بررسی بازار جهانی نفت خام در روز ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶

چهار شنبه 9 تیر 1395   سرویس
در پی وقوع اعتصاب کارگری در نروژ، احتمال تشدید بحران در ونزوئلا، کاهش ارزش دلار، پیش بینی کاهش موجودی نفت خام آمریکا و تغییر موضع سرمایه گذاران بازار کالا بر قیمت نفت خام طی معاملات روز گذشته سه درصد افزوده شد.
 

در پی وقوع اعتصاب کارگری در نروژ، احتمال تشدید بحران در ونزوئلا، کاهش ارزش دلار، پیش بینی کاهش موجودی نفت خام آمریکا و تغییر موضع سرمایه گذاران بازار کالا بر قیمت نفت خام طی معاملات روز گذشته سه درصد افزوده شد.
اعتصاب برنامه ریزی شده ۷۵۰۰ نفر از کارکنان صنعت نفت و گاز نروژ به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت دریای شمال برای دریافت دستمزد بالاتر، احتمال کاهش تولید نفت این تولید کننده مهم غرب اروپا را به میان آورده و این امر بیشترین تأثیر را در افزایش قیمت نفت در روز سه شنبه بر جای گذاشت. بنا به گزارش آژانس بین المللی انرژی، نروژ روزانه ۱/۹۶ میلیون بشکه نفت تولید می کند که ۲/۱ درصد از تولید نفت جهان را در بر می گیرد. قرار است تعداد دیگری از کارگران نروژ شاغل در هفت میدان نفت و گاز نیز از شنبه آینده دست به اعتصاب بزنند و اگر تا قبل از مهلت تعیین شده یعنی روز جمعه ، کارگران معترض نتوانند با مقامات نفتی این کشور به توافق برسند، احتمالا" تولید نفت این کشور با کاهش روبرو خواهد گردید. مذاکرات نهایی با حضور یک میانجی در روزهای ۳۰ ژوئن و اول ژوئیه انجام خواهد شد تا از بروز اختلال در صنعت نفت و گاز این کشور ممانعت به عمل آید. میادینی که کارگران آنها تهدید به اعتصاب کرده اند، ۱۸ درصد از تولید نفت و اندکی بیش از ۱۷ درصد تولید گاز طبیعی نروژ را تشکیل می دهند.

به نظر می رسد به زودی بحران گریبانگیر ونزوئلا نیز خواهد شد زیرا تولید نفت این کشور نیز به دلیل قطعی برق و کمبود تجهیزات دچار مشکل شده و گزارشها حاکی از شتاب گرفتن حرکت نزولی تولید نفت ونزوئلا می باشد. البته لازم به ذکر است که تولید نفت نیجریه از ۱/۶ میلیون بشکه در روز به حدود ۱/۹ میلیون بشکه در روز بالغ شده است. سخنگوی شرکت ملی نفت نیجریه تعمیر خطوط لوله را علت این افزایش ذکر کرد.
از سوی دیگر، پس از اینکه مشخص شد که نتیجه همه پرسی روز پنجشنبه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می باشد، بر ارزش دلار آمریکا افزوده شده و به تبع آن سرمایه گذاران به سمت دارایی های مطمئن نظیر دلار و طلا روی آوردند و بورس کالا از جمله نفت با کاهش قیمت مواجه گردید به طوریکه بهای نفت طی چند روز آخر معاملات ۸ درصد کاهش یافته و برنت به پایین ترین سطح طی هفت هفته اخیر خود رسید. نگرانی از کند شدن رشد اقتصادی بریتانیا و گسترش تنش در بازارهای مالی جهان بر بهای نفت تأثیر منفی بر جای گذاشت. هرچند که کارشناسان معتقد بودند که کند شدن سرعت رشد اقتصادی اروپا نمی تواند تأثیر چندانی بر تقاضای نفت داشته باشد. حتی عده ای از تحلیل گران اظهار داشتند که زود است که بتوان مدعی شد که اثرات طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر عرضه و تقاضای نفت به چه میزان است. شاید کند شدن رشد اقتصادی موجب کاهش تقاضا گردد اما کاهش سرمایه گذاری در حفاری به علت تضعیف شرایط اقتصادی نیز عرضه نفت را محدودتر خواهد ساخت. به هر حال سیاست گذاران در روز سه شنبه در تلاش برای کاستن از عواقب اقتصادی بریکسیت بودند به طوریکه ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا خواستار هماهنگی بهتر سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان شد. سرمایه گذاران نیز در روز قبل توجه خود را به عوامل بنیادین یعنی پتانسیل خروج مقداری از عرضه نفت از بازار معطوف ساخته و در موقعیت خرید قرار گرفتند. همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد، از ارزش دلار آمریکا در روز سه شنبه کاسته گردید.
علاوه بر این، کارشناسان پیش بینی می کنند که در هفته منتهی به ۲۴ ژوئن از حجم ذخیره سازی نفت خام آمریکا ۲/۴ میلیون بشکه کاسته شده باشد اما رقم اعلام شده توسط API گویای شدت کاهش بیشتری بود چرا که طی گزارشی خبر از کمتر شدن ۴ میلیون بشکه از موجودی نفت خام ایالات متحده داد. همچنین اعلام کرد که ضریب بهره برداری پالایشی بالاتر رفته است که البته مطابق معمول فصلی است.
بدین ترتیب این شرایط سبب شد تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت ۱/۴۲ دلار (۳ درصد) افزایش یافته و به هر بشکه ۴۸/۵۸ دلار بالغ گردد. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه اوت با ۱/۵۲ دلار (۳/۳ درصد) افزایش در سطح بشکه ای ۴۷/۸۵ دلار به تثبیت رسید.

 

 

چهار شنبه 9 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد