بررسی بازار جهانی نفت خام در روز هشتم ژوئن ۲۰۱۶

شنبه 22 خرداد 1395   سرویس
قیمت نفت خام طی معاملات روز گذشته بازارهای جهانی همچنان روند صعودی را طی نموده و WTI برای دومین روز پیاپی بالاتر از ۵۰ دلار در هر بشکه به تثبیت رسید.
 

قیمت نفت خام طی معاملات روز گذشته بازارهای جهانی همچنان روند صعودی را طی نموده و WTI برای دومین روز پیاپی بالاتر از ۵۰ دلار در هر بشکه به تثبیت رسید. خرابکاری مجدد در تأسیسات نفتی نیجریه، کاهش موجودی نفت خام آمریکا و نزدیک شدن به فصل اوج مصرف تابستانی منجر به بروز امیدواری نسبت به کمتر شدن مازاد عرضه جهانی نفت و نگرانی نسبت به خروج هر چه بیشتر نفت از بازار شده و افزایش قیمت را بدنبال داشت.

پیشتر دولت نیجریه پیشنهاد مذاکره و گفتگو با شورشیان را داده بود اما شورشیان این کشور ضمن خودداری از مشارکت در گفتگوهای مذکور اقدام به انفجار یک چاه نفتی متعلق به شرکت شورون در منطقه دلتای نیجریه نمودند. حملات متعدد این گروه به خطوط لوله و زیرساختهای نفتی سبب شده تا تولید نفت این کشور افت قابل توجهی داشته باشد بطوریکه سخنگوی شرکت ملی نفت نیجریه اعلام کرده که تولید نفت خام نیجریه از ۲/۲ میلیون بشکه در روز به ۱/۶ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

از سوی دیگر، اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش هفتگی وضعیت موجودیهای نفتی خود را برای هفته منتهی به سوم ژوئن ارائه کرد که در آن نشان می داد ذخیره سازی نفت خام این کشور با کاهش ۳/۲۳ میلیون بشکه به ۵۳۲/۵ میلیون بشکه رسیده و از موجودی در منطقه کوشینگ اوکلاهما نیز ۱/۴ میلیون بشکه کاسته گردیده است. کاهش روزانه ۱۳۴ هزار بشکه از ذخایر و افزایش ۱/۱ درصدی ضریب بهره برداری پالایشی منجر به این امر برای سومین هفته متوالی شده است.

البته در این میان افزایش موجودی بنزین و فرآورده های میان تقطیر به میزان به ترتیب ۱/۰ و ۱/۸ میلیون بشکه موجب تعجب تمامی کارشناسان شده و احتمال ضعیف بودن تقاضا را می دهند. البته آنان می افزایند که اثر افزایش بنزین در مقایسه با اختلالات عرضه نفت از سوی کانادا و نیجریه ناچیز بوده است.

لازم به ذکر است که ارزش دلار آمریکا نیز با کاهش روبرو گردید و از ابتدای ماه ۲/۴ درصد در سبد اسعار افت ارزش داشته است. بعلاوه آمار واردات نفت چین در ماه مه نیز توجه همگان را به خود معطوف نمود زیرا علیرغم اینکه به دلیل انجام تعمیرات پالایشی در طول ماه کاهش داشت اما نسبت به ماه مه سال گذشته ۴۰ درصد بیشتر شده و در طی پنج ماه اول سال نیز ۱۶ درصد از دوره مشابه سال قبل بالاتر بوده است.

مجموعه این عوامل سبب شدند تا قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت طی داوستد روز هشتم ژوئن ۱/۰۷ دلار (۲/۱ درصد) افزایش یافته و به بشکه ای ۵۲/۵۱ دلار بالغ گردد. همچنین بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئیه با ۸۷ سنت (۱/۷ درصد) افزایش در سطح هر بشکه ۵۱/۲۳ دلار به تثبیت رسید.

با این وجود طارق زهیر، تحلیل‌گر بازار نفت اظهار داشت که بازار نفت تحرک در معاملات تک محموله را تجربه می کند که نتیجه تضعیف دلار می باشد در حالیکه ساختار بلندمدت بازار کانتانگو است.

شنبه 22 خرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد