بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 24 ژوئن)

سه شنبه 8 تیر 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به ۲۴ ژوئن) افزایش نشان داده و شرایط بهتری داشت...

حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به ۲۴ ژوئن) افزایش نشان داده و شرایط بهتری داشت. محاسبات نشان می دهد که حاشیه سود سنگاپور برای اولین بار دراین ماه به حدود ۵ دلار در هر بشکه رسید. داده های آماری نشان می دهد که خوراک نفت خام پالایشگاههای هند در ماه مه نسبت به ماه قبل روزانه ۲۰۰ هزار بشکه کمتر شده و به ۴/۶۶ میلیون بشکه در روز رسید که معلول تعمیرات پالایشگاه شرکت ریلاینس بوده است. با این وجود خوارک نفت خام پالایشگاههای هند در ماه مه ۳۹۰ هزار بشکه در روز بیشتر از دوره مشابه سال قبل گزارش شده است.

کرک نفتا در روزهای اخیر کمی بهبودی یافته و در محدوده مثبت واقع شد. تقاضای نفتای کره جنوبی در ماه مه بالاتر رفته و به ۱/۱۳ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۲۵ هزار بشکه در روز بیشتر از آوریل و ۱۱۰ هزار بشکه در روز بیشتر از ماه مورد اشاره در سال قبل بود. موجودی نفتا در کره جنوبی در آخر ماه مه کاهش یافته و به کمتر از میانگین ۵ سال اخیر رسید. پیش بینی می شود شرایط نفتا در فصل تابستان به دلیل ضعیف بودن فرصت آربیتراژ از غرب همچنان مساعد باقی بماند. به علاوه، ظرفیت بالایی از کراکرها در ماه ژوئیه وارد مدار تولید خواهند شد.

کرک بنزین نیز نسبت به هفته پیش از آن افزایش نشان داد. صادرات بنزین در ماه مه شاهد نوساناتی بود به طوریکه صادرات کره جنوبی روزانه ۵۰ هزار بشکه نسبت به ماه آوریل کاهش یافته اما از جانب هند و چین به ترتیب ۴۰ و ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش نشان داد. انتظار می رود در فصل تابستان و همزمان با افزایش تقاضا برای بنزین به ویژه در آمریکا بر کرک این فرآورده افزوده گردد.

اما کرک دیزل در ماه ژوئن ثابت باقی ماند. آمارهای گمرک چین نشان می دهد که صادرات نفت گاز/ دیزل این کشور در ماه مه به ۳۶۰ هزار بشکه در روز رسید که بالاتر از ماه قبل و نیز دوره مشابه سال گذشته بوده علیرغم اینکه تولید آن کمتر شده است. البته همزمان تقاضای داخلی چین نیز در ماه ۱۱ درصد (۴۲۰ هزار بشکه در روز) کمتر از سال قبل بوده است. لازم به ذکر است که صادرات دیزل هند نیز در ماه مذکور کاهش قابل توجهی داشت به طوریکه ۱۸۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن کمتر شده و به ۳۵۰ هزار بشکه در روز رسید که ناشی از تولید کمتر دیزل در این کشور و نیز مصرف بالاتر بود. پیش بینی می شود که صادرات هند مطابق معمول فصلی بالاتر رود.

کرک نفت کوره ۳۸۰ سانتی استوک افزایش قابل ملاحظه ای داشته و به بالاترین سطح از اواخر ماه مارس رسید به طوریکه کرک نفت کوره سنگاپور در مقابل نفت خام دوبی از ۹/۵- دلار در هر بشکه ماه قبل به ۷/۸- دلار در هر بشکه رسید. برآوردها حاکی از کاهش جریان ورودی نفت کوره به آسیا در این ماه می باشد که به کرک آن کمک خواهد کرد. در مقابل تولید نفت کوره هند نیز در ماه مه پس از خاتمه تعمیرات پالایشی افزایش نشان داد که البته با افزایش همزمان مصرف داخلی این کشور، صادرات آن در سطح پایینی باقی خواهد ماند.

حاشیه سود پالایشی در دو منطقه مدیترانه و شمالغرب اروپا نیز بهبودی نشان داد که ناشی از کاهش بهای نفت خام و افزایش کرک فرآورده های سبک و سنگین بود. اعتصابات کارگری از فرانسه به بلژیک نیز سرایت کرد که بر سیستم حمل و نقل به ویژه در بنادر برای انتقال فرآورده های نفتی تأثیر منفی بر جای گذاشت.

کرک نفتا در شمالغرب اروپا کاهش یافته اما در مدیترانه شرایط بهتری داشت. تعمیرات واحدهای کراکر توانست ۱۰ درصد از ظرفیت پتروشیمی را از مدار تولید خارج کرده و از سوی دیگر، تقاضا برای اختلاط با بنزین در غرب آفریقا نیز هنوز افزایش نیافته است. فاصله قیمتی شرق/غرب پایین بوده و آربیتراژ را چندان سودآور نکرده است.

اما کرک بنزین بالاتر رفته و اختلال در حرکت شناورها در بخش بالایی رودخانه راین منجر به بروز مشکلاتی در عرضه این فرآورده در آلمان به وجود آورده و از بازار بنزین در شمالغرب اروپا حمایت نمود. همچنین افزایش تقاضای بنزین ایالات متحده به معنی جذب محمولات صادراتی اروپا می باشد که کاهش موجودی بنزین در منطقه ARA نیز مبین این امر می باشد. در هفته منتهی به ۲۴ ژوئن ۲۰۰ هزار بشکه از ذخیره سازی این سوخت در منطقه مذکور کاسته شده است. غیر از خرید تک محموله توسط الجزایر، می توان گفت که آمریکا همچنان جذاب‌ترین بازار تولیدات اروپا در هفته های آتی خواهد بود.

کرک نفت گاز/ دیزل در شمالغرب اروپا کاهش یافته اما شرایط آن در مدیترانه کمی بهتر بود که نشانه ای از ادامه ضعف بازار فرآورده های میان تقطیر بر خلاف کاهش موجودی آن در منطقه ARA بود.

در مدیترانه، عرضه فرآورده پس از خاتمه تعمیرات اساسی بالاتر رفته و قیمت تک محموله ULSD را در این منطقه به سطح پایین‌تری نسبت به شمالغرب اروپا رساند در حالیکه قبلا" از حق مرغوبیت برخوردار بود. البته این ضعف با خرید بالاتر نفت گاز در شمال آفریقا جبران شد. همچنین اعتصاب در فرانسه باعث جذب درصد بالایی از ULSD وارداتی شده و فشار وارد شده به کرک را کاست.

کرک نفت کوره نیز عملکرد بسیار مطلوبی در هر دو منطقه شمالغرب اروپا و مدیترانه داشت. بهبود فاصله قیمتی غرب به شرق توانسته فرصت آربیتراژ سودآوری را به شرق فراهم آورد چنانچه شرکت BP یک نفتکش VLCC را برای حمل نفت کوره به بازار آسیا در ماه ژوئیه در نظر گرفته است.

سه شنبه 8 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد