پلاتس گزارش می دهد

کاهش روزانه ۹۰ هزار بشکه ای تولید نفت خام اوپک در ماه مه

چهار شنبه 26 خرداد 1395   سرویس
تحقیق زمینه یابی پلاتس در رابطه با اوپک و صنعت نفت نشان داد که؛ با پایین آمدن میزان عرضه نفت نیجریه به عنوان یک عرضه کننده اصلی، و نیز کاهش های اندک در تولید عراق، ونزوئلا و لیبی، تولید نفت خام اوپک به میزان ۹۰ هزار بشکه در روز و تا سطح ۳۲/۴۳ میلیون بشکه در روز در ماه مه کاهش یافته است.

تحقیق زمینه یابی پلاتس در رابطه با اوپک و صنعت نفت نشان داد که؛ با پایین آمدن میزان عرضه نفت نیجریه به عنوان یک عرضه کننده اصلی، و نیز کاهش های اندک در تولید عراق، ونزوئلا و لیبی، تولید نفت خام اوپک به میزان ۹۰ هزار بشکه در روز و تا سطح ۳۲/۴۳ میلیون بشکه در روز در ماه مه کاهش یافته است. با این حال، کمبود عرضه تا اندازه ای از طریق تولید عربستان سعودی، ایران و امارات متحده عربی جبران شده است به گونه ای که تقاضای فصل تابستان را پوشش می دهد.
حجم تولید نفت عربستان سعودی در ماه به میزان ۷۰ هزار بشکه در روز و تا سطح ۱۰/۲۵ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است و وزیر جدید نفت عربستان، خالد الفلاح نیز، در اولین حضور خود در نشست اوپک خود اوایل ژوئن اعلام کرد که کشورش هیچ برنامه ای مبنی بر افزایش زودهنگام ظرفیت تولید نفت مازاد بر ۱۲/۵ میلیون بشکه در روز را ندارد.
از طرفی، تولید نفت ایران در ماه مه به ۳/۵۵ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از دسامبر ۲۰۱۱ می باشد. دستیابی ایران به سهم بازار خو د در قبل از تحریم یک موفقیت برای این کشور می باشد که بعد از برداشته شدن تحریم ها از اواسط ماه ژانویه تا کنون در راستای آن حرکت کرده است. اخیرا وزیر نفت ایران، بیژن زنگنه، اعلام داشته که درصدد اخذ سهم یک میلیون بشکه در روز دیگر با وجود عدم ارائه تخفیف قیمتی در مقایسه با رقبا خواهد بود.
تولید نفت امارات متحده عربی و کویت نیز با اندکی افزایش به میزان ۲/۹۳ میلیون بشکه در روز رسید. به دلیل وجود درگیری های داخلی و جنگ در نیجریه، این کشور نیز با تولید ۱/۴۲ میلیون بشکه در روز نفت خام ، حجمی معادل ۲۵۰ هزار بشکه در روز کمتر از ماه گذشته داشته و از این نظر کمترین تولید را از ۱۹۸۹ تا کنون نشان می دهد.

 
 

 
     
 

 

چهار شنبه 26 خرداد 1395
منبع خبر : شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد