فردا چهارمین عرضه سلف موازی استاندارد نفت کوره عرضه می شود

سه شنبه 14 مهر 1394   سرویس

از فردا چهارشنبه مورخ 15 مهر 94، عرضه اولیه چهارمین بخش قراردادهای سلف موازی استاندارد کالای نفت کوره 380 سانتی استوک شرکت ملی نفت ایران (نماد سمانک954) در بورس انرژی ایران آغاز می شود.

سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی ایران با اعلام این خبر افزود:  چهارشنبه مورخ 15 مهر 94 عرضه چهارمین بخش از این اوراق با هدف تامین مالی طرحهای توسعه ای شرکت ملی نفت ایران و با ارزش یک هزار میلیارد ریال در بورس انرژی ایران آغاز شود.

به گفته این مقام مسئول حجم هر قرار‌داد یک تن نفت کوره بوده و عرضه بصورت ریالی انجام می گیرد. قیمت عرضه اولیه هر قرارداد هم 7 میلیون و 964 هزار و 900 ریال بوده و مجموعاً 125 هزار و 550 قرارداد عرضه می شود.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این موضوع که دوره عرضه اولیه تا روز سه شنبه 21 مهر 94 ادامه خواهد داشت و حداکثر 10 روز کاری پس از پایان عرضه اولیه، معاملات ثانویه این اوراق آغاز می شود، افزود: مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله و تسویه نقدی در سررسید حداکثر پنج روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

حسینی در ادامه خاطر نشان کرد: این اوراق با نام و منضم به اختیار خرید و فروش تبعی و معاف از مالیات است. سود روز شمار این اوراق 23 درصد تعیین شده و در پایان دوره زمانی قرارداد یکساله، 25 درصد سود تضمینی به دارندگان آن پرداخت می‌شود اما این سود می‌تواند تا سقف 28 درصد هم افزایش یابد.

شایان ذکر است تاکنون 3 بخش از قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت کوره جمعاً به ارزش دو هزار میلیارد ریال در بازار مشتقه بورس انرژی عرضه شده است که با استقبال مناسب خریداران مواجه شده است.

سه شنبه 14 مهر 1394
منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه -سنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد