بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت

سه شنبه 11 خرداد 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی سنگاپور طی هفته گذشته (منتهی به ۲۷ مه) با افزایش روبرو گردید که نتیجه بهبود عوامل بنیادین برای بنزین و فرآورده های میان تقطیر بود که توانست جبران افزایش قیمت نفت خام شاخص را بنماید.

حاشیه سود پالایشی سنگاپور طی هفته گذشته (منتهی به ۲۷ مه) با افزایش روبرو گردید که نتیجه بهبود عوامل بنیادین برای بنزین و فرآورده های میان تقطیر بود که توانست جبران افزایش قیمت نفت خام شاخص را بنماید. تعمیرات پالایشی در ژاپن ادامه دارد به طوریکه ضریب بهره برداری پالایشگاهها کمترین میزان از اکتبر ۲۰۱۵ تاکنون بوده و اوج تعمیرات نیز در هفته های پیش رو خواهد بود. حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز از ظرفیت CDU پالایشگاههای ژاپن طی ماه ژوئن از مدار تولید خارج می شوند.

کرک نفتا در هفته مورد بررسی همچنان شرایط نامساعدی را پشت سر گذاشته و ارزانتر بودن گاز مایع نسبت به نفتا سبب ارجحیت آن به استفاده به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی شد. با اینحال مناسب بودن حاشیه سود پتروشیمی کمک زیادی به بازار این فرآورده نفتی کرده و خاتمه تعمیرات اساسی واحدهای کراکر نیز بر تقاضای آن می افزاید و بدین ترتیب اثرات بالا رفتن حجم تولیدات پالایشگاه ها پس از اتمام تعمیرات اساسی را خواهد کاست. به علاوه پیش بینی می گردد که جریان ورودی آربیتراژ طی هفته های آینده کمتر شده و در ماه ژوئن به ۳۰۰ هزار بشکه در روز برسد. بنابراین، امکان افزایش کرک نفتا در کوتاه مدت وجود دارد. اما کرک بنزین روند صعودی طی نمود. صادرات کمتر ژاپن و رسیدن آن به پایین ترین سطح چهار هفته (به دلیل انجام تعمیرات) موجب حمایت از بازار این فرآورده شد.

افزایش تقاضای فصلی چین که در ماه ژوئن ۸۰ هزار بشکه در روز بیشتر از ماه مه است، به کمتر شدن صادرات این کشور خواهد انجامید. علاوه بر این، افزایش تقاضای فصلی در حوزه آتلانتیک و محدودتر شدن عرضه نیز به ادامه روند افزایشی کرک کمک خواهد نمود. به طور مشابه، کرک نفت گاز/دیزل نیز روند صعودی خود را ادامه داد.

کمبود بارش و خشکسالی در جنوب آسیا ادامه دارد و از سوی دیگر، تقاضا از خارج از این منطقه نیز در مدت اخیر بیشتر شده به طوریکه آمار نشان می دهد که خرید کره جنوبی در ماه آوریل ۶ درصد (۳۰ هزار بشکه در روز) نسبت به سال گذشته افزایش نشان داده است. همچنین فاصله قیمتی میان نفت گاز در بازارهای سنگاپور و شمالغرب اروپا شرایط را برای آربیتراژ به اروپا فراهم نموده است. با اینحال به نظر می رسد که این شرایط تداوم نخواهد داشت زیرا در فصل بارانهای موسمی از تقاضای هند کاسته شده و پیش بینی می شود که چین نیز با کاهش تقاضا روبرو باشد. لذا عرضه این فرآورده از تقاضای آن پیشی گرفته و کرک آن کاهش نشان خواهد داد. کرک نفت سفید/ سوخت جت نیز به همین ترتیب بهبود یافت. زیرا طبق داده های آماری واردات غرب خلیج مکزیک طی چهار هفته اخیر ۶۰ درصد (۴۰ هزار بشکه در روز) فراتر از سال گذشته بوده و در همین حال واردات خالص چین نیز در ماه آوریل ۲۷ درصد بیشتر از سال قبل گزارش شده است. همزمان بر خرید سوخت جت از سوی کره جنوبی نیز افزوده شده و در مجموع کشورهای آسیایی در ماه ژوئن روزانه ۳۰ هزار بشکه سوخت جت کمبود عرضه خواهند داشت. در مقابل، کرک نفت کوره روند نزولی خود را ادامه داد چرا که علیرغم شرایط دشوار برای آربیتراژ به شرق باز هم ورود این سوخت به بازار شرق جریان داشت.

واردات نفت کوره چین در ماه آوریل به کمترین میزان از نوامبر ۲۰۱۵ رسید زیرا تقاضای ظاهری آن ۱۲۰ هزار بشکه در روز تقلیل یافت. اما از آنجائی که در ماه ژوئن واردات از غرب کمتر شده و از سوی دیگر تقاضای چین و سایر کشورهای آسیایی غیر OECD افزایش می یابد، انتظار می رود که کمبود عرضه روزانه ۱۶۰ هزار بشکه نسبت به ماه مه به وجود آمده و کرک نفت کوره بالاتر رود.

اما حاشیه سود پالایشی در اروپا در هفته مورد بررسی کاهش نشان داد که نتیجه بالا رفتن قیمت نفت خام شاخص منطقه به نزدیکی ۵۰ دلار در هر بشکه بود. قیمت تمامی فرآورده ها در بازار مدیترانه افت داشته اما در شمالغرب اروپا متفاوت بود. در اوائل هفته قبل به دلیل اعتصاب گسترده در فرانسه و مواجهه با کمبود سوخت در جایگاهها بر کرک فرآورده ها افزوده شد اما پس از آن به دلیل موجودی بالای فرآورده های سبک و میان تقطیر از حاشیه سود کاسته شد و البته همزمان دولت فرانسه نیز اعلام نمود که تصمیم به آزادسازی ذخایر استراتژیک خود دارد. کرک نفتا در دو منطقه مدیترانه و شمالغرب اروپا به پایین ترین سطح هشت ماه گذشته رسید که معلول کاهش تقاضای تولیدکنندگان اولفین فرانسه در پی اعتصابات کارگری در این کشور بود. اما بروز تقاضای نسبی در آسیا توانست جریان آربیتراژ به شرق را روان‌تر کند هرچند که وجود حق مرغوبیت در شمالغرب اروپا سبب افزایش آربیتراژ به سمت این منطقه در هفته های آتی خواهد شد. کرک بنزین در شمالغرب اروپا بالاتر رفته اما در مدیترانه کاهش یافت.

اعتصاب کارگری در فرانسه و نیز تقاضای تقویت شده ایالات متحده منجر به بهبود کرک بنزین در شمالغرب اروپا شد به طوریکه آربیتراژ به شرق خلیج مکزیک در ماه قبل رشد قابل توجهی نشان داد. اما بازار مدیترانه از یک سو با کاهش تقاضای خاورمیانه روبرو شده و از سوی دیگر صادرات به غرب آفریقا نیز با دشواری مواجه گشت زیرا واردکنندگان نیجریه با فارکس دچار مشکل شدند. کرک دیزل/ نفت گاز اواسط هفته افزایش قابل توجهی نشان داد که این روند در شمالغرب اروپا تا آخر هفته ادامه یافته اما در مدیترانه کمتر شد. واردات دیزل از ایالات متحده و شرق سوئز طی این ماه افزایش خواهد داشت به طوریکه دو میلیون بشکه نیز از آسیا وارد رتردام شده است. روسیه نیز اعلام نمود که صادرات دیزل به اوکراین را از سر گرفته و در ماه ژوئن ۲۵ هزار بشکه در روز ارسالی خواهد داشت. البته لازم به ذکر است که حمایت از بازار این فرآورده به واسطه تعمیرات اساسی و اعتصاب در فرانسه کوتاه مدت خواهد بود. کرک سوخت جت/ نفت سفید افزایش ملایمی در شمالغرب اروپا داشته اما در مقابل در مدیترانه با کاهش ملایم روبرو گردید. پیش بینی می گردد که در اواخر ژوئن و همزمان با شدت گرفتن مسافرتها بر تقاضای سوخت جت افزوده شود به طوریکه در ماه مذکور ۱۸ نفتکش (۳۲۰ هزار بشکه در روز) واردات این سوخت را به اروپا خواهند داشت. در آخر، کرک نفت کوره در هر دو منطقه افت داشت. اما تقاضای بالاتر واحدهای utility در تابستان موجب محدود شدن عرضه LSFO شده به طوریکه فاصله قیمتی آن با HSFO بالا رفته است.

سه شنبه 11 خرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد