سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران:

ایجاد بازار برق منطقه ای از برنامه های صنعت برق کشور است

شنبه 16 آبان 1394   سرویس
سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران از برنامه ریزیهای صورت گرفته برای ایجاد بازار برق منطقه ای خبر داد.

به گزارش مبین سرمایه به نقل خبرگزاری موج، "رضا ریاحی" سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران در کنگره راهبردی نفت و نیرو گفت: صنعت برق کشور در راستای سند چشم انداز 20 ساله، برق را به عنوان کالایی با مزیت رقابتی تعریف کرده است که امکان درآمدزایی برای کشور را بیش از پیش مهیا می کند.

وی افزود: صنعت برق در وهله اول، تجدید ساختار خود را در دستور کار قرار داد و در عین حال سیاست ایجاد بازار برق و بورس انرژی و نیز اضافه کردن نهادهای مالی جدید برای توسعه خرید و فروش برق در پیش گرفته شد.

ایشان با مرور چرخه فعالیت های صنعت برق در ایران از ابتدا تا امروز، خاطرنشان کرد: از سال 80 راهبردی تازه در این صنعت با جدیت آغاز شد که بر اساس آن نه فقط بخش های تولید، انتقال و توزیع که تا پیش از آن در انحصار کامل دولت بود از یکدیگر جدا شدند و مقدمات خصوصی شدن بخش تولید و توزیع فراهم شد، بلکه بخش های تازه ای نیز پا به عرصه وجود گذاشتند.

 وی با بیان اینکه بازنگری مقررات، ایجاد محیط رقابتی و انتقال مالکیت به بخش خصوصی از دیگر برنامه های این صنعت در جریان تجدید ساختار بوده است، ادامه داد: در جریان خرید و فروش وظیفه دولت صرفا ایجاد تعادل بین خریدار و فروشنده است تا جریان انتقال برق مطمئن به خطر نیفتد.

ریاحی افزود: با حضور بخش خصوصی نه فقط امکان سرمایه گذاری در طرح های تازه فراهم می شود بلکه بهره وری در این صنعت نیز بالا می رود؛ ضمن آنکه به شفافیت بیشتر هزینه ها و درآمد در هر یک از بخش های صنعت برق و نیز کاهش تصدی گری دولت کمک شایانی می شود.

وی گریزی نیز به تاریخچه شکل گیری و ساختار بازار برق و بورس انرژی زد و گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر با تمام کشورهای همسایه دارای ارتباط الکتریکی هستیم، با برنامه ریزی های صورت گرفته مقدمات لازم برای ایجاد بازار منطقه ای برق نیز در دستور کار قرار دارد؛ به علاوه قرار است در آینده امکانی فراهم شود که خریدار بتواند خود، برق مورد نیازش را بخرد که این کار در قالب آژانس های خرده فروش میسر خواهد بود که همه اینها به معنی خارج شدن صنعت برق از عملیات خرید و فروش برق و واگذاری کامل آن به بورس و بخش خصوصی است.

سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران در پایان گفت: سرمایه گذاران باید این اطمینان را داشته باشند که فضای کسب و کار در صنعت برق ایران به خوبی مهیا شده و نه فقط امکان خرید و فروش عمده برق وجود دارد که حتی در صورت تمایل، فضا برای ورود به حوزه خرده فروشی برق نیز فراهم است و دولت نیز حمایت کامل از آنان می کند.

کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیروی ایران به عنوان اولین رویداد کلان نگر این عرصه در روزهای 27-29مهر ماه سال 94 در محل هتل المپیک برگزار شد. هدف اصلی این کنگره گردهمایی نخبگان نفت و نیروی کشور در کنار کارشناسان ارشد بین المللی بود.

شنبه 16 آبان 1394
خبرگزاری موجنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد