بررسی بازار جهانی نفت خام در روز ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶

سه شنبه 8 تیر 1395   سرویس
پس لرزه های رأی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا طی همه پرسی انجام شده در روز پنجشنبه همچنان ادامه داشته و بازار بورس کالا در جهان را تحت الشعاع خود قرار داده است.

پس لرزه های رأی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا طی همه پرسی انجام شده در روز پنجشنبه همچنان ادامه داشته و بازار بورس کالا در جهان را تحت الشعاع خود قرار داده است. بازار نفت نیز متأثر از شرایط اخیر به روند نزولی خود ادامه داد به طوریکه برنت از روز پنجشنبه تاکنون ۸ درصد از بهای خود را از دست داده و به پایین ترین سطح خود طی هفت هفته اخیر رسیده است.
کارشناسان معتقدند که نوسانات در بازارهای بورس کماکان ادامه یافته و سرمایه گذاران به سمت دارایی های مطمئن نظیر دلار و طلا روی آورده اند.

قیمت نفت طی چند روز اخیر بیشترین درصد کاهش متوالی را از ماه فوریه تجربه نموده که عمده علت آن نیز بالا رفتن ارزش دلار آمریکا و گرایش به دارایی های مطمئن بوده است. نفت نیز به سرنوشت سایر کالاها مبتلا شده و از تنشهای به وجود آمده میان معامله گران تحت فشار قرار گرفته است. در حال حاضر، اعتماد سرمایه گذاران نسبت به اقتصاد جهانی و نیز بازارهای مالی و سازوکار آن متزلزل شده و گرایشات به سمت طلا بیشتر شده است.
ارزش پوند انگلیس در روز دوشنبه بار دیگر کاهش یافته و شاخص دلار وال استریت ۱/۱ درصد رشد نشان داد. هم اکنون پوند به پایین ترین سطح ۳۱ سال کذشته تنزل یافته و دلار نیز بالاترین ارزش خود را طی سه ماه و نیم اخیر دارا می باشد.

این شرایط سبب شد تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت طی معاملات روز ۲۷ ژوئیه ۱/۲۵ دلار (۲/۶ درصد) تقلیل یافته و در سطح بشکه ای ۴۷/۱۶ دلار به تثبیت برسد. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه اوت نیز با ۱/۳۱ دلار (۲/۸ درصد) کاهش به هر بشکه ۴۶/۳۳ دلار رسید.
وضعیت این روزهای اروپا موجب شده تا تحلیل گران گلدمن ساکس و سایر مؤسسات تحقیقاتی بر روی بررسی تأثیرات بریکسیت به ویژه بر بازار نفت متمرکز گردند. کارشناسان بانک گلدمن ساکس می گویند؛ اگر بر اثر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، رشد اقتصادی این کشور ۲ درصد تقلیل یابد، تقاضای نفت بریتانیا تنها یک درصد (معادل ۰/۰۱۶ درصد) کاهش نشان خواهد داد که ملاحظه می شود مقیاس بسیار کوچکی است.

بریتانیا پانزدهمین مصرف کننده نفت جهان بوده و پس از برزیل، کره جنوبی، آلمان، کانادا، ایران، مکزیک و حتی اندونزی واقع شده است. مصرف نفت این کشور کمتر از ۱/۶ میلیون بشکه در روز یعنی ۱/۶ درصد از مصرف جهان می باشد که از سال ۲۰۰۵ ثابت مانده و یا رو به کاهش گذاشته است. بنابراین، حتی اگر رشد اقتصادی روند نزولی را طی نماید، باز هم تأثیر آن بر تقاضای جهانی نفت ناچیز است.
تحلیل‌گران اثرات جدی بریکسیت را سرایت آن به سایر کشورهای اتحادیه اروپا می دانند که ۱۱/۱ میلیون بشکه در روز مصرف نفت دارند که کمی کمتر از مصرف کشور چین می باشد. یکی دیگر از اثرات منفی آن نیز می تواند تلاطم بازارهای مالی باشد بدین ترتیب که مشکلات به وجود آمده در اروپا در سراسر دنیا گسترش یافته و حرکت به سمت دارایی های مطمئن و کند شدن رشد اقتصادی منطقه آسیا و آمریکا را نیز فرا گیرد.

با این وجود چند تن از تحلیل گران بانکهای مختلف معتقدند که عوامل افزایش دهنده قیمت در بلندمدت هنوز وجود دارند و حتی اگر اثرات گسترش رفراندوم منجر به کند شدن رشد اقتصادی جهان شود، تقاضای نفت تنها ۱۳۰ هزار بشکه در روز کمتر خواهد شد. دویچه بانک نیز کاهش تقاضای نفت را روزانه ۱۰۰ هزار بشکه تخمین زده و آن را با خروج عرضه نفت نیجریه به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز قابل مقایسه می داند. گلدمن ساکس در ادامه تحلیلهای خود می افزاید؛ اثرات طرف تقاضا بر کالاهای صنعتی بسیار کم بوده و در طرف عرضه نیز هزینه تولید به دلیل افزایش ارزش دلار تغییر خواهد کرد
.

سه شنبه 8 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد