بررسی بازار جهانی نفت خام در روز ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶

دو شنبه 31 خرداد 1395   سرویس
قیمت نفت طی معاملات روز جمعه بازارهای جهانی با افزایش چهار درصدی روبرو شد، هرچند که همچنان در سطح پایین‌تری نسبت به روز دوشنبه قرار داشت.

قیمت نفت طی معاملات روز جمعه بازارهای جهانی با افزایش چهار درصدی روبرو شد، هرچند که همچنان در سطح پایین‌تری نسبت به روز دوشنبه قرار داشت. کاهش ارزش دلار آمریکا سبب ریسک پذیرتر شدن سرمایه گذاران بازار بورس کالا شده و آنان را نسبت به خرید دارایی های پرریسک تر تشویق نمود. ارزش دلار در روز جمعه نزدیک به ۰/۵ درصد تقلیل یافته و کمی از سطح بالای آن در دو سال گذشته پایین تر آمد.

همچنین نگرانی و تنش ها نسبت به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (Brexit) کمتر شد زیرا کشته شدن یکی از اعضای پارلمان انگلیس و از حامیان سرسخت ماندن این کشور در اتحادیه اروپا موجب شده تا برگزاری همه پرسی هفته آینده در این کشور درباره جدایی از اروپا در هاله ای از ابهام قرار گیرد. برخی تحلیل‌گران می گویند؛ با توجه به اینکه وضعیت ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا همچنان تا رفراندوم پنجشنبه آینده نامشخص است، ممکن است قیمت نفت بار دیگر به دلیل نگرانی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تحت فشار قرار گیرد.

به هر حال این دو عامل موجب شد تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت با ۱/۹۸ دلار (۴/۲ درصد) افزایش در سطح هر بشکه ۴۹/۱۷ دلار به تثبیت برسد. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئیه با ۱/۷۷ دلار (۳/۸ درصد) افزایش به بشکه ای ۴۷/۹۸ دلار بالغ گردید. ملاحظه می شود که بهبودی قیمت برای برنت بیش از WTI بود. با اینحال برنت در هفته قبل۳/۰ درصد و WTI نیز ۲/۲ درصد کاهش قیمت را تجربه نمود. بدین ترتیب بنا به گفته یکی از تحلیل گران تکنیکال در بازار نفت، قیمت نفت پس از شش روز روند نزولی آماده صعود بود که کاهش ارزش دلار این فرصت را در اختیارش گذاشت.

افزایش قیمت در شرایطی رخ داد که بنا بر اعلام مؤسسه خدمات نفتی Baker Hughes تعداد دکلهای حفاری در هفته منتهی به ۱۷ ژوئن برای سومین هفته متوالی ۹ واحد افزوده شده و مجموع آنها به ۳۳۷ دکل حفاری فعال رسیده است. تعداد دکلهای نفتی فعال در سال گذشته ۶۳۱ واحد بوده است. به هر حال افزایش مستمر آنها می تواند نشانه ای از افزایش تولید باشد. با اینکه برخی به دنبال مستمسکی برای معامله در سطح نازلتر قیمت بودند، اما افزایش تعداد دکلها نتوانست این هدف آنان را محقق نموده و در نهایت قیمت با افزایش مواجه گردید.

البته الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه در روز پنجشنبه اظهار داشت که سطح پایین قیمت ۱۵-۱۰ سال ادامه می یابد زیرا ریسک اختلال عرضه از جانب کانادا، نیجریه و لیبی پس از مدتی مرتفع خواهد شد. در این ضمن، نوواک در سن پترزبورگ با وزیر نفت ونزوئلا درباره طرح‌ فریز نفتی به رایزنی پرداخت. نوواک درباره نشست خود با دل پینو گفت: ما درباره امکان هماهنگی و کار بیشتر بحث کردیم. اگر وضعیت فعلی بازار جهانی نفت بدتر شود، ما به امکان مشورت‌های بیشتر در این مورد باز خواهیم گشت. وزیر نفت ونزوئلا قیمت نزدیک به ۵۰ دلار را برای اینکه این کشور دچار بدهی نشود، مناسب دانست. شایان ذکر است که در حاشیه نشست اقتصادی بین‌المللی سن‌پیترزبورگ، ایگور سچین مدیرکل شرکت روسنفت روسیه اعلام کرد: هراسی از رقابت با عربستان سعودی در حوزه قیمت نفت نداریم. وی افزود: ما باید به شرایط بازار عکس‌العمل نشان دهیم و نه به تحرکات سعودی‌ها. ما جایگاه خود را در کشورهایی مانند اندونزی و هند حفظ کرده‌ایم و از سوی دیگر، اروپا نیز به لحاظ جغرافیایی به ما متصل است و ما برای آنها مطلوب می باشیم
.

دو شنبه 31 خرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد