بررسی بازار جهانی نفت خام در روز سوم ژوئن ۲۰۱۶

یک شنبه 16 خرداد 1395   سرویس
افزایش تعداد دکلهای حفاری نفت آمریکا و همچنین آمار ناامیدکننده اشتغال در این کشور منجر به کاهش بهای نفت طی معاملات روز جمعه بازارهای جهانی نفت شد. در این میان وعده کشورهای عضو اوپک (به استثنای ایران) مبنی بر عدم عرضه بیشتر نفت مانع کاهش بیشتر قیمت نفت شد.
 

مؤسسه خدمات نفتی Baker Hughes روز جمعه اعلام کرد که در هفته منتهی به سوم ژوئن برای اولین بار طی ۱۱ هفته گذشته ۹ دکل حفاری نفتی وارد مدار عملیات بهره برداری شده و مجموع آنها را به ۳۲۵ واحد افزایش داده است. بنابراین نگرانی اینکه قیمت ۵۰ دلار در هر بشکه (و بالاتر از آن) موجب تشدید تولید شیل اویل گردد، بار دیگر بوجود آمد. به عبارتی دیگر، افزایش تعداد دکلهای حفاری در محدوده قیمتی ۵۰ دلار حاکی از کشش قیمتی تولید نفت آمریکا و همچنین بهبود کارآیی تولید حاصل شده طی سالهای اخیر می باشد. معامله گران کمتر شدن تولید نفت آمریکا را به عنوان عامل کلیدی کاهش عرضه جهانی نفت تلقی می کنند که افت قیمت نفت را طی ماههای اخیر در پی داشته است. با اینحال برخی از کارشناسان می گویند که نمی توان صرفا" به تغییر روند تعداد دکلها در طول یک هفته اکتفا نموده و استنتاج قطعی نمود.

از سوی دیگر، همانطور که اشاره شد، وزارت کار ایالات متحده اعلام کرد که در ماه مه تنها ۳۸ هزار فرصت شغلی ایجاد شده که ضعیف ترین وضعیت از سپتامبر ۲۰۱۰ تاکنون محسوب می گردد. پیشتر کارشناسان پیش بینی افزایش اشتغال به میزان ۱۵۸ هزار واحد شغلی را نموده بودند که بر این اساس برآورد همگان مبنی بر بالا بردن نرخ بهره توسط فدرال رزرو نیز بود. این خبر به طور ضمنی به کاهش تقاضا برای نفت به ویژه بنزین در فصل سفر اشاره داشته و بر قیمت نفت تأثیر منفی بر جای گذاشت. هرچند که پایین آمدن ارزش دلار آمریکا را نیز به همراه داشت که این امر مانع از کاهش بیشتر بهای نفت خام شد. شاخص دلار وال استریت در روز جمعه ۱/۵ درصد افت نمود.

این عوامل سبب شدند تا قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئیه طی دادوستد روز سوم ژوئن ۵۵ سنت (۱/۱ درصد) تقلیل یافته و در سطح بشکه ای ۴۸/۶۲ دلار به تثبیت رسید. همچنین قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت با ۴۰ سنت (۰/۸ درصد) کاهش به هر بشکه ۴۹/۶۴ دلار رسید. WTI و برنت در هفته قبل به ترتیب ۱/۴ و ۰/۶ درصد کاهش بها را تجربه نمودند.

وزیران نفت کشورهای عضو اوپک در نشست روز پنجشنبه دوم ژوئن خود در وین در خصوص استراتژی برای تعیین سقف تولید و حمایت از قیمتها به نتیجه ای دست نیافتند. اما عربستان قول داد بازار را از تولید بیشتر اشباع نکند و در مقابل، ایران کماکان بر برنامه خود برای افزایش سطح تولید به دوران پیش از تحریم‌ها تأکید ورزید. تحلیل‌گران وعده عربستان برای محدود کردن سطح تولید در این نشست را برای بازار نفت مثبت ارزیابی کردند. لحن و فضای حاکم بر نشست روز پنجشنبه اوپک نیز به گونه ای بود که موجب تقویت قیمت ها شد، به طوریکه یک تحلیلگر بازار نفت گفت: هیچ یک از بازیگران اصلی اوپک (به استثنای ایران) سخنی از روانه شدن نفت بیشتری به بازار در آینده نزدیک به میان نیاوردند. البته خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی تأکید کرد اگر اوپک به توقف افزایش تولید تصمیم بگیرد، ایران نیز باید افزایش تولید را متوقف کند. کاری که ایران یا هر کشور دیگری انجام می دهد به خودشان مربوط می شود اما اگر منافعی در قرار دادن سقف برای تولید نفت اوپک وجود داشته باشد و تصمیم بر این باشد، در آن صورت ایران باید در این سقف مشارکت کند. وی افزود؛ رفتار میان اعضای اوپک بسیار بهتر از قبل شده و موقعیت بازار نفت مطلوب است چرا که عرضه و تقاضا در جهت توازن قرار گرفته اند. الفالح قیمت ۵۰ دلار برای نفت را چندان بالا ندانست که بتواند تولید نفت را بیافزاید.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز پنجشنبه آمار تولید و موجودیهای نفتی این کشور را در هفته منتهی به ۲۷ مه منتشر ساخت که نشان می داد تولید نفت این کشور ۳۲ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۸/۷۴ میلیون بشکه در روز رسیده و در اینحال از موجودی نفت آمریکا نیز ۱/۳۷ میلیون بشکه کاسته شده و به ۵۳۵/۷ میلیون بشکه رسیده است.

 

 

یک شنبه 16 خرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد