بررسی بازار جهانی نفت خام در روز ۱۴ ژوئن ۲۰۱۶

چهار شنبه 26 خرداد 1395   سرویس
افزایش موجودی نفت خام ایالات متحده و نگرانی از پیامدهای خروج انگلستان از بریتانیا موسوم به بریکست منجر به کاهش مجدد بهای نفت در بازارهای جهانی در روز سه شنبه شد.

افزایش موجودی نفت خام ایالات متحده و نگرانی از پیامدهای خروج انگلستان از بریتانیا موسوم به بریکست منجر به کاهش مجدد بهای نفت در بازارهای جهانی در روز سه شنبه شد. به نظر می رسد که معامه گران در روز دوشنبه به اختلالات رخ داده عرضه نفت و خروج حجم بالایی از نفت از سوی نیجریه، کانادا و لیبی توجهی نکرده و تمرکز خود را بر روی آینده انگلیس، انباشت نفت در آمریکا و رشد اقتصادی کشورهای آسیایی معطوف داشته اند.

با اینکه پیشتر کارشناسان پیش بینی نموده بودند که ذخیره سازی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به دهم ژوئن ۲/۳ میلیون بشکه کاهش داشته اما انجمن نفت آمریکا (API) روز گذشته اعلام نمود که بر حجم موجودی نفت این کشور در دوره مورد اشاره ۱/۲ میلیون بشکه افزوده شده و مجموع آن به ۵۳۶/۷ میلیون بشکه بالغ شده و در همین حال ذخیره سازی بنزین و فرآورده های میان تقطیر نیز افزایش به ترتیب ۲/۳ و ۳/۷ میلیون بشکه ای داشته است.

اما همانطور که اشاره شد، یکی از دغدغه های سرمایه گذاران بازارهای بورس در روزهای اخیر مسأله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز بوده به طوریکه فعالان بازار همچنان نسبت به پیامدهای خروج احتمالی انگلستان از اتحادیه اروپا نگران هستند. روز گذشته با تشدید نگرانی‌ها درباره احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بازدهی اوراق قرضه دهساله آلمان که اوراق دولتی شاخص اروپا به شمار می‌رود، برای اولین بار در تاریخ به زیر صفر رسید چراکه تمرکز عمده سرمایه‌گذاران به سوی دارایی‌های امن چرخیده است. نکته جالب اینجاست که نظرسنجی‌ها نشان می دهد که در حال حاضر تعداد رأی دهندگان حامی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بیش از مخالفان آن بوده و حتی شمار آنان هفت درصد پیشی گرفته است. کارشناسان می گویند که تحقق این امر با از بین رفتن حدود ۳ هزار فرصت شغلی که با این اتحادیه ارتباط مستقیم دارند، برابر خواهد بود. به هر حال این خبر تنش شدیدی در بازار ایجاد کرده و بر بازارهای پرریسک سرمایه نظیر بورس کالا فشار وارد آورده است. این خروج به صورت نظری موجب تضعیف پوند شده و دلار را تقویت می نماید که خود فشار مضاعفی را بر بازار تحمیل می کند. شاخص دلار وال استریت در روز قبل ۰/۵ درصد بالاتر رفته و ارزش دلار نیز از ابتدای ژوئن تاکنون افزایش ۱/۷ درصد داشته است. لازم به ذکر است که نتایج تصمیمات فدرال رزرو نیز مبنی افزایش یا ثابت نگه داشتن نرخ بهره نیز بر ارزش دلار و قیمت نفت تأثیرگذار خواهد بود. هر چند که یک معامله گر بازار نیویورک گفت؛ هیچ افزایشی برای نرخ بهره متصور نیست چرا که اقتصاد آمریکا از سلامت لازم برای این امر برخوردار نمی باشد. تحلیل گران بر این باورند که حتی اگر اوپک و IEA نظر به کمتر شدن شکاف میان عرضه و تقاضا و کاهش مازاد عرضه نیز داشته باشند، نگرانی از عواقب خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز بازارهای جهانی را به سمت تنش سوق می دهد. آشفتگی هایی که بریکست را احاطه نموده توانسته بهبود حاصل شده قیمت در هفته های گذشته را خنثی نماید.

بدین ترتیب قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت طی دادوستد روز ۱۴ ژوئن ۵۲ سنت (۱/۰درصد) تقلیل یافته و در سطح بشکه ای ۴۹/۸۳ دلار به تثبیت رسید. همچنین بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئیه با ۳۹ سنت (۰/۸ درصد) کاهش به هر بشکه ۴۸/۴۹ دلار رسید.

شایان ذکر است که IEA در آخرین گزارش خود آورده که خروج برنامه ریزی نشده تولید برخی از کشورها منجر به ایجاد توازن در بازار در نیمه دوم شده اما با بازگشت نفت لیبی و نیجریه در اوائل سال ۲۰۱۷ بار دیگر شاهد مازاد عرضه خواهیم بود.

چهار شنبه 26 خرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد