فروش 1000 میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره

چهار شنبه 15 مهر 1394   سرویس

چهارمین عرضه اوراق قرارداد سلف موازی استاندارد نفت کوره  380 سانتی استوک شرکت ملی نفت ایران  به ارزش هزار میلیارد ریال در بورس انرژی ایران با موفقیت ظرف چند ثانیه به فروش رفت.

محمدرضا خواجه نصیری مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه آرمان با اعلام این خبر به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه گفت: هدف شرکت ملی نفت ایران از عرضه این قراردادها در بازار مشتقه بورس انرژی تأمین مالی طرح های پروژه و توسعه ای خود بوده است که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.

وی با تأکید بر موفقیت هر چه بهتر این دوره از انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره در بورس انرژی تصریح کرد: در این دوره، بعد از پایان عرضه کل اوراق که در ظرف چند ثانیه انجام گرفت، همچنان سفارش و تقاضای خرید به مبلغ 600 میلیارد ریال در سیستم وجود داشت که به دلیل محدودیت عرضه به خریداران تعلق نگرفت و سرمایه گذاران دست خالی برگشتند.

مدیرعامل تأمین سرمایه آرمان در توضیح شرایط عرضه این اورق گفت: این اوراق که پشتوانه کالای فیزیکی نفت کوره را دارد، با اختیار فروش 25 درصد برای سرمایه گذاران و اختیار خرید 28 درصد برای ناشران عرضه شده است، بدین ترتیب سرمایه گذاران  حداقل 25 و حداکثر 28 درصد سود در صورت نگه داشت اوراق سود می کنند.

خواجه نصیری با بیان اینکه شرکت تأمین سرمایه آرمان، مشاور پذیرش و عرضه بازارگردان و متعهد پذیره نویس این اوراق بوده است، اظهار داشت: این شرکت از طریق بازارگردانی سود روز شمار 23 درصد قبل از سررسید را برای سرمایه گذاران تضمین کرده است.

وی در بخش پایانی گفتگو با سنا با بیان اینکه می توان از اوراق بهادار مبتنی برکالا (فوروارد، فیوچرز و سلف) در سررسید های کوتاه مدت تر برای کالاهایی چون نفت خام نیز استفاده کرد، گفت: عرضه فیزیکی نفت خام شاید پیچیدگی هایی داشته باشد اما با توجه به اینکه شرکت ملی نفت ایران تا کنون به خوبی از فرصت اوراق سلف موازی استاندارد استفاده کرده و از مزایای آن مطلع است با کمی تغییر در زمان سررسیدها می توان این اوراق را برای نفت خام نیز منتشر کرد.

وی دراین باره توضیح داد: در اوارق سلف موازی استاندارد، در پایان سررسید، کالا به طور فیزیکی امکان تحویل به خریدار اوراق را دارد؛ بنابراین چنانچه دوره کوتاه مدت تری برای اوراق سلف موازی استاندارد طراحی شود امکان دست یابی خریداران نفت خام در این بستر فراهم می شود و پوشش دهنده فروش نفت در بورس خواهد بود.

وی اظهار داشت: در اوراق سلف موازی سود تضمین شده در نظر گرفته شده است که در گام های بعدی می توان اوراقی منتشر کرد که دوره زمانی آن کوتاه تر باشد و حتی بدون سود تضمین شده فروش نفت خام را انجام بدهد، بنابراین به نظر می رسد این شیوه قرارداد در شرایط فعلی یک راه حل سریع تر و عملیاتی تر برای فروش نفت در بورس انرژی باشد.

چهار شنبه 15 مهر 1394
منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه -سنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد