بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت

چهار شنبه 5 خرداد 1395   سرویس
طی هفته گذشته (منتهی به ۲۰ مه)، کاهش جزئی در قیمت نفت خام به افزایش هرچند اندک برای حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور منجر شد. طی ماه آوریل، ضریب بهره برداری پالایشی در چین با ۳/۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل به رکورد ۱۰/۸۹ میلیون بشکه در روز رسید که عمدتا" ناشی از تولید بیشتر پالایشگاههای teapot بود. اما هند کاهش جزئی بهره برداری از پالایشگاههای خود را به دلیل ادامه تعمیرات تجربه نمود.


کرک نفتا کمی افت داشت چرا که دو عامل اشباع عرضه آن در منطقه و نیز پایین تر بودن قیمت گاز مایع نسبت به این فرآورده (لذا ترجیح تولیدکنندگان پتروشیمی به استفاده از گاز مایع به عنوان خوراک) بر کرک آن فشار وارد آوردند. از سوی دیگر، کم کردن ضریب بهره برداری یک واحد کراکر در کره جنوبی با ظرفیت یک میلیون تن در سال برای دو هفته نیز از تقاضا برای نفتا کاست. اما از طرف دیگر، ورودی نفتا از جانب غرب برای ماه آینده ۲۳ درصد کمتر از میانگین سه ماهه دوم خواهد بود که تا حدودی این ضعف را جبران خواهد کرد. در مقابل، کرک بنزین با افزایش روبرو گردید که معلول کاهش سطح ذخیره سازی آمریکا از این فرآورده بود. هند در ماه آوریل تقاضای بالایی برای بنزین داشت به طوریکه ۱۲ درصد بیشتر از سال قبل بود اما در اینحال صادرات این کشور نسبت به ماه پیش از آن به دلیل انجام تعمیرات کاهش نشان داد. پیش بینی می شود که عرضه این فرآورده طی ماه ژوئن روزانه ۱۵۰ هزار بشکه کمتر از ماه مه بوده و از سوی دیگر بر تقاضای آن نیز افزوده گردد که نتیجه آن افزایش بیشتر کرک بنزین خواهد بود. به طور مشابه، کرک دیزل/ نفت گاز به دلیل خرید در حدود ۲۰۰ هزار تن به صورت تک محموله افزایش نشان داد. همچنین ادامه خشکسالی در جنوب آسیا موجب گردیده تا تقاضا برای دیزل جهت مصارف نیروگاهی و موتور پمپهای آبیاری زمینهای کشاورزی بالا رود. به طوریکه واردات ویتنام در ماه آوریل ۲۸ درصد بیشتر از سال قبل بود. به همین ترتیب واردات هند نیز در ماه مذکور ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت بدون اینکه صادرات این فرآورده افزایش قابل توجهی داشته باشد. به علاوه، تولید دیزل/نفت گاز چین نیز در ماه آوریل ۲/۵ درصد کمتر از میانگین سال بود. با این وجود، فصل بارانهای موسمی در هند و کاهش تقاضا در پیش است که همراه با بالا رفتن عرضه این فرآورده پس از خاتمه تعمیرات بر کرک آن تأثیر منفی بر جای خواهد گذاشت. به همین ترتیب، کرک نفت سفید/ سوخت جت نیز روند صعودی طی نمود. تقاضا برای سوخت جت در هند طی ماه قبل ۱۵ هزار بشکه در روز فراتر از سال قبل بود و همزمان صادرات ژاپن نیز تقلیل یافت. علاوه بر این انتظار افزایش تقاضا برای سوخت جت در فصل تابستان نیز می رود که به بهبودی هر چه بیشتر کرک آن خواهد انجامید. اما حاشیه سود نفت کوره در هفته مورد بررسی با کاهش روبرو گردید. طی ماه آوریل به دلیل اتمام تعمیرات پالایشی افزایش ۳۲ درصدی تولید نفت کوره در هند صورت پذیرفت که احتمال ادامه این روند پیش بینی نمی گردد. در خبرها آمده که موجودی سنگاپور از این فرآورده به رکورد بسیار بالایی رسیده اما از طرف دیگر، آربیتراژ ورودی نفت کوره از غرب کاهش یافته و تقاضای خاورمیانه در فصل تابستان برای مصارف نیروگاهی با افزایش روبرو خواهد شد.
حاشیه سود پالایشی در اروپا نیز افزایش نشان داد. علیرغم اینکه بر بهای نفت خام شاخص منطقه افزوده شده بود، اما محدود شدن عرضه فرآورده های میان تقطیر منجر به بهبود حاشیه سود پالایشی گردید. اعتصاب کارگری گسترده در فرانسه موجب تعطیلی هشت پالایشگاه شد که همزمان تعمیرات اساسی پالایشی نیز در این کشور ادامه داشت. نتیجه این اقدام این بود که ۱۵۰ جایگاه سوخت در فرانسه قادر به ادامه عملیات خود نبودند. اما پیش بینی می گردد که این اثر کوتاه مدت باشد زیرا دولت قول مساعدت به اتحادیه کارگری را داده است. کرک نفتا روند نزولی خود را ادامه داده و به پایین ترین سطح هفت ماه گذشته در دو منطقه شمالغرب اروپا و مدیترانه رسید. فاصله قیمتی بین بازارهای شرق و غرب از جذابیت کافی برای آربیتراژ برخوردار نبود. به علاوه، کاهش غیرمنتظره ضریب بهره برداری از واحد کراکر مجتمع پتروشیمی Lotte کره جنوبی نیز فشار بر کرک نفتا را مضاعف نمود. اما در طرف تقاضا نشانه هایی مبنی بر افزایش خرید تولیدکنندگان اولفین ملاحظه می گردد. کرک بنزین در شمالغرب اروپا بالا رفته اما در مدیترانه ثابت باقی ماند. در این هفته ۶۸۰ هزار بشکه به موجودی ARA افزوده شده اما در مقابل واردات شرق خلیج مکزیک ماه مه ۳۰ درصد بالاتر از سال قبل بود. همچنین مقامات نیجریه اعلام کردند که قیمت بنزین در این کشور ۶۷ درصد بالاتر رفته و واردات بنزین آزاد می شود. پیشتر، شرکتهای خصوصی نیاز به مجوز دولت به منظور واردات بنزین داشتند که به قیمت یارانه ای در داخل به فروش می رسید. حرکت اخیر در جهت مقابله با کمبود سوخت طی ماههای گذشته می باشد. اما با اینحال پتانسیل افزایش صادرات به غرب آفریقا در کوتاه مدت مشاهده نمی شود. کرک دیزل/ نفت گاز نیز به بالاترین سطح ۵ ماه رسید زیرا فاصله قیمتی میان اروپا و آمریکا به گونه ای بود که آربیتراژ از خلیج مکزیک از صرفه اقتصادی برخوردار نبود. همچنین دو مناقصه خرید دیزل توسط الجزایر و مصر کمک به بهبود حاشیه سود آن در منطقه مدیترانه نمود. اما این امر تداوم نخواهد داشت زیرا موجودی آن بالا بوده و افزایش عرضه هند و روسیه کرک آن را تضعیف خواهد نمود. به طور مشابه، کرک سوخت جت نیز تقویت گردید. موجودی سوخت جت در ARA کاهش ۴۶۰ هزار بشکه ای داشت زیرا تقاضا برای مسافرتهای هوایی شدت گرفت. همچنین کمبود سوخت جت در نیجریه سبب افزایش واردات این کشور شد. در مقابل، کرک نفت کوره در شمالغرب اروپا افت کرده اما در مدیترانه روند ثابتی داشت. موجودی بالای این سوخت در سنگاپور امکان آربیتراژ آن به شرق را فراهم نکرد و لذا معامله گران اروپا به دنبال یافتن فرصت صادرات به شرق می باشند.

چهار شنبه 5 خرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد