بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 10 ژوئن)

سه شنبه 25 خرداد 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به دهم ژوئن) تضعیف شده و به پایین‌ترین سطح یک ماه اخیر رسید که ناشی از تقویت قیمت نفت خام از یک سو و تضعیف کرک بنزین از سوی دیگر بود.

حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به دهم ژوئن) تضعیف شده و به پایین‌ترین سطح یک ماه اخیر رسید که ناشی از تقویت قیمت نفت خام از یک سو و تضعیف کرک بنزین از سوی دیگر بود.

در هفته مورد بررسی بر بهای نفت خام دوبی ۲/۵ دلار بر هر بشکه افزوده شد اما در اینحال بازار فرآورده های میان تقطیر نیز از شرایط مساعدی برخوردار بود. کرک نفتا بار دیگر با کاهش روبرو شده و به کمترین میزان ۱۷ ماه گذشته رسید. افت تقاضای بنزین، تغییر خوراک واحدهای پتروشیمی به گازمایع و مازاد عرضه نفتا بر کرک این فرآورده فشار وارد آورد.

فاصله قیمتی میان شرق و غرب نیز موجب آربیتراژ محمولات اروپا به شرق به ویژه نفتای سنگین از سوی بنادر سیاه شده است. همچنین تضعیف بازار اتیلن که از انباشت روزافزون ناشی از تولید منطقه، ورودی از خاورمیانه و حوزه آتلانتیک و نیز تعمیرات واحدهای کراکر تحت فشار قرار گرفته نیز تأثیر منفی بر بازار نفتا بر جای گذاشت. کرک بنزین با اکتان ۹۵ سنگاپور به پایین ترین سطح ۱۶ ماه رسید که معلول ادامه مازاد عرضه و همچنین بالا رفتن بهای نفت خام بود. علیرغم تقاضای تقویت شده برای این فرآورده، فشار ناشی از انبوه عرضه نیز منجر به تضعیف بازار آن شد. حجم بالای صادرات چین، کره جنوبی و ژاپن در سه هفته اخیر این مازاد عرضه را به وجود آورد. با اینحال، امکان کاهش ضریب بهره برداری پالایشی چندان وجود ندارد زیرا بازار فرآورده های میان تقطیر در ماههای اخیر بهبود یافته و از سوی دیگر انتظار می رود که کرک بنزین در فصل تابستان و همزمان با اوج مصرف آن افزایش نشان دهد.

در مقابل، کرک نفت گاز/ دیزل به سطح بالای شش ماه گذشته رسید که معلول مساعدتر شدن وضعیت عوامل بنیادین عرضه و تقاضا بود. در طرف تقاضا، خرید ویتنام و کره جنوبی از دیزل و نفت گاز بالا بوده و در همین حال آربیتراژ به اروپا (به دلیل اعتصاب در فرانسه) نیز صورت پذیرفت. علاوه براین، عرضه کمتر از جانب کره جنوبی و تایوان نیز موجبات حمایت از آن را فراهم نمود. البته به نظر می رسد که این روند کوتاه مدت باشد چرا که پیش بینی می شود بازار نفت گاز آسیا در ماه ژوئن با مازاد عرضه ۲۵۰ هزار بشکه در روز مواجه گردد. با آغاز فصل بارانهای موسمی در هند که تأثیر منفی بر تقاضای داخلی این کشور بر جای می گذارد و همچنین افزایش عرضه پس از اتمام تعمیرات پالایشی بر کرک آن فشار وارد خواهد آمد.

کرک سوخت جت، نفت سفید کمی کاهش یافت که عمدتا" ناشی از افزایش بهای نفت خام بود و محدود شدن عرضه آن در منطقه به دلیل صادرات کمتر ژاپن مانع از افت بیشتر کرک گردید. پیش بینی می شود که با آغاز فصل سفر و فراهم شدن فرصت آربیتراژ به حوزه آتلانتیک شاهد شرایط بهتری برای بازار سوخت جت باشیم.

اما کرک نفت کوره نیز با افزایش جزئی روبرو شد. بازار سنگاپور علیرغم کاهش ۲/۸ میلیون بشکه ای موجودی نفت کوره نسبت به هفته پیش از آن همچنان با مازاد عرضه مواجه است.

کرک HSFO در مقابل نفت خام دوبی کمتر از ۱۰- دلار در هر بشکه گزارش گردید. به طور مشابه، حاشیه سود پالایشی در شمالغرب اروپا و مدیترانه نیز با کاهش مواجه شد.

لازم به ذکر است که آمارها نشان می دهد که نفت خام ورودی پالایشگاههای ۱۵ کشور اتحادیه اروپا و نروژ در ماه مه کاهش روزانه ۲۴۰ هزار بشکه نسبت به ماه پیش از آن داشت. کرک نفتا تقلیل یافته و افزایش به دست آمده برای آن طی دو هفته پیشتر خنثی گردید. این امر علیرغم تقاضای بالاتر از سوی تولیدکنندگان اولفین در منطقه ناشی از حاشیه سود بالاتر واحدهای پتروشیمی محقق شد. ترکیب نرخ حمل پایین‌تر برای نفتکشهای LR و تقاضای بالاتر برای انواع نفتا می توانست فرصت آربیتراژ را فراهم آورد اما جریان خروجی این فرآورده سبک چندان بالا نبود.

پیش بینی می شود که عرضه برنامه ریزی شده از روسیه در اواخر ژوئن موجب افت کرک نفتا گردد. به طور مشابه، کرک بنزین نیز برای دومین هفته متوالی کاهش یافته و حتی در اواسط هفته کمتر از دیزل شد. این کاهش در سایر مناطق نیز قابل مشاهده بود چرا که داده های آماری و اخبار در خصوص ذخیره سازی حوزه آتلانتیک نشان می دهد که تغییر الگوی استحصال فرآورده های نفتی موجب پیشی گرفتن عرضه بر تقاضای فرآورده های میان تقطیر شده است. از سوی دیگر، ارسال به غرب آفریقا نیز به علت مشکلات فارکس نیجریه پایین آمده و ارسالی به حوزه خلیج فارس به دلیل ملاحظات فاصله قیمتی شرق/ غرب نیز عملی نبوده است. تنها عاملی که می تواند از بازار این سوخت حمایت نماید، خرید آمریکا در فصل رانندگی می باشد.

اما کرک نفت گاز/ دیزل افزایش یافته و شرایط آن در شمالغرب اروپا مطلوب‌تر از مدیترانه بود. افزایش تدریجی عرضه از سوی فرانسه با کاهش جریان ورودی از ایالات متحده جبران شد. در این میان، خرید حجم بالای زمستانی آرژانتین توانست بازار نفت گاز ۰/۱ درصد را رونق بخشده و همچنین خریداران ترکیه نیز به بهبود کرک ULSD کمک نمودند. به نظر می رسد که در این ماه روزانه ۲۵۰ هزار بشکه ULSD راهی اروپا شود که همراه با افزایش تولید فرانسه، ادامه روند صعودی کرک دیزل متوقف خواهد گردید. کرک نفت سفید/ سوخت جت کمی افت کرد. در این خصوص، کاهش تولید فرانسه تأثیر چندانی برای جبران کاهش عرضه از سوی صادرکنندگان ایالات متحده و خلیج فارس نداشت. اما انتظار می رود که خرید فزاینده فرانسه حتی پس از بازگشایی کامل پالایشگاهای این کشور نیز به منظور انباشت مخازن ذخیره سازی تداوم یابد. کرک نفت کوره کاهش خفیفی را تجربه نمود. محدودیت عرضه در بازار LSFO تنها در مدیترانه مشاهده شده و حاشیه سود HSFO نیز از جانب عدم امکان آربیتراژ تضعیف شد چرا که ارسال محمولات به آسیا را محدود نمود.

سه شنبه 25 خرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد