بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 20 ژوئن)

چهار شنبه 2 تیر 1395   سرویس
حاشیه سود پالایش در سنگاپور در هفته گذشته ( منتهی به بیستم ژوئن) علیرغم کاهش قیمت نفت خام تضعیف گردید که ناشی از...

حاشیه سود پالایش در سنگاپور در هفته گذشته ( منتهی به بیستم ژوئن) علیرغم کاهش قیمت نفت خام تضعیف گردید که ناشی از کاهش تقاضای فرآورده های نفتی در جنوب آسیا بود.

همچنین چین در آستانه برگزاری اجلاس G۲۰در ابتدای ماه سپتامبر به منظور بهبود کیفیت هوا، خوراک پالایشگاه شانگهای ( متعلق به Sinopec) را ۵۰ درصد( ۱۲۰ هزار بشکه در روز) کاهش داد.

کرک نفتا نسبت به هفته قبل از آن با کاهش روبروشد در حالیکه علائمی مبنی به باز گشت به وضعیت قبلی خود در روزهای قبل مشاهده می شود. همچنین گاز مایع نیز در این منطقه با تخفیف قابل توجهی معامله گردید در حالیکه تقاضا ی نفتا از ناحیه کره جنوبی و تایوان تقویت خواهد شد. پیش بینی می شود که در ماه ژوئیه به دلیل انجام عملیات تعمیرات و نگهداری کمتر نفتا کراکر ها در مراکز پتروشیمی کرک نفتا تقویت شود.

از سوی دیگر کرک بنزین با توجه به مازاد عرضه با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه شد اگرچه واردات بنزین اندونزی به دلیل عید در ماه ژوئیه به اوج خود خواهد رسیدالبته بعد از ماههای اخیر در ماه جاری واردات بنزین با اکتان ۸۸ حدود ۱۵۰ هزار بشکه در روز نسبت به سال گذشته کاهش نشان می دهد.

با وجود کاهش کرک نفتا، پیش بینی می شود تقاضا در بازار آسیا به دلیل افزایش مصرف بنزین در فصل رانندگی تا حدود زیادی کرک آن نیزافزایش یابد . کرک نفت گاز/ دیزل نیز به صورت قابل توجهی در اثر کاهش تقاضای فصلی در جنوب آسیا ( موسم بارندگی) تضعیف گردید. در حالی که در هند همچنان افزایش تقاضای این فرآورده ادامه دارد و در ماه مه نسبت به سال قبل ۸ درصد ( ۱۳۰ هزار بشکه در روز ) افزایش نشان می دهد این در حالی است که پیش بینی می شود میزان تقاضای آن در اثر کاهش نیاز فصلی در این ماه نسبت به ماه قبل حدود ۷۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد اگرچه فرصت آربیتراژ نیز برای ارسال نفت گاز به اروپا نیز کم می باشد.

از سوی دیگر با اتمام عملیات تعمیرو نگهداری پالایشگاه ها در تابستان، سبب مازاد عرضه نفت گاز شده و در نتیجه تضعیف آن را به دنبال دارد. همچنین مشابه نفت گاز، کرک سوخت جت نیز کاهش خواهد یافت اما نسبت به آن کمتر خواهد بود. از طرفی بدلیل پیش بینی روند بهبود بازار آن پالایشگران چینی در ماه مه علیرغم کاهش خوراک خود میزان تولید سوخت جت را نسبت به نفت گاز حداکثر نمودند . ژاپن طی چهار هفته گذشته به طور متوسط ۲۴۰ هزار بشکه در روز سوخت جت صادر نموده است. پیش بینی می شود بدلیل تقویت نفت سفید نسبت به نفت گاز بدلیل کاهش تقاضای نفت گاز تعادل در بازار این دو فرآورده کمی بدرازا بکشد. کرک نفت کوره نیز در اثر کاهش تقاضا در کشور های جنوب آسیا با کاهش جدی نسبت به هفته قبل از آن مواجه گردید در حالی که در سنگاپور تقاضای آن ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.
بر خلاف بازار سنگاپور، حاشیه سود پالایشی در مناطق شمالغرب اروپا و مدیترانه افزایش قابل ملاحظه ای را تجربه نمود. بازگشت پالایشگاه های فرانسه که در طی سه هفته گذشته بدلیل اعتصاب کارگران متوقف گردیده بود از یک سو و تقویت تقاضا برای فرآورده های میان تقطیر و نفت کوره از سوی دیگر و همچنین اعلام بانک مرکزی نیجریه در خصوص شناور سازی پول این کشور جهت جبران خرید کمبود فرآورده های نفتی از عواملی بودند که باعث افزایش حاشیه سود پالایشی در این مناطق گردید.

کرک نفتا در طی هفته گذشته به دلیل افزایش تقاضایی که عمدتا از بخش پتروشیمی ایجاد گردیده بود ، افزایش یافت. البته تقاضای برای نفتا بمنظور اختلاط آن با بنزین در شرایط مناسبی قرار ندارد زیرا هنوز نیجریه بدلیل عدم دسترسی به منابع مالی لازم وارد بازار خرید نشده است. اما آربیتراژ برای این فرآورده به آمریکا ایجاد شد در حالی که این فرصت برای آسیا وجود نداشته و برای شمال غرب اروپا با محدودیت مواجه می باشد. کرک بنزین نیز به دلیل افزایش تقاضای از ناحیه آمریکای لاتین به ویژه مکزیک تقویت شد و توانست کاهش تقاضای بنزین از سوی آمریکا و جنوب آفریقا را جبران نماید. همچنین در منطقه ARAذخیره سازی بنزین توسط سرمایه گذاران مستقل نسبت به هفته قبل از آن به میزان ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت. در حالی که کرک نفت گاز/ دیزل در مناطق شمال غرب اروپا و مدیترانه به دلیل کاهش کاهش تقاضا بر خلاف پیش بینی ها کاهش یافت وفقط تقاضای آرژانتین برای سوخت جت حرارتی با سولفور بالا برای زمستان تا حدودی توانست آنرا تقویت کند. همانند نفت گاز، کرک سوخت جت نیز به دلیل بازگشت پالایشگاه های فرانسه به چرخه تولید و افزایش عرضه این فرآورده ، تضعیف شد در حالیکه واردات بالای آن به منطقه همچنان ادامه دارد و در ماه ژوئن تا ۵۳۰۰۰۰ بشکه در روز خواهد رسید. کرک نفت کوره نیز در هفته گذشته سود بالایی را نصیب دارندگان آن نمود بطوریکه مقدار آن به بالاترین حد در سه ماه و نیم گذشته رسید. البته تقاضای بالا برای نوع کم سولفور آن که از محدودیت عرضه نیز برخوردار می باشد موجب تقویت انواع دیگر آن خواهد شد.

چهار شنبه 2 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد