بررسی بازار جهانی نفت خام در روز ۲۴ ژوئن ۲۰۱۶

یک شنبه 6 تیر 1395   سرویس
بعد از اعلام نتیجه همه‌پرسی بریتانیا درباره باقی ماندن یا خروج این کشور از اتحادیه اروپا، قیمت نفت در بازارهای جهانی روز جمعه با کاهش روبرو شد

بعد از اعلام نتیجه همه‌پرسی بریتانیا درباره باقی ماندن یا خروج این کشور از اتحادیه اروپا، قیمت نفت در بازارهای جهانی روز جمعه با کاهش روبرو شد. نتایج رفراندوم تاریخی عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا، حاکی از رای اکثریت مردم این کشور یعنی ۵۲ درصد به خروج از این اتحادیه بوده است.
البته انتخابات صورت گرفته بر روی تمامی بازارهای بورس تأثیر بر جای گذاشت؛ به طوری که قیمت طلا افزایش قابل توجهی یافته و از ارزش پوند انگلیس کاسته شده و به پایین ترین سطح خود در مقابل دلار برای بیش از سه دهه اخیر رسید. اما معاون دبیر کل حزب استقلال بریتانیا در واکنش به سقوط ارزش پول ملی انگلیس، این وضعیت را یک ضایعه زودگذر دانست که در مقایسه با دستاوردهای بلند مدت ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا زیان زیادی نیست. پیشتر بانکهای مرکزی و دولتها نسبت به عواقب اقتصادی و نوسانات بازارهای مالی این رخداد هشدار داده بودند.
سرمایه گذاران و معامله گران طی ماه‌های اخیر به شدت نگران نتایج همه پرسی بریتانیا برای تصمیم گیری در مورد ادامه ماندن در اتحادیه اروپا بودند که نتیجه آن شوک بزرگی به آنان وارد نمود چرا که امید به رأی عدم خروج از اتحادیه اروپا را داشتند. یک تحلیل‌گر می گوید؛ انتظار می رود نوسانات در قیمت نفت همچنان ادامه یابد با این حال قیمت ها چیزی در حدود ۵۰ دلار خواهد بود چرا که در حال حاضر، عرضه و تقاضا تعیین کننده روند قیمت در بازار می باشند و لذا معامله گران بر روی توازن مجدد در بازار نفت خام تمرکز کرده و مازاد عرضه به تدریج از میان خواهد رفت. این یک حادثه تاریخی بوده و اثرات آن به سرعت از بین رفته و بازارها برای مدتی در آشفتگی باقی خواهند ماند. اما نشانه‌هایی از بحران مالی سال ۲۰۰۸ مشاهده نمی گردد یعنی بریتانیا از هم فرو پاشیده نخواهد شد و اتحادیه اروپا نیز به این زودی‌ها از هم پاشیده نمی‌شود.


در مقابل برخی دیگر از تحلیل‌گران می گویند؛ قیمت نفت می‌تواند با فشار بیشتری مواجه شود و ‌ریسک‌گریزی بیشتر احتمالا" موجب سخت‌تر شدن بازگشت قیمت به سطح بشکه‌ای ۵۰ دلار در آینده نزدیک خواهد شد.
به هر حال پس از اعلام نتایج، سرمایه گذاران به سمت دارایی های مطمئن نظیر دلار و طلا روی آورده و اولین تأثیر آن ریسک گریزی سرمایه گذاران بود. کارشناسان آژانس بین المللی انرژی نیز گفتند که عوامل بنیادین عرضه و تقاضای نفت پس از برگزاری همه پرسی تغییری نکرده اما واکنش بازار زیاد بود. بریتانیا پانزدهمین مصرف کننده نفت جهان بوده و پس از برزیل، کره جنوبی، آلمان، کانادا، ایران، مکزیک و حتی اندونزی واقع شده است. مصرف نفت این کشور کمتر از ۱/۶ میلیون بشکه در روز یعنی ۱/۶ درصد از مصرف جهان می باشد که از سال ۲۰۰۵ رو به کاهش گذاشته است.
بنابراین رأی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و افزایش دو درصدی شاخص دلار سبب شد تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت طی معاملات روز ۲۴ ژوئن ۲/۵۰ دلار (۴/۹ درصد) تقلیل یافته و در سطح بشکه ای ۴۸/۴۱ دلار به تثبیت رسید. برنت در هفته گذشته کاهش ۱/۶ درصدی قیمت را تجربه نمود. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه اوت با ۲/۴۷ دلار (۵ درصد) کاهش به هر بشکه ۴۷/۶۴ دلار رسید. معالات ماه اوت این نفت خام در هفته قبل کاهش ۱/۶ درصدی داشت.


لازم به ذکر است که مؤسسه خدمات نفتی بیکر هیوز اعلام نمود که در هفته منتهی به ۲۴ ژوئن هفت دکل حفاری نفتی غیرفعال شده و مجموع آنها به ۳۳۰ واحد رسیده است.
محمولات نفتی در تلاش برای یافتن خریداران اروپایی هستند زیرا تقاضای پالایشگاههای این منطقه به دلیل توقف برنامه ریزی نشده با کاهش مواجه شد. اعتصاب اخیر در فرانسه و افزایش مستمر موجودیهای نفتی بدین معنی است که تقاضا برای محمولات جدید تضعیف شده است. با اینکه میزان خوراک پالایشگاههای اروپا در ژوئیه و اوت به اوج خود می رسد، اما اکنون این امر مشاهده نشده و اثرات خود را در قیمت به صورت تحویل فوری نشان می دهد که با تخفیف ارائه می گردند
.

یک شنبه 6 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد