افزایش موجودی بنزین تصویر متضادی از عوامل بنیادین را پیش روی گذاشت چرا که بالا رفتن موجودی بنزین در این فصل از سال غیرمنطقی است. به علاوه کارشناسان می گویند که انتظار می رفت کاهش موجودی نفت در ماه ژوئن بیشتر باشد چون ضریب بهره برداری پالایشی بالا رفته و تولید نفت نیز کمتر شده است لذا از ذخیره سازی نفت خام طی سه ماهه دوم باید حجم بیشتری کاسته می شد. البته این احتمال وجود دارد که با افزایش تعداد دکلهای حفاری در مدت اخیر، شاهد بالا رفتن تولید نفت آمریکا باشیم که در اینصورت بار دیگر قیمت برنت و WTI به ۴۰ و ۳۰ دلار باز می گردد. به هر حال، جدا از بهبود عوامل بنیادین بازار، اشتیاق به حفظ قیمت در محدوده ۵۰ دلار در آغاز نیمه دوم سال نیز منجر به افزایش قیمت نفت گردید.
بنابراین ملاحظه می شود که کاهش ۸ درصدی قیمت طی چند روز پس از رفراندوم بریتانیا تا حد زیادی جبران شد. برخی از معامله گران اظهار داشتند که با رأی آوردن طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دنیا به آخر نرسیده و واکنشهای صورت گرفته زودگذر می باشد. سرمایه گذاران اطمینان دارند که بانکها امنیت سرمایه گذاران را تأمین خواهند نمود. جرومی پاول، یکی از سیاستگذاران فدرال رزرو نیز اعلام کرد که بریکسیت موجب بالا رفتن ریسک در بازارهای جهانی شده و پیش بینی میشود که نرخ بهره آمریکا در سال جاری افزایش نیابد. همچنین استفان وود، استراتژیست بازار گفت؛ انتظار می رود که بانکهای مرکزی جهان به ویژه فدرال رزرو، بانک مرکزی اتحادیه اروپا و بانک مرکزی انگلیس نقدینگی بیشتری را تأمین نموده و از بازارهای مالی حمایت نمایند. این نقطه نظرات سبب از بین رفتن تدریجی نگرانی های معامله گران شده و بر ارزش سهام انرژی در بازارهای اروپا و آمریکا افزوده شد. به تبع آن شاخص دلار وال استریت نیز ۰/۵ درصد کاهش یافته و اثر مثبت بر قیمت نفت بر جای گذاشت.
لازم به ذکر است که اعتصاب کارگری در نروژ نیز تهدیدی برای ایجاد اختلال در عرضه نفت این کشور بزرگترین تولیدکننده نفت دریای شمال محسوب می شود. نروژ در ماه مه ۲/۱درصد از کل تولید نفت جهان را به خود اختصاص داد و اکنون کارگران صنعت نفت و گاز آن گفته اند که در صورت عدم حصول توافق با دولت بر سر بالا بردن دستمزد تا اول ژوئیه این اعتصاب گسترده تر خواهد شد. به علاوه، قطع شدن برق و فرسودگی تجهیزات نفت ونزوئلا نیز به روند کاهشی تولید نفت این کشور شتاب بخشیده است
.

 
شنبه 12 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد